Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Shkrime të ndryshme

Malli i të dashuruarve është përtej fjalëve, por prej tij buron çdo Fjalë e Gjallë
E vdekur është zemra që ndarja s’e bën ta ndiejë këtë mall
Thanë se dashuria është e verbër, por dashuria është e vetmja që na bën të shohim veten në fjalët e dikujt nëpërmjet zemrës.
 
Më fal që të mërzita me dashurinë time.
Më fal që e teprova me praninë time.
Ndoshta koha që të dhashë ishte e tepërt për ty, ndoshta kujdesi ishte merzi për ty, ndoshta gjithcka ishte e tepërt për ty.
Sa gabim që pranova të gaboj vetëm për ty!

Web
 
Qielli i i ashikëve është i përgjakur gjithnjë
S'do të thotë që s'dhembin plagët, pse goja nuk nxjerr zë
Dera e kujtimeve të tyre nuk mbyllet me asnjë dry
Ajo që ndihet me zemër, nuk mund të shihet me sy
Ajo që shihet me sy, në zemër mund të mos gjejë vend
Por ajo që shihet me zemër, nuk ka nevojë për mend
Trupin mund ta prekë secili, por shpirtin veç ai që ndihet
I afërt është ai që e do, e jo ai që shihet.

Fatmir Muja
 
Adhuroj femrat që nuk presin kurrë asgjë,
sepse shkojnë e marrin gjithmonë atë që duan.
Ato që dalin pa u lyer dhe ndihen të bukura gjithsesi.
Ato që nuk thonë kurrë sesi janë, por
mësojnë të tjerët si të jenë.
Ato që ecin gjithmonë me kokën lart,
edhe kur bota do donte t'i fundoste.
Ato që thonë gjithmonë "të dua",
pa asnjë egoizëm, pa asnjë interes.
Ato që kanë shumë dashuri përbrenda dhe
padashur ja falin edhe personave të gabuar...!

L Tolstoi
 
Nuk jam mërzitur kurrë me jetën, vetëm sa jam ankuar për të.
Nuk jam mërzitur kurrë me diellin, vetëm ka pasur ditë që se kam vënë re atë.
Nuk jam mërzitur kurrë me ditën, vetëm ndonjëherë kam dashur të jetë natë.
Nuk jam mërzitur kurrë me natën.. vetëm ndonjëherë më është dukur tepër e gjatë.
Nuk jam mëzitur kurrë me gëzimin.. vetëm se dhimbjet ndonjëherë e kanë mbytur atë.
Nuk jam mërzitur kurrë me njeriun, vetëm kam dashur ndonjëherë të rri vetëm me hijen time.
Kam dashur gjithmonë një mendim, një strehë për tu qetësuar.
Gjithmonë dhimbja dëshiron një mendim derisa të shkatërrohet.
E di, gjithçka kalon e mirë apo e keqe, kalon...
 
Xhamia Nasir al Mulk e cila njihet edhe si " Xhamia Rozë "

Xhamia është ndërtuar në vitin 1988 dhe konsiderohet si një ndër mrekullitë e artit Islam.

318218639_10224624957064572_9003242101424965676_n.jpg
 
E lexuar.
-------------
Mund të flasësh me dikë për ditë, apo me vite,
por kurrë nuk ndjehesh njësoj sikur të qëndrosh përballë dikujt, pa thënë asnjë fjalë dhe të ndjesh për të me gjithë zemrën tënde. Ndjehesh sikur e njeh atë njeri prej kohësh, apo prej disa shekujsh. Se lidhjet e forta krijohen me zemër, jo me trup!
 
E lexuar.
-------------
Mund të flasësh me dikë për ditë, apo me vite,
por kurrë nuk ndjehesh njësoj sikur të qëndrosh përballë dikujt, pa thënë asnjë fjalë dhe të ndjesh për të me gjithë zemrën tënde. Ndjehesh sikur e njeh atë njeri prej kohësh, apo prej disa shekujsh. Se lidhjet e forta krijohen me zemër, jo me trup!
Sipas studimeve, femrat i lexojne dhe besojne keto shkrime te tilla deri ne moshen 40 vjeç dhe pastaj behen me realiste, bien me kembe ne toke. Ndersa meshkujt, deri ne 25 vjeç. Kjo eshte pergjithshmja.
 
