Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Alergji ndaj fesë!

Njeriu pa fe o pa nder e pa idenditet.
Kshuqe mos e thuj mo se veten ul jo qe e ngren ne pozite ?
Ti nuk mundesh tia imponosh askujt se a do jetë me fe apo pa fe.
Njerëz më të mirë, më mendjehapur, më intelegjentë se të pafetë dhe ateistat nuk kam parë ??
 
Vertet ? Kush. Tha kete gje ti ? Qe ke nder dhe indentitet me shume se une ? .....vetem per kete qe the ule veten .....se ne rradhe te pare nuk rrespekton personat qe kane mendime te ndryshme nga ti ....ja vlera dhe nderi i pare
Te te rrespektoj un ty kur ti se respekton veten?
Do me respektoje ti mu kur un them jam nje faqezi jam njeri pa gjak pa nder e pa asigjo?
O bo ne mode sot me dal kunder Fese.
Por te thuash jam e pa fe per mburrje i bie qe tmos kesh asigjo.
 
Ti nuk mundesh tia imponosh askujt se a do jetë me fe apo pa fe.
Njerëz më të mirë, më mendjehapur, më intelegjentë se të pafetë dhe ateistat nuk kam parë ??
Nrm qe ske pa. Se ti vec ne tv i shef cdo shofesh tv vec shthurje ke.
 
Njeriu pa fe o pa nder e pa idenditet.
Kshuqe mos e thuj mo se veten ul jo qe e ngren ne pozite ?
? Te pyes diçka ore vella? Sa fe ekzistojne ne bote dhe cila eshte me e rendesishmja prej tyre?! Mos di gje se, Zoti i ciles fe e "rregullon" sot boten?
 
? Te pyes diçka ore vella? Sa fe ekzistojne ne bote dhe cila eshte me e rendesishmja prej tyre?! Mos di gje se Zoti i ciles fe e "rregullon" sot boten?
Ik ke Lopa ne kine ti vlla se ajo do boje cudira than se tpish nga qumshi saj tbo mire.
E kuptove tashi?
 
Te te rrespektoj un ty kur ti se respekton veten?
Do me respektoje ti mu kur un them jam nje faqezi jam njeri pa gjak pa nder e pa asigjo?
O bo ne mode sot me dal kunder Fese.
Por te thuash jam e pa fe per mburrje i bie qe tmos kesh asigjo.

Ne rradhe te pare kujdes kur me pergjigjesh sepse personalisht nuk me njeh
Ne rradhe te dyte rrespektoje cdo person qe mban kjo toke sepse ashtu kam mesuar nga prinderit e nga kultura ime je apo jo faqezi ate e di ti ....
E treta rrespektoje cdo lloj feje sepse secili ka besimin e tij dhe rrespektoj
E katerta bindjet e mia i di vetem une dhe psene e di vetem une ....
E pesta s'jam mburrur per gjera me te rendesishme jo me te them ja e pafe sepse nuk i hyn askujt ne xhep
Dhe një mesim te vogel lexo pak literaturë sepse bota ka rrespetuar koka te medha qe nuk kane besuar ne zot ashtu si dhe njerez te medhenj shume besimtare

Kaq mbyllet diskutimi
 
Ne rradhe te pare kujdes kur me pergjigjesh sepse personalisht nuk me njeh
Ne rradhe te dyte rrespektoje cdo person qe mban kjo toke sepse ashtu kam mesuar nga prinderit e nga kultura ime je apo jo faqezi ate e di ti ....
E treta rrespektoje cdo lloj feje sepse secili ka besimin e tij dhe rrespektoj
E katerta bindjet e mia i di vetem une dhe psene e di vetem une ....
E pesta s'jam mburrur per gjera me te rendesishme jo me te them ja e pafe sepse nuk i hyn askujt ne xhep
Dhe një mesim te vogel lexo pak literaturë sepse bota ka rrespetuar koka te medha qe nuk kane besuar ne zot ashtu si dhe njerez te medhenj shume besimtare

Kaq mbyllet diskutimi
Fiks.
E shef cer tbo dituria? Bota thot ka respektu dike qe ska zot e ska fe, atehere ca i bie tjet ai? Nje person vl qe ska gjak e nder njeriu pa fe e pa zot osht pa idenditet.
Kaq ky o funi diskutimit.
 
