Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Shkrime të ndryshme

" Eshte e dhimbshme se si njerezit per te cilet je gati te marresh plumbin , jane pikerisht ata qe shkrepin kembezen."
 
Unë jam një person që me të vërtetë kujdesem për marrëdhëniet e mia me të gjithë edhe të afërmit e mi, jo vetëm në shoqëri.

I njihni ata miq të rrallë që janë gjithmonë pranë jush? Epo, unë isha një person i tillë.

Unë kam jetuar gjithmonë sipas rregullit që miqësitë, ashtu si lulet, kanë nevojë për kujdes që të lulëzojnë. Përndryshe, nuk do të duhet shumë kohë që ato të thahen dhe thahen plotësisht. Gjithmonë e kam investuar veten në marrëdhënie. Gjithmonë kam dashur të jem aty për njerëzit që dua.


Fatkeqësisht, nuk kam marrë gjithmonë të njëjtin trajtim nga të gjithë njerëzit në jetën time. Por gjithmonë i thosha vetes “Trajto të tjerët ashtu siç dëshiron të të trajtojnë”. Ata që janë menduar të jenë në jetën tuaj do të jenë aty. Ata që janë të denjë do ta njohin dritën tuaj.

Më në fund pashë të vërtetën që kishte qenë para meje gjatë gjithë kësaj kohe. E kuptova se po bëja shaka me veten. Njerëzit nuk do t'ju trajtojnë gjithmonë ashtu siç i trajtoni ju. Disa njerëz janë në jetën tuaj vetëm për të përfituar nga ju. Ata shfaqen vetëm kur kanë nevojë për ju.
Ose janë thjeshtë një numër.


Pra, bëra një eksperiment të vogël. Unë ndalova së thirruri. Unë ndalova së shfaquri. Unë u zhduk plotësisht. Doja vetëm të shihja sa bimë të ngordhura kam ujitur për kaq shumë kohë.

E vërteta e rëndë më tronditi. Më theu zemrën, por edhe më bëri të njoh më mirë ata që më rrethonin.

Dhe më në fund, vendosa t'i marr gjërat në duart e mia dhe të largohem nga ata që nuk ishin të mirë për mua. Shumë miqësi që mendoja se ishin të vërteta humbën gjatë procesit, por ndjenja që pata pasi u përballa me të vërtetën ishte çliruese.


Miqësia nuk është një gjë e njëanshme. Nuk mund të presësh asgjë nëse nuk jep asgjë. Është ashtu siç është. Nëse vërtet kujdeseni për dikë tjetër, do të jeni aty kur ai të ketë nevojë për ju, pavarësisht se sa i zënë jeni. Nuk ka justifikime kur dashuron dikë. Ju jeni aty për të, sepse keni zgjedhur të jeni.

Kështu, unë ndalova së dhuruari zemrën dhe shpirtin tim për njerëzit që nuk mund të më vlerësojnë. Unë meritoj të jem e rrethuar nga njerëz që më respektojnë dhe më duan vërtet. Unë ndalova së luftuari për marrëdhënie të vdekura prej kohësh. Unë pushova së qeni aty për njerëzit që nuk kishin fare kohë për mua. Unë ndalova së pretenduari se gjithçka është në rregull kur nuk është e qartë. Nuk i lejova njerëzit të abuzonin me mirësinë time.


Koha ime është shumë e çmuar për ta humbur me njerëz që nuk më sjellin lumturi.


E lashë të lirë çdo person që më lëndoi, më la pas dore, më braktisi dhe më pas pretendonte të ishte miku im kur kishte nevojë për mua.

Preferoj të kem një mik të vërtetë që më do vërtet sesa të humbas jetën time me njerëz që pretendojnë se më duan por nuk kanë kohë për mua. Unë zgjedh cilësinë mbi sasinë dhe kështu gjeta veten dhe buzëqeshjen e rehatin tim m'u në shpirt.

Web
 
A ndiheni fajtor kur thoni jo?
Sa shpesh ndiheni të lodhur emocionalisht? Sa herë e vendosni veten të fundit duke u shërbyer nevojave të të tjerëve?

Ndiheni të detyruar të bëni gjëra që nuk i dëshironi ose që mund t'ju lëndojnë, sepse nuk doni të përplaseni dhe të "prishni" marrëdhënien tuaj?

A ndiheni fajtor kur thoni jo? Sa shpesh përpiqeni të kënaqni të tjerët dhe përfundoni duke lënduar veten?