Sipas studimeve, femrat i lexojne dhe besojne keto shkrime te tilla deri ne moshen 40 vjeç dhe pastaj behen me realiste, bien me kembe ne toke. Ndersa meshkujt, deri ne 25 vjeç. Kjo eshte pergjithshmja.
Besoj se cdo gje ne jet me shume se gjithcka ka te bej me mendjen.
Dhe cdo gje varet nga kendveshtrimi.
 
Ndalu pak...

Ndalu pak dhe më shiko
Ti që shpirtin thua.. "ta njoh.."
Hijet mati me pëllëmbë
Shihi plagët ku më dhëmb?
Ritmin zemrës ndjeja ti
Çfarë ka brenda.. vallë e di..?
Ndalu pak.. frymën ndjeje
Çfarë erëra fryjnë brenda meje..?
Si është deti shpirtit tim..?
Ndjeje dihatjen plot mallëngjim
Ndalu pak edhe më thuaj
A ma njeh shpirtin mua..?
Shih aty vend më vend
Ku ka gaz e ku më dhemb?
Ku e mbaj shpresën shtrënguar?
Ku më fle lot i verbuar?
Ku gjendet gëzimi harruar?
Ku është fati i bekuar?
Ku është.. thuamë ti mua?
Ti që shpirtin thua "ta dua.."!?
Ndalu pak, ndalu ti
Çfarë sheh brenda dua ta di?
..dhe në mundsh, nëse do
ndalu pak, ndjej dhe shiko
Sa mall ka edhe për ty?
Çdo gjë është gdhendur aty
Brenda zemrës në shpirt thellë
Merr një rreze shih ç'është mbjellë
Fryma e jetës çfarë ka shkruar
Pastaj thuaj; "shpirtin ta njoh, ta dua.."
 
Libri i kuq Jung !

SEKRETI I DASHURISË TË VËRTETË

Njëherë e një kohë ishte një princeshë me emrin Arik.
Ariku ishte e bukur, inteligjente dhe fisnike.
Të gjithë burrat në mbretërinë e saj ishin marrëzisht të dashuruar me të dhe dëshironin të martoheshin me të.

Arik, megjithatë, ishte e pakënaqur.
Edhe pse të gjithë e donin, ajo nuk ndihej “vërtetë” e dashuruar.
Ajo ishte e fiksuar pas gjetjes së “sekretit të dashurisë së vërtetë”.

Ajo vendosi të dilte në botë, duke kërkuar dikë që ta ndihmonte të zbulonte këtë sekret.

Ajo udhëtoi për në mbretërinë e burrave luftëtarë, ku u mirëprit në oborr nga mbreti luftëtar.
Mbreti u dashurua marrëzisht me të sapo e pa.

"Të dua", tha mbreti, "do të martohesh me mua?"

"Sepse ti me do mua?" E pyeti Ariku.

"Sepse bukuria jote është një dritë, më e lartë se ajo e të gjithë yjeve në qiell", i tha mbreti.

"Dhe kur do të zbehet bukuria ime?" ia ktheu Ariku.

Por mbreti luftëtar nuk mundi t'i përgjigjej asaj.

Ariku u pikëllua dhe rifilloi udhëtimin e saj.

Ajo mbërriti në mbretërinë e burrave të virtytshëm, ku u mirëprit në oborr nga mbreti filozof.
Edhe mbreti filozof u dashurua marrëzisht me të.

"Të dua, princeshë Arik", i pëshpëriti mbreti, "do të martohesh me mua?"

"Sepse ti me do mua?" e pyeti Ariku.

"Sepse", i tha mbreti, "përveç se je e bukur, ti je me shpirt fisnik. Do të të bëja perëndeshën time të dashur”.

"Dhe nëse një mëngjes do të zgjohesha e mërzitur dhe do të shfaqja një anë të errët të shpirtit tim, a do të më doje njësoj?" e pyeti Ariku.

Por mbreti filozof nuk mundi t'i përgjigjej asaj.

Ariku u pikëllua dhe rifilloi udhëtimin e saj.

Dhe kështu, nga mbretëria në mbretëri.

