Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Thenie te mencura, qe tregojne thelbin e vertete te jetes!

Benjamin Franklin tha me mençuri se ka 3 gjëra shumë të vështira: çeliku, diamanti dhe si të njohësh veten. Është e qartë se një detyrë e tillë nuk është e lehtë. Të zhytesh në oqeanin e pasigurive, frikës, shqetësimeve, virtyteve dhe defekteve kërkon një person shumë të aftë, jo vetëm të durueshëm, por edhe të guximshëm.
 
“Njeriu duhet të njohë veten. Nëse kjo nuk shërben për të zbuluar të vërtetën, shërben të paktën si rregull jetësor dhe nuk ka asgjë më të mirë”

Blaise Pascal
 
“Mos shko aty ku të shpie shtegu, por shko atje ku nuk ka shteg dhe lër gjurmë”
 
Asnjeher nuk genjehet aq shume sa para zgjedhjeve, gjate luftes dhe pas gjuetise.

Otto von Bismarck
 
Ne i kuptojmë të tjerët në të njëjtën mënyrë si ne e kuptojmë veten tonë. Atë që nuk e kuptojmë në vetvete, nuk mund ta kuptojmë te një person tjetër.
Por, ka njerëz që kuptojnë vetëm verbërinë e tyre.

Carl Gustav Jung
 
"Ju do të jeni vetvetja juaj më e mirë kur të gjeni kohë për të kuptuar se çfarë keni vërtet nevojë, ndjeni dhe dëshironi."

- Debora Day
 
"Nëse do të mund të ecje një milje me 'këpucët' e mia, do të çmendëshe edhe ti gjithashtu"

Tupac Shakur '2Pac'

Por ka dhe njerez qe nuk kane patur kepuce hiç dhe akoma kane cifla vuajtjesh e dhimbjesh neper kembet e tyre.
 
"Gjërat e thjeshta janë gjithashtu gjërat më të jashtëzakonshme dhe vetëm të mençurit mund t'i shohin ato."

~ Paulo Coelho, Alkimisti
 
“Poezia mund të jetë e rrezikshme,
veçanërisht poezia e bukur,
sepse jep iluzionin e
të paturit e përvojës së provuar
edhe pa kaluar nëpër të!”.

- Rumi,
"Libri i Dashurisë"
 
Në fakt, sa më shumë që mendja të luftojë për të hequr qafe dhimbjen, aq më e madhe bëhet dhimbja.

- Gabor Maté
 
Asgjë e mirë nuk vjen lehtë. Puna me veten të ndryshon nga brenda. Të mundëson për marrëdhënie më të mira, zakone më të mira dhe më shumë vetëdije.
Punoni shumë dhe rezultatet do të flasin vetë!
 
Zbulimi i vetes është rruga drejt rimëkëmbjes. Dijeni gjithmonë se vetja juaj përbëhet nga mendimet, ndjenjat dhe ndjesitë tuaja. Vëzhgimi dhe kushtimi i vëmendjes ndaj këtyre do të pasurojë njohuritë tuaja për veten më shumë se çdo gjë tjetër. "

- Beverly Engel
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.