Njeriu pa fe o pa nder e pa idenditet.
Kshuqe mos e thuj mo se veten ul jo qe e ngren ne pozite ?

Kam njohur shume njerez me fe qe skane as dinjitet e as nder. Biles mund te jene te paret qe bejne shkelje te ndryshme ne moral dhe ne darke shkojne falen perseri te Zoti, ti fale.
Kjo qe flet ti eshte individuale ska lidhje me diskutimin dhe nuk besoj se nderi eshte i lidhur domosdoshmerisht me fene.
Biseda apo diskutimi deri tani ka qene shume pozitiv dhe mirekuptues nga kushdo qe ka mendime ndryshe...uroj te behesh edhe ti pjese e tille e diskutimit me mendimet dhe bindjet e tua.
Por nese e nis me etiketime te tilla si te pander apo te paidentitet mendoj se je ne rrugen e gabuar dhe as nuk po percjell frymen e besimit tend cilado qofte.
 
Fiks.
E shef cer tbo dituria? Bota thot ka respektu dike qe ska zot e ska fe, atehere ca i bie tjet ai? Nje person vl qe ska gjak e nder njeriu pa fe e pa zot osht pa idenditet.
Kaq ky o funi diskutimit.

Vertet mbyllte diskutimi sepse ti lexon ate qe te intereson ty sepse ndave fjalite e mija te për treguar zgjarine tende ...kjo eshte diferenca

Une qe jam e pa fe po merrem me refugjatët qe ikin me vrap sepse po vriten ne vendet islame dhe po i strehojme neper Europe ....kurse ti qe ke nder ofendon pa njohur asnje
 
Kam njohur shume njerez me fe qe skane as dinjitet e as nder. Biles mund te jene te paret qe bejne shkelje te ndryshme ne moral dhe ne darke shkojne falen perseri te Zoti, ti fale.
Kjo qe flet ti eshte individuale ska lidhje me diskutimin dhe nuk besoj se nderi eshte i lidhur domosdoshmerisht me fene.
Biseda apo diskutimi deri tani ka qene shume pozitiv dhe mirekuptues nga kushdo qe ka mendime ndryshe...uroj te behesh edhe ti pjese e tille e diskutimit me mendimet dhe bindjet e tua.
Por nese e nis me etiketime te tilla si te pander apo te paidentitet mendoj se je ne rrugen e gabuar dhe as nuk po percjell frymen e besimit tend cilado qofte.
I gjo smor vesh, te te thot robi je i pa shkollum ju vjen inot ne kulm, te te thot je i pa fe qe o gjoja me e cmuar dhe e shenjt ne jet sju bon pershtypje? Epo qofshi ju qe jeni se un preferoj tjem budalla idiot ******** ***** e cdo gjo tjeter.
Po pa fe myslimone tmos jem.
 
Vertet mbyllte diskutimi sepse ti lexon ate qe te intereson ty sepse ndave fjalite e mija te për treguar zgjarine tende ...kjo eshte diferenca

Une qe jam e pa fe po merrem me refugjatët qe ikin me vrap sepse po vriten ne vendet islame dhe po i strehojme neper Europe ....kurse ti qe ke nder ofendon pa njohur asnje
Allahu tboft me e kuptu kte qe te them un.
Dhe do thush qe kom pas te drejt.
InshaAllah allahu te udhezon.
Kaq.
 