Kudo që shkonte të gjithë e donin, ishte e pamundur të mos ndjeje dashuri për të, por ishte gjithmonë një dashuri e “kushtëzuar” nga diçka, e cila në çdo moment mund të fshihej dhe Ariku nuk u ndje kurrë “vërtetë” e dashuruar.

Ajo ishte gjithnjë e më e dekurajuar, tashmë e dëshpëruar për të gjetur "sekretin e dashurisë së vërtetë".

Duke u endur pa qëllim, ajo arriti në një rajon të largët të quajtur "mbretëria e patrazuar".
Nuk kishte mbret në atë vend, nuk kishte nevojë, ata shumë pak burra që jetonin atje jetonin në harmoni me "Ligjet".

Ariku u përplas me njërin prej tyre.
Burri kishte një buzëqeshje të çuditshme, mezi nënkuptuar dhe ishte i vendosur në punët e tij.

Ariku iu afrua, për t'i kërkuar informacion.
Burri ndaloi, iu përgjigj asaj me mirësjellje, pastaj rifilloi punën.

Ariku u mahnit.
Të gjithë meshkujt që takoi u “rrëmbyen” menjëherë prej saj, e mbushën me komplimente, e bënë të ndihej “e rëndësishme”. Ai burrë me buzëqeshjen e çuditshme dhe të patrazuar, megjithatë ...

"Më thuaj, njeri i pandehur," tha Arik, "të gjithë e vënë re bukurinë time. Ndoshta nuk më pëlqen mua?"

“Ti je shumë e bukur, Arik”, i tha burri.

“Unë gjithashtu konsiderohem e virtytshme dhe fisnike”, këmbënguli Arik.

“E di”, ia ktheu burri, “mund ta shoh në sytë e tu”.

"A nuk jam e denjë për dashurinë tuaj?" Arik pëshpëriti me zë të ulët ...

Burri, duke mbajtur buzëqeshjen e tij të patrazuar, e pa në sytë e saj ...
“Të dua shumë princeshë Arik”.

"Dhe ... pse më do?", Pyeti Ariku duke u dridhur, "ndoshta sepse jam e bukur, apo e pasur, apo e virtytshme?"

“Ti je Arik, je të gjitha këto e shumë të tjera”, iu përgjigj burri, “je e bukur, ke shpirt fisnik, je e virtytshme.
Janë të gjitha cilësi të shkëlqyera, por nuk mjaftojnë për t'ju dashur.
Në çdo moment dashuria ime mund të fshihet nga një anë e errët kalimtare që shfaqet tek ju "

"Pra, njeri i patrazuar," këmbënguli Arik, "pse më do mua?"

"Të dua sepse" ... njeriu i patrazuar psherëtiu thellë ... "sepse nuk kam nevojë për ty."

Më në fund Ariku e kuptoi dhe që nga ai moment asgjë nuk ishte më e njëjta gjë.
Trishtimi që kishte jetuar gjithmonë në të u tret.
Më në fund ajo ishte gati të dashuronte dhe të dashurohej “me të vërtetë”.

Ajo kishte zbuluar sekretin e dashurisë së vërtetë.


Web
 
Libri i kuq Jung !

SEKRETI I DASHURISË TË VËRTETË

Njëherë e një kohë ishte një princeshë me emrin Arik.
Ariku ishte e bukur, inteligjente dhe fisnike.
Të gjithë burrat në mbretërinë e saj ishin marrëzisht të dashuruar me të dhe dëshironin të martoheshin me të.

Arik, megjithatë, ishte e pakënaqur.
Edhe pse të gjithë e donin, ajo nuk ndihej “vërtetë” e dashuruar.
Ajo ishte e fiksuar pas gjetjes së “sekretit të dashurisë së vërtetë”.

Ajo vendosi të dilte në botë, duke kërkuar dikë që ta ndihmonte të zbulonte këtë sekret.

Ajo udhëtoi për në mbretërinë e burrave luftëtarë, ku u mirëprit në oborr nga mbreti luftëtar.
Mbreti u dashurua marrëzisht me të sapo e pa.

"Të dua", tha mbreti, "do të martohesh me mua?"

"Sepse ti me do mua?" E pyeti Ariku.

