Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Shkrime të ndryshme

“Fëmijët që respektohen mësojnë respekt. Fëmijët për të cilët kujdesen mësojnë të kujdesen për ata që janë më të dobët se vetja. Fëmijët që janë të dashur për atë që janë, nuk mund të mësojnë intolerancën. Në një mjedis si ky, ata do të zhvillojnë idealet e tyre, të cilat nuk mund të jenë asgjë tjetër veçse njerëzore, pasi janë rritur nga përvoja e dashurisë.”

- Alice Miller
 
" I them faleminderit gjithë të mirave dhe faleminderit çdo të keqeje, derisa akulli i mendjes të shkrihet në Zjarrin e Zemrës"
 
Njerëzit janë kaq të dhënë pas udhëtimeve dhe njohjes së botës, vizitojnë vende të ndryshme; ngase janë kureshtarë për lartësitë e maleve, valët e mëdha të deteve, rrjedhat e gjata të lumenjëve, shtrirjet e gjëra të oqeaneve, lëvizjet qarkore të yjeve, ndërsa kalojnë fare pranë vetes së tyre pa pasur asnjë kureshtje për ta njohur atë.

(Shën Augustini)
 
"Kur jemi shumë allegro, në fakt jemi të pakënaqur. Kur flasim shumë, ne në fakt nuk ndihemi rehat. Kur ne vërtet bërtasim, kemi frikë. Në realitet, realiteti nuk është pothuajse kurrë ai që duket"
Virginia Woolf
 
Pastaj pyeti veten, hë kush je? Ca po ben? Ku po vete?
Jojo boll qave e u ankove. Cohu se lotet spo te dalin me.
Cohu bej detyren tende si nen, si vajz.
Puno
Fol me familjaret
Sillu mir
Mos pi cigare as alkol
Vishu mir
Mos ler te tjeret te shohin si te mjer.
I bera
Por nuk mjafton
Boshlleku
Dhimbja
Vetmija
Si perbindsh me perpin e me moren me vete dhe me treguan anen e erret t fshehur ne mua.
Pastaj me perplasen ne jeten reale se ato nuk me donin.
Ato pan ne mua nje femer t fort dhe me plot kurajo dhe deshir per te mberrit lart..
dhe prap u riktheva me e fort, luftetare
E vetme
 
“Koncepti i abuzimit është i ndërlikuar. Është e thjeshtë në një nivel teorik abstrakt: abuzimi është një lloj sjelljeje që është e dëmshme. Por është shumë më e ndërlikuar në një nivel psikoemocional, sepse njerëzit priren të shfajësojnë ose minimizojnë përvojat e tmerrshme që ata ose i kanë kaluar vetë ose i kanë shkaktuar të tjerëve.

— Darius Cikanavicius
 
"Mos u dashuroni me zemër, ju dashuroni me shpirtë të mbarsur me histori, nuk dashuroni nese nuk vuani dhe nuk është dashuri nëse nuk keni frikë nga humbja.
Por kur ti e do, ti jeton, ndoshta keq, ndoshta mire, por jetoni. Pastaj ti vdes kur ndalon së dashuruari, zhdukesh kur nuk je më i dashur. Nëse dashuria të lëndon, shëroni plagët tuaja dhe besoni, a je gjallë sepse ti jeton për atë që do dhe për ata që të duan"♥️

Alda Merini
 
" Buzëqeshni edhe nëse buzëqeshja juaj është e trishtuar, sepse më e trishtuar se një buzëqeshje e trishtuar, është trishtimi të mos dish të buzëqeshësh"

Jim Morrison
 
Screenshot_7.png
 
"Larg syve, larg zemrës!
– E ç’të them unë ty
që largësinë s’e mat me zemër, por me sy?
Nëse dashuria shtohet me takimin
dhe pakësohet me ndarjen
Largimi sjell mallin e takimi çmalljen
Kjo s’është se e do, kjo është se të duhet
Nuk është dashuri, sido le t’i thuhet
– E mirë pra, dashuri kur quhet?
– Kur të mungon edhe pse nuk të duhet."

Fatmir Muja
 
Besoja se njerëzit i ndan largësia,
por e ndieva se i ndan shpërfillja,
Mendoja se dashuria buron nga sytë
kur pashë të verbërit se si duheshin,
kuptova sa i verbër jam
Kujtoja se dashuria gjallërohet nga fjalët,
kur pashë shurdhmemecët se si shpreheshin,
kuptova sa shurdhmemec jam
Gjykoja se njerëzit tradhtojnë njëri-tjetrin
por u bëra i vetëdijshëm që secili tradhton veten:
ca burra shpirtin, ca gra trupin
Po e kundërta, a nuk mund të bëjë vaki?
Për ta thënë, duhet t’i takosh të kundërtës,
prandaj nuk e di.

Fatmir Muja
 
Abati i verbër pyet detektivin Uilliam: "Çfarë doni vërtetë?"
Ai përgjigjet: “Unë dua librin grek, atë që, sipas jush, nuk është shkruar kurrë. Një libër që merret vetëm me komedinë. Është ndoshta i vetmi shembull i ruajtur i një libri me poezi të Aristotelit.
Ka shumë libra që kanë të bëjnë me komedinë. Pse është ky libër kaq i rrezikshëm?"

Abati; “Sepse është i Aristotelit dhe do të të bëjë të qeshësh”.

Uilliam: "Çfarë është e frikshme që njerzit të jenë në gjendje të qeshin?"