Ik ke Lopa ne kine ti vlla se ajo do boje cudira than se tpish nga qumshi saj tbo mire.
E kuptove tashi?
Je i dobet ne batuta, po aq edhe nga dituria. Lopen e adhurojne ne Indi, ne Kine adhurohet Buda! Ik se sdua te replikoj me ty. Klm
 
Je i dobet ne batuta, po aq edhe nga dituria. Lopen e adhurojne ne Indi, ne Kine adhurohet Buda! Ik se sdua te replikoj me ty. Klm
Po mir ik dhe ke buda dhe ke lopa ti qe je me i ditur se un
Dhe prit hajer.
Ose mos u lodh do te sjell nje lope dhe mbaje ne kurriz dhe t hec mar.
O do t thon gomar ose i cmen ate gjeje ti.
Klm
 
I gjo smor vesh, te te thot robi je i pa shkollum ju vjen inot ne kulm, te te thot je i pa fe qe o gjoja me e cmuar dhe e shenjt ne jet sju bon pershtypje? Epo qofshi ju qe jeni se un preferoj tjem budalla idiot ******** ***** e cdo gjo tjeter.
Po pa fe myslimone tmos jem.

Ti ske te drejte kushdo qe te jesh ta quash dike si te pashkolle dhe te pafe!!

Trego miresine e fes tende, te vetes tebde ne radhe te pare do thoja une...jo egersine.

Nese ka sot vertete alergji ndaj fese eshte pikerisht sepse ka njerez me mendimet dhe nivel te tille. Dhe si jep askujt deshiren te afrohet me kete fe.
Po prish harmonine qe kishim ketu me cunat e tjere...me te cilet kemi folur shume paqesisht dhe me dashamiresi.

Une kerkoj me shume miresjellje dhe respekt te respektosh qendrimet e kujdo panvaresisht pikepamjeve te tua personale.
 
Allahu tboft me e kuptu kte qe te them un.
Dhe do thush qe kom pas te drejt.
InshaAllah allahu te udhezon.
Kaq.

Allahun e mban cdo person qe e beson dhe bravo .....

Une mbaj bindjet e mia qe duhet te ndihmoj grate femite burrat qe ikin duke qare e duke lene te vdekurit mbrapa ne vendet e tyre se jane prere ne qafe .....ato qe ndihmoj un myslimane jane nga vendet arabe ....por nuk kam urretje per fene e tyre ashtu si ti qe me thua pa nder e indentitet

Po beson ne zot shko falu per gjynahet qe ben e thua
 
Kam nevojë ta them se këto postime të fundit s'ishin ato që do të doja t'i lexoja veçanërisht në këtë temë dhe veçanërisht nga ata që pretendojnë se janë besimtarë... Prandaj besimtarëve dhe besimtareve, dua t'ua kujtoj këtë fjalë të Zotit:

"Nuk barazohet e mira me të keqen! Të keqen ktheje me të mirë e atëherë armiku yt do të të bëhet menjëherë mik i ngushtë.Ky virtyt u dhurohet vetëm atyre që durojnë dhe vetëm atyre që kanë një fat të madh." 41:34-35.

Dhe:
"Mos i shani idhujt që ata i adhurojnë në vend të Allahut, në mënyrë që ata të mos e shajnë Allahun armiqësisht nga padija. Kështu, Ne ia paraqesim të bukura çdo populli veprat e veta. Pastaj, ata do të kthehen te Zoti i tyre, i Cili do t’i lajmërojë për gjithçka që kanë bërë." 6:108
 
Flak @Gjyshi ?
Gjithsesi besoj ne fe pavarsisht se familja ime eshte myslimane dhe une kam zgjedhur ate krishteren perseri ndihem mire dhe kam respekt per cdo fe,ndoshta ku i dihet mund te konvertohem ne fen islame,kur kam qen 14 vjec kam patur deshire te ve hijab
 
Feja me lidhjen qe ka Zoti me njeriun personalisht nuk kan te bejne me njera tjetren fare, Feja eshte kthyer ne politike dhe perdoret per interesat e kujtdo, por BESIMI tek Zoti eshte dicka private nuk duhet askush te jap llogari se ku beson dhe nuk mundet askush te imponoj njerezit te besojne diku ✌?
 
Secili ka mendimet e veta drejt fese.....njerezit duhet t'i rrespektojme per ato qe jane per ato qe japin dhe jo per besimin qe kane
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.