"Sepse bukuria jote është një dritë, më e lartë se ajo e të gjithë yjeve në qiell", i tha mbreti.

"Dhe kur do të zbehet bukuria ime?" ia ktheu Ariku.

Por mbreti luftëtar nuk mundi t'i përgjigjej asaj.

Ariku u pikëllua dhe rifilloi udhëtimin e saj.

Ajo mbërriti në mbretërinë e burrave të virtytshëm, ku u mirëprit në oborr nga mbreti filozof.
Edhe mbreti filozof u dashurua marrëzisht me të.

"Të dua, princeshë Arik", i pëshpëriti mbreti, "do të martohesh me mua?"

"Sepse ti me do mua?" e pyeti Ariku.

"Sepse", i tha mbreti, "përveç se je e bukur, ti je me shpirt fisnik. Do të të bëja perëndeshën time të dashur”.

"Dhe nëse një mëngjes do të zgjohesha e mërzitur dhe do të shfaqja një anë të errët të shpirtit tim, a do të më doje njësoj?" e pyeti Ariku.

Por mbreti filozof nuk mundi t'i përgjigjej asaj.

Ariku u pikëllua dhe rifilloi udhëtimin e saj.

Dhe kështu, nga mbretëria në mbretëri.

Kudo që shkonte të gjithë e donin, ishte e pamundur të mos ndjeje dashuri për të, por ishte gjithmonë një dashuri e “kushtëzuar” nga diçka, e cila në çdo moment mund të fshihej dhe Ariku nuk u ndje kurrë “vërtetë” e dashuruar.

Ajo ishte gjithnjë e më e dekurajuar, tashmë e dëshpëruar për të gjetur "sekretin e dashurisë së vërtetë".

Duke u endur pa qëllim, ajo arriti në një rajon të largët të quajtur "mbretëria e patrazuar".
Nuk kishte mbret në atë vend, nuk kishte nevojë, ata shumë pak burra që jetonin atje jetonin në harmoni me "Ligjet".

Ariku u përplas me njërin prej tyre.
Burri kishte një buzëqeshje të çuditshme, mezi nënkuptuar dhe ishte i vendosur në punët e tij.

Ariku iu afrua, për t'i kërkuar informacion.
Burri ndaloi, iu përgjigj asaj me mirësjellje, pastaj rifilloi punën.

Ariku u mahnit.
Të gjithë meshkujt që takoi u “rrëmbyen” menjëherë prej saj, e mbushën me komplimente, e bënë të ndihej “e rëndësishme”. Ai burrë me buzëqeshjen e çuditshme dhe të patrazuar, megjithatë ...

"Më thuaj, njeri i pandehur," tha Arik, "të gjithë e vënë re bukurinë time. Ndoshta nuk më pëlqen mua?"

“Ti je shumë e bukur, Arik”, i tha burri.

“Unë gjithashtu konsiderohem e virtytshme dhe fisnike”, këmbënguli Arik.

“E di”, ia ktheu burri, “mund ta shoh në sytë e tu”.

"A nuk jam e denjë për dashurinë tuaj?" Arik pëshpëriti me zë të ulët ...

Burri, duke mbajtur buzëqeshjen e tij të patrazuar, e pa në sytë e saj ...
“Të dua shumë princeshë Arik”.

"Dhe ... pse më do?", Pyeti Ariku duke u dridhur, "ndoshta sepse jam e bukur, apo e pasur, apo e virtytshme?"

“Ti je Arik, je të gjitha këto e shumë të tjera”, iu përgjigj burri, “je e bukur, ke shpirt fisnik, je e virtytshme.
Janë të gjitha cilësi të shkëlqyera, por nuk mjaftojnë për t'ju dashur.
Në çdo moment dashuria ime mund të fshihet nga një anë e errët kalimtare që shfaqet tek ju "

"Pra, njeri i patrazuar," këmbënguli Arik, "pse më do mua?"

"Të dua sepse" ... njeriu i patrazuar psherëtiu thellë ... "sepse nuk kam nevojë për ty."

Më në fund Ariku e kuptoi dhe që nga ai moment asgjë nuk ishte më e njëjta gjë.
Trishtimi që kishte jetuar gjithmonë në të u tret.
Më në fund ajo ishte gati të dashuronte dhe të dashurohej “me të vërtetë”.