Sa shpesh i shprehni mendimet dhe ndjenjat tuaja kur personi tjetër ju zemëron? Nëse përgjigjja për shumicën e këtyre pyetjeve është po, mund të jetë koha për të vendosur kufij të shëndetshëm personal në marrëdhëniet tuaja!

Cilat janë kufijtë e shëndetshëm personal?

Kufijtë e shëndetshëm personal janë kufijtë fizikë, emocionalë dhe shpirtërorë që vendosim për të mbrojtur veten. Natyrisht, kjo nuk do të thotë se ne zhvillojmë marrëdhënie konfliktuale me të tjerët, thjesht nuk tolerojmë njerëz ose situata që na çojnë në kompromis dhe shkelin vlerat tona personale.

A do të më shkatërrojë jetën një "jo"?
Përkundrazi me raste ta shpëyon jetën.
Dhe e kupton kur bëhesh pishmanper "Po" që the, thjeshtë mos të shijje dikë të mërzitur por ta gëzoje me praninë tënde, por që është gabim fatal i jetës.

Të thuash jo kur mendon se po thua do t'ju lëndojë ose kur jeni në rrezik të manipuloheni ose të përdorni, mund të çojë në një jetë të plotë dhe të përmbushur! Sa herë që vlerat tona personale janë të ngjeshura, ne rrezikojmë nga sëmundje fizike, ankthi apo edhe depresioni, sepse ne nuk jemi vetvetja dhe jetojmë sipas pritshmërive të të tjerëve.

Po të thosha "Jo" do të shkatërrojë marrëdhëniet e mia me njerëz që vlerësoj?

Të thuash po gjatë gjithë kohës mund të dëmtojë marrëdhëniet tona përtej riparimit, sepse na lë të pambrojtur, të marrë si të mirëqenë, madje duke na dhënë të drejtën për t'u nënvlerësuar, shkatërruar ose copëtuar emocionalisht. Përkundrazi, kufijtë e shëndetshëm personal i afrojnë njerëzit, sepse i lejojmë të tjerët të na kuptojnë më mirë, të njohin nevojat tona dhe t'u përgjigjen atyre. Kush dëshiron të jetë në një marrëdhënie me një të varur? Kush do ta respektojë një njeri që nuk ka mendim personal? Kush do dikë që nuk e respekton dhe nuk e vlerëson veten? Vetëm egoisti, egoisti, shfrytëzuesi dhe narcisisti.

Unë dua veten time prandaj them "jo"!

Kur ne vazhdimisht pajtohemi me të tjerët, përkëdhelime me ta dhe bëjmë gjithçka për t'i kënaqur ata, në thelb nuk po dëmtojmë vetëm veten, por edhe po shkatërrojmë ata që duam. pajtohemi se dashuria që ndjejmë për ta është dashuri e pakushtëzuar. Megjithatë, shumë kërkime dhe studime kanë vërtetuar se, kur ne dhurojmë dashuri pa vendosur kufij, në shumicën e rasteve ata bëhen të papërgjegjshëm, nuk kanë respekt, çohen në dështim, janë arrogant, fyes, ose mund të shfaqin sjellje poshtëruese ndaj teje që e do më shumë se veten dhe lufton ta shohësh të lumtur.

E njëjta gjë vlen sigurisht për të gjitha marrëdhëniet, pasi ne mund t'i shtyjmë të tjerët të "shfaqin më të keqen e tyre". Dihet mirë që lloj-lloj marrëdhëniesh krijohen mbi bazën e një “kontrate të pashkruar”, ndaj ne shpesh përpiqemi shumë t’i kënaqim dhe provokojmë e mësojmë të tjerët si na trajtojnë!

Ne zgjedhim marrëdhënie të shëndetshme, të balancuara të bazuara në dashuri!

Kur frika dhe faji na pushtojnë dhe për këtë arsye nuk reagojmë, ndihemi të frustruar, të pakënaqur dhe të përdorur. Por ne nuk e meritojmë këtë! Çdo person meriton të jetojë një jetë të lumtur, krijuese dhe të përmbushur duke ndërtuar marrëdhënie harmonie dhe dashurie. Kufijtë e shëndetshëm personal nuk janë vetëm një shenjë e marrëdhënieve të shëndetshme, ato janë gjithashtu një shenjë e respektit për veten, prandaj ne kemi edhe të drejtën edhe detyrën për të mbrojtur dhe mbrojtur veten me një "JO"

Web
 
Arti eshte nje Simbol sepse edhe njeriu ne vetvete eshte nje Simbol...shprehet diku britaniku Oscar Wilde.
Edhe largimi i nje njeriu qe ke dashur me shume se veten eshte nje iluzion qe pak dine ta menaxhojne mire.
Realisht.
Ai nuk largohet,por do te mbese gjithmone....un chiodo conficcato nella mente...nje gozhde e ngulitur ne mendje dhe mall i perjetshem ne shpirt.
 
