Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Shkrime të ndryshme

Njeriu me të vërtetë i kulturuar nuk fyen, nuk ofendon, nuk shfrytëzon, nuk i vë në siklet të tjerët, nuk nënçmon askënd…! Njeriu me të vërtetë i kulturuar është ai që ka diell dhe lule në shpirt. Është ai që është ZOTËRI me të gjitha shkronjat e mëdha. Është njeriu që di të dashurojë dhe të dashurohet…, është njeriu sjellja e të cilit dallon nga turma.
 
Xhelozia eshte frike dhe jo dashuri,frike per humbjen e personit qe ti do, ose mos besimi ne dashurine e personit qe do e ndjen qe nuk eshte e sigurt ose te ka lene arsye lekundje e mos besim.
Dashuria e vertete nuk eshte nje aneshe eshte e barabarte dhe e pa thyeshme.
Keshtu duhet te jete e te mbyllet Dashuria.
Njeriu dashuron nje here vertet e pa rezerva, por duhet te dashurosh karakterin se me ate do jetosh e jo me pamjen e jashtme, sepse ajo ndryshon cdo dite.
Ky eshte mendimi dhe pervoja e njerezve te cilet e kane ndezur dhe djegur zemren per dashurine e VERTETE pertej gjithckaje.
 
"Nëse disa njerëz nuk duan të jenë pjesë e botës tuaj, mos insistoni.
Mos u mundoni t'i bëni ata pjesë të saj. Sepse kushdo që dëshiron të jetë pjesë e jetës suaj nuk ka pse të bindet nga ju. Ai duhet të kërkojë lejen tuaj dhe duhet të jetë krenar për këtë"
 
Nuk mund të ketë miqësi midis një mashkulli e femre. Mund të ketë pasion, armiqësi, adhurim, dashuri, por jo miqësi.
IMG_20221028_114922.jpg
(Oscar Wilde)
 
Kur shap’ i shpirtit tim u mpleks
Qelizës tënde aq të largët
Zgjodha zemër prapë të mbes’
Të rrjedhë ai gjak i pakët ...

...dhe rrodhi ,u shpleks në damarë
Me indin tënd holluar
I njëjti shap’ shpirti i marrë
Që dot s’të pat’ harruar !

Inida Brahimi
 

Dua që të dish
Një gjë.
Ti e di si është kjo gjë:
nëse shoh
hënën e kristaltë , degën e kuqe
të vjeshtës së ngadaltë në dritaren time,
nëse prek
pranë zjarrit
hirin e pakapshëm
ose trupin e rrudhur të drurit,
gjithçka më çon tek ty,
sikur kjo që ekziston
aroma,dritë, metale,
të ishin anije të vogla që shkojnë
drejt ishujve të tu që më presin .
Sidoqoftë
nëse pak nga pak ndalon së më dashuri
do të ndaloj se dashuri pak nga pak
“Nëse papritmas
më harron,
mos më kërko
se tashmë do të kem harruar
Nëse të duket e gjatë dhe e çmendur
era e flamujve
Që kalon permes jetës time
dhe vendos
të më lësh në breg
të zemrës në të cilën kam rrënjët,
mendo
se në atë ditë,
në atë kohë,
do të ngre lart krahët
dhe rrënjët e mia do të dalin
për të kërkuar tokë tjetër
Por
nëse çdo ditë,
çdo orë
e ndjen se për mua je destinuar
me ëmbëlsi të pamëshirshme.
Nëse çdo ditë çel
në buzët e tua një lule për të më kërkuar,
ah, dashuria ime
në mua i gjithë ai zjarr përsëritet,
në mua asgjë nuk shuhet as harrohet,
dashuria ime ushqehet me dashurinë tënde,e dashuruar,
dhe derisa të jetosh do të jete në krahët e tu
pa dalë nga krahët e mia.



Pablo Neruda
 
"Të jesh i guximshëm nuk do të thotë të mos kesh frikë fare. Me të vërtetë do të thoshte të jeshë i frikësuar, shumë i frikësuar, i frikësuar si i çmendur, dhe ende gjënë guximin të kërkosh e të bësh atë që do.???
IMG_20221104_131446.jpg
 
Fati im...

Fati im m'i fal sytë
të kthej ylberin
Mi fal buzët
të jap diellin
Me fal dashurinë
ta mbuloj shpirtin
Veç vdekjen mos ma ofro
mos më ler në borxh...
 
Fundi i trishtimit është fillimi i mençurisë.

*****
Ka shumë trishtim në jetën tonë dhe nuk dimë si t'i japim fund. Fundi i trishtimit është fillimi i mençurisë. Nëse nuk e dimë se çfarë është trishtimi, nëse nuk e kuptojmë natyrën dhe strukturën e tij, nuk do të dimë se çfarë është dashuria.

Kur një burrë i thotë gruas së tij se e do, ndërsa në të njëjtën kohë është ambicioz, a ka ndonjë kuptim kjo dashuri? A mund të dashurojë një njeri ambicioz? A mund të dashurojë një person konkurrues? E megjithatë, flasim për dashurinë, butësinë, fundin e luftës, në çastin kur jemi konkurrues, ambiciozë, në çastin kur kërkojmë suksesin tonë personal, përparimin, etj.

E gjithë kjo sjell trishtim. A mund të marrë fund trishtimi? Mund të marrë një fund kur të kuptoni veten tuaj që, me të vërtetë është "ajo që është." Atëherë e kuptonni pse jeni të trishtuar, qoftë ai trishtim është keqardhje për veten apo frika e të mbeturit vetëm apo boshllëku i jetës tuaj apo trishtimi që vjen kur vareni nga dikush tjetër.

Dhe të gjitha këto janë pjesë e jetës sonë.

Krishna Murti
 
Poezi nga Yevgeny Yevtushenko

Të mos kuptohemi është e tmerrshme –
të mos kuptohemi e të mos përqafohemi.
Por megjithëse e habitshme
është po aq e tmerrshme,
po aq sa të kuptohemi për gjithҫka.

Plagosemi megjithatë.
Dhe, i fiksuar nga një njohje fillestare,
shpirtin tënd të butë
s’do ta ofendoj me keqkuptim
dhe as do të vras me kuptim.
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.