Ajo kishte zbuluar sekretin e dashurisë së vërtetë.


Web
E bukur ?
 
Ligësi

Çfare forme
Çfarë trupi
Çfarë ecje e dredhje ka ligësia
Si e gjen rrugen
E futet të bëjë viktimë
Dhe ëndrat e mia
Tinzare, e hollë
Apo e trashë dhe ziliqare?
Kush dorë e mbolli atë farë
Në ca trupa qënjesh
Aq të shëmtuara vallë?
Përbindësha pa kokë
Me duar grabitqarë
Instikti i bishës
I sjell ata vërdallë
Ca të shkurtër si të shtypur
E ca të trashë
Ca si skile e ca si djallë
Do kenë jete
Ata akoma vallë?

Web
 
Pse ndonjëherë është kaq e vështirë të thuash JO?!






JO Nr. Dy shkronja të thjeshta. Një fjalë e thjeshtë.
"PER NJE JO BEHEN GJITHE KETO"


Për shumë njerëz, të thuash jo është e mbushur me faj. Ndoshta keni frikë të zhgënjeni dikë . Ndoshta jeni në ankth të refuzoni shefin tuaj. Ose mbase ju pëlqeni njerëzit.
Pavarësisht arsyeve, të mësosh se si të thuash jo është një aftësi e rëndësishme për shëndetin dhe mirëqenien tënde personale . Koha dhe energjia jonë janë burime të çmuara që duhet t’i përdorim me mençuri. Dhe kjo do të thotë që ne nuk mund të bëjmë gjithçka.
Le të shqyrtojmë se si të thuash jo në situata të ndryshme dhe pse refuzimi i kërkesave të caktuara ndonjëherë është më mirë sesa të thuash po.
Për disa të rritur, pamundësia për të thënë jo vjen nga fëmijëria. Që në moshë të re, fëmijët mësohen të jenë të sjellshëm. Nëse një prind ose mësues i kërkonte një fëmije të bënte diçka, duke thënë jo interpretohej si një formë e të folurit prapa. Në disa raste, refuzimi i një të rrituri nënkuptonte ndëshkim ose përforcim negativ.
Megjithatë, kjo mund të shkaktojë probleme rreth komunikimit dhe vetë-pohimit. Të rritesh të besosh se të thuash jo është e keqe e bën të vështirë për fëmijët të komunikojnë preferencat e tyre. Për disa njerëz, kjo paaftësi për të folur për veten e tyre vazhdon deri në moshën madhore.
Një arsye tjetër që mund ta keni të vështirë të thoni jo është nëse dyshoni në veten tuaj. Me sindromën mashtruese , ndiheni sikur nuk jeni mjaftueshëm i mirë për të bërë rolin në të cilin jeni.
Për shkak të këtyre ndjenjave, ju shmangni duke u thënë jo të tjerëve. Keni frikë se do të mendojnë se nuk jeni në gjendje të kryeni rolet dhe përgjegjësitë tuaja . Gjithashtu mund ta bëjë të vështirë t’i thuash jo vetes. Ju vazhdimisht mendoni se duhet të thoni po për t’i vërtetuar vetes se në të vërtetë mund ta bëni punën tuaj.
Kur duhet të thuash JO
1. Nëse ndiheni të parehatshëm

Askush nuk i njeh kufijtë tuaj më mirë se ju. Nëse ju kërkohet të bëni diçka që ju bën të ndiheni jo rehat, mund të jetë një shenjë që ju duhet të thoni jo. Merrni një moment për të marrë frymë të ndërgjegjshme dhe dëgjoni intuitën tuaj.
2. Ndiheni fajtor ose të detyruar
Në një situatë pune, mund të jetë veçanërisht e vështirë të thuash jo. Puna juaj mund t’ju kërkojë të detyroni kur eprorët ju delegojnë detyra . Por kjo nuk do të thotë se koha dhe energjia juaj janë më pak të vlefshme se ato të tyre.
Përdorni aftësitë tuaja të vetë-advokimit për t’u ngritur dhe për të thënë jo. Vendimi juaj nuk duhet të bazohet në faj apo detyrim.
3. Kur jeni të mbingarkuar
Nëse jeni të mbingarkuar me punë, thuani jo më shumë detyrave ose projekteve. Prisni derisa të keni liruar pak kohë dhe energji përpara se të ndërmerrni ndonjë gjë të re.
Nëse punoni gjithmonë me orë të gjata , thuani jo punës në fundjavë. COVID-19 ka rritur në mënyrë drastike numrin e punonjësve që punojnë nga shtëpia . Hulumtimet tregojnë se punonjësit në distancë punojnë me orë më të gjata dhe përballen me një ngarkesë më të madhe pune sesa përpara goditjes së pandemisë.
Mbani në mend se të thuash jo vetes është po aq e rëndësishme sa të thuash jo të tjerëve. Të ushtrosh presion mbi veten vetëm shton stresin dhe ankthin tuaj . Sigurohuni që t’i jepni përparësi shëndetit tuaj mendor dhe fizik për të shmangur djegien .
4. Nëse kërkesa i kalon kufijtë tuaj personal
Kur dikush ju kërkon të bëni diçka që i kalon kufijtë tuaj , është e rëndësishme të ndaloni procesin në rrugën e tij dhe të thoni jo. Kufijtë tuaj ia vlen të qëndroni për të.
5. Nëse thoni po vetëm për të kënaqur dikë tjetër
Ndërsa kënaqja e të tjerëve është një nxitje e natyrshme për kryerjen e detyrave, nuk duhet të jetë arsyeja e vetme që ju punoni shumë. Nëse kënaqja e dikujt tjetër vjen me koston e lumturisë dhe mirëqenies suaj , nuk ia vlen.
10 mënyra të ndryshme për të thënë jo
1.Fatkeqësisht, kam diçka tjetër që po ndodh.
2.Unë kam një angazhim tjetër.
3.Do të doja të isha në gjendje.
4.Kam frikë se nuk mundem.
5.Unë nuk kam gjerësinë e brezit për këtë tani.
6.Jam i nderuar që më pyete, por thjesht nuk mundem.
7.Faleminderit qe mendove per mua. Megjithatë, nuk jam në gjendje.
8.Më vjen keq, nuk jam në gjendje ta përshtas këtë.
9.Fatkeqësisht, unë tashmë kam plane. Ndoshta heren tjeter!
10.Jo, faleminderit, tingëllon bukur.

Vetëm për një jo rri e hidhërohu kot.
Thuaj JO dhe ik pirdhu të shpëtosh një herë e mirë.

Web
 
Martesa më e gjatë: A e dini sa ka zgjatur martesa më e gjatë në botë? Për 82 vjet. Çifti 100-vjeçar jeton në Hanoi, Vietnam dhe po konkurrojnë për t’u përfshirë në Rekordet Botërore Guinness si mbajtësi i rekordeve botërore për martesën më të gjatë në botë.

Çifti, Huynh Van Lac, 110 vjeç dhe gruaja e tij Nguyen Thi Lanh, 106 vjeç, tashmë mund të mburren me rekordin kombëtar në Vietnam të arritur vitin e kaluar, me 82 përvjetorë martese pas tyre.
 
Kena nevojë për shumë fjalë të thjeshta
sikur:
buka,
dashtnia,
mirësia,
që kur të ndeshim kryqëzime
mos me humbë rrugën
të qorruem prej errësinës.

Kena nevojë për shumë heshtje, heshtje
jashtë dhe mbrenda nesh,
për me e ndie zanin,
të ultin, të ndrojtunin, të mpakunin za
të pëllumbave,
të bubrrecave,
të njerëzve,
të zemrave
dhe madhështisë së tyne
në mesin e padrejtësive dhe luftnave,
në mesin e krejt asaj,
që nuk asht as
bukë,
dashtni
e as mirësi.

Heshtje, heshtje. Zemrat
le ta masin kohën,
e të çelin shtegun.

Tone Pavček
 

Qiell dimri,
Dyndje kujtimesh.
Unë ndeza një cigare, u afrova te dritarja.
Me ngjan se nuk bien flokë dëbore nga qielli

Por mijëra letra, që kurrë si mora.
Letra të largëta,
Shkruar nga duar të largëta
Edhe se retë me të largëta.