Oh sa...
Oh sa e rende
te harroj ATE
kur arsyeja deshiron,
por zemra Jo,
Oh sa e veshtire
ta fshish Dashurine,
kur edhe heshtja,
do te thote gjithcka per Ty.
 
Dashuria...eshte ushqimi i jetes♥️
Ne gjithesine e saj gjejme materien e se perditshmes dhe kush lodhet se kerkuari, se shkruari, se jetuari me te, transformohet ne nje objekt qe nuk ndrin dhe ne kete rast ka triumfuar (Merzia) qe e mbyt dhe e "keshillon" ne shtigje te trishta shpirtin.
Mjer ata qe dashurine e moren per besdisje?
 
Jeta e disa njerëzve, në tërësi, është ndriçim për të tjerët që kanë përreth vetes. Ata, ndriçojnë jetën e të tjerëve me ndonjë ide produkteve, me ndonjë fjalë të bukur, apo qoftë edhe me ndonjë buzëqeshje. Bukuria nuk është në pamjen e brendshme pra, nuk është në pamjen e mendje dhe të zemres.
Pra, më e rëndësishme është që të kesh një shpirt të bukur sepse kur ke shpirt të bukur do kesh mendje dhe zemër të bukur, do kesh sjellje të bukur, do kesh dukje të bukur, dhe do jesh ndriçues për të tjerët.

FluVMkHWAAAiDx4.jpg
 
"Nuk ka gabim qe mund te ndreqet, guximi duhet shperblyer dhe pakujdesia duhet denuar"

"Te besh sikur nuk ke asgje ne caste te veshtira"

"Te njohesh eshte dicka, por te dish eshte me mire"

"Te luftosh eshte me mire se sa te fundosesh"

"Ka raste kur te ikesh do te thote te shpetosh"


"Te ngresh kurthe do te thote te besh lufte per shtate pale qejfe"

"Vdekja le te beje te sajen; pune per te. Ai qe hedh hapin i pari, ndoshta gris kepucen i fundit"

"Edhe te egrit dhe gjaksoret, kane edhe ata castet e tyre te melankolise"

"Kureshtja eshte me e forte se rreziku; njeriu kerkon te dije cfare eshte, qofte edhe sikur te lere rrashten"

"Ajo qe mund te sjelle te ne naten, mund te lere te ne yjet"

"Llogjika nuk ka zemerbutesi"

"Te vdesesh qenka me e lehte se sa te rrosh"

"Nuk mund te gjykosh nje gje, kur nuk e di se cfare eshte ajo"

"Heshtja u jep nuk e di se cfare foleje shpirtetrore te thjeshte, atyre qe kane rene ne honin e zmyte te dhembjes"

"Nje ide e ngulur perfundon ne cmenduri ose ne heroizem"

"Ai nuk kishte per vetem se krahun e tij qe mundte armiqte, dhe zemren e tij qe i falte (Goveni) . Fitimtar ai besonte se kishte te drejten t'i falte te mundurit"

"Kur vjen puna per urrejtje, nje grua eshte barazi me 10 burra"

Web
 
“Kur dy shpirtra që kanë kërkuar njëri-tjetrin, sado gjatë të kenë ndenjur me turmën, e gjejnë më në fund njëri-tjetrin… Një bashkim i flaktë dhe i pastër, i tyre nis në tokë dhe vazhdon përgjithmonë në Parajsë. Ky bashkim është dashuri, dashuri e vërtetë, një fe që sfidon të dashuruarin, jeta e të cilit vjen nga përkushtimi dhe pasioni, për të cilat sakrificat më të mëdha janë kënaqësitë më të ëmbla. Kjo është dashuria që ti frymëzon brenda meje… Shpirti yt është bërë për t’u dashur me pastërtinë dhe pasionin e engjëjve, por ndoshta ai mund të dashurojë veç një engjëll tjetër e në këtë rast duhet të dridhem me mirëkuptim…”

Web
 
"Une dua qe secili prej atributeve te njeriut te jete nje simbol qyteterimi dhe nje model perparimi; une dua lirine force e mendimit.
Barazine force e zemres.
Miresine force e shpirtit"
 
Meqë mbi kupën tënde kam puqur buzët sot,
Meqë ballin e zbehtë te duart tua e sjell,
Meqë nga shpirti yt ndonjëherë jam mbushur plot
Me frymë të ëmbël, një parfum me hije i pështjell.

Meqë kam dëgjuar fjalë, që m´i thoshe aq shpesh,
Ku zemra misterioze derdhej si puhi,
Meqë kam parë si qan, kam parë si buzëqesh,
Gojën tënde mbi timen dua , sytë e tu mbi të mitë.

Viktor Hygo
 
“Nëse gjithë ekzistenca ime nuk do të ishte e jotja, harmonia e qenies sime do të kishte humbur, dhe unë, me siguri do të kisha vdekur në mënyrë të pashmangshme”
 
"Njerezit e ashper jane te pafat; kush shikon veprimet e tyre i denon; kush do te shikonte ndergjegjen e tyre ndoshta do t'i nxirrte te Larte"

"Disa mendime kthehen ne shqetesime shpirterore"

"Paraja prish ndergjegjen; meshira prish drejtesine"


"Asgje s'mund t'i perngjase shpirtit aq sa i perngjas bleta. Ajo shkon lule me lule si nje shpirt qe shkon yll me yll dhe ajo sjell me vete mjaltin sikunder shpirti sjell driten"

"Kur shkulet faqja e pare e nje libri, eshte njelloj si me gjakun e pare kur derdhet; kjo vendos per vazhdimesine"


"Te japesh do te thote te jesh me i larte se te tjeret"


"Nje liber madheshtor qe humb drejtpeshen dhe toruan, eshte dicka tragjike"


"Fitorja ka edhe ajo llahtaret e saj"


"Oreksi per te shkaterruar ekziston"


"Kur eshte duke e zene me dore fitoren, njeriu behet si i dehur"


"Shpresa kishte per te qene me e madhja e forcave njerezore, po te mos ekzitonte deshperimi"


"Edhe shpirti ka tronditjet e veta"

"Ne biem ne meshiren e ketyre perendive, ketyre perbindshave, ketyre viganeve qe jane mendimet tona. Shpesh keta nderluftues te tmerrshem shtrydhin nen kembet e tyre shpirtin tone"


"Shpesh njeriu behet keqberes edhe pa e ditur"



"Kur fajtori e njeh gabimin e vet, ai shpeton te vetmen gje te cilen ia vlen barra qirane ta shpetoje; nderin"


"Meshira mund te kete edhe perpjesetimet e nje krimi"


"Te vesh gjithcka ne drejtpeshe eshte mire; te vesh gjithcka ne harmoni eshte me mire"


"Nje gjyqtar eshte me shume dhe me pak se nje njeri: eshte me pak se nje njeri sepse nuk ka zemer; eshte me shume se nje njeri sepse ka shpaten e drejtesise ne dore"

"Te mendosh do te thote te besh"


"Kur njeriu eshte ne maje te shkalles atehere ka arritur te Perendia. Perendia hapet; njeriu s'ka tjeter vecse te hyje" *


"E mundshmja eshte nje zog misterioz qe fluturon gjithmone krahehapur permbi njeriun"


Web
 
Harriet Tubman

Sfidat janë ato që e bëjnë jetën interesante, dhe tejkalimi i tyre është ajo që e bën jetën më kuptimplotë
 
Menatë, nesër kur të zbardhet fush’ e shkretë,
Do nisem. Se më pret, e di që jam vonuar;
Do shkonj nga pylli dhe mali i përpjetë;
Më tepër s’mund të pres lark teje i mërguar.

Do të bares me sytë në kujtimet kridhur
Pa par’ asgjë, pa djer’ asnjë shamatë;
I vetëm, i panjohur, krrusur, duarlidhur,
Vrerosur, edhe dita do të bëhet natë.

S’kam për të par’ as perëndimin ar e zjarr
As lundrat me pëlhura tutje në luginë,
Dhe kur t’arrinj, me gjunjë do të ve mi varr
Një tufë lule borsilok e trëndelinë.

Viktor Hygo
Shqipëroi: Fan S. Noli


“LULE MBI VARR”
 
Dy gjëra na shpëtojnë në jetë: dashuria dhe e qeshura. Nëse keni njërën është shumë mirë për ju. Nëse i keni të dyja, jeni të pathyeshëm.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.