Ismail Kadare
 
“Kur shikoj thellë brenda vetes,
E kuptoj se çfarë dua vërtet nga të tjerët:
veshë të vëmendshëm që dëgjojnë atë që them
fjalë të mira që pranojnë ekzistencën dhe vlerën time
sy të butë që pranojnë të metat dhe pasiguritë e mia.
Unë vendos të jem ai person për ata që më rrethojnë."
—HaeminSunim
 
Njerëzit kanë harruar se si të duan.

Ata harruan se si të japin pa pritur të marrin.

Ata harruan gjithçka që e bën një person të lumtur.

Madje kanë harruar të thonë të dua.




Kujtojnë vetëm të tregojnë veten dhe atë pa shumë sukses...

Ata kujtojnë se si t'i bëjnë të tjerët të lëndohen.

Ata harruan gjërat e vogla themelore që e bëjnë jetën të bukur.

Ata harruan se gjërat më të vlefshme që kemi në jetën tonë nuk blihen me para.

Ata harruan se çfarë do të thotë lumturia e vërtetë prej mishi dhe gjaku dhe shkuan dhe e vunë mbi gjëra të pajetë.




Ata harruan të shikonin qiellin dhe të ëndërronin me të gjitha shqisat e ngritura në shpejtësinë më të madhe të një makine garash.

Nuk e di nëse kanë ndonjë gjë tjetër për të kujtuar pasi i kanë hedhur të gjitha në koshin e mbeturinave.
E di që brenda tyre nuk kanë gjak e jetë, dashuri dhe pasion.

I lanë edhe pak më tutje në anë të rrugës pranë një koshi që në mëngjes do të hidhet me mbetjet dhe do të avullojë sikur nuk kanë ndodhur kurrë, sikur të mos jenë prekur kurrë, sikur të mos kenë ndodhur kurrë. .

Është e trishtueshme, por edhe më mosmirënjohëse të rritesh pa asnjë shpresë, pa dashuri në zemrën tënde.
Njerëzit harruan të duan.

Web
 
Sa e vështirë është për secilin prej nesh të gjejë gjysmën tjetër? Ai që do të mbërthehet me të brenda shpirtit.
Nuk e di nëse është çështje fati, por padyshim që është çështje mundimi. Nuk mund të ankohesh se nuk gjen askënd, pa u munduar të fillosh të kërkosh atë që do të doje të gjeje. Ai që imagjinata juaj i ka bërë imazh shumë herë. Një imazh që zbehet herë pas here, në mënyrë të sikletshme.

Dhe duke qenë se nuk keni durimin e duhur për të gjetur atë unike në sytë tuaj, ju zgjidhni rrugën tjetër. Ju preferoni të shpërndaheni në përqafimet e të huajve. Rehatoheni me puthjet false, i kaloni mbrëmjet me fytyrat e gabuara. Ndihmoni alkoolin, cigaren, kështu bëhet më pak e dhimbshme. Por mos qeshni, kushdo që nuk gjeni askënd si gjysma juaj tjetër.

Jo, nuk është një ëndërr e pakapshme dhe kjo filozofi nuk është për romantikët. Ia vlen mundimi dhe pritja. Thjesht lini mënjanë frikën tuaj. Dhe çfarë ndodhi nëse do të mbetesh vetëm për pak kohë. Askush nuk do t'ju fajësojë për këtë zgjedhje. Vetmia nuk është shenjë dobësie por fuqie.

Sepse duhet forcë për të qenë vetëm në zgjedhje, në një botë që promovon narcisizmin në çdo mënyrë. Dhe shumica numërojnë marrëdhëniet për t'u ngritur. Për t'u ndjerë më të dëshirueshëm, për të mbledhur më shumë pëlqime, për të pasur më shumë miq, edhe nëse janë virtualë apo jo.

Jeni rehatuar në pothuajse marrëdhëniet, jeni fshehur pas stereotipeve dhe frikës dhe keni harruar gjënë më të rëndësishme. Si është të duash vërtet dikë? Nëse kjo nuk bërtet nga vetmia, asgjë nuk bërtet aq fort sa kjo. Sa në kohë është një autor në rreshtat e këngës së tij: vetmia është më e mirë se ti që nuk kupton.
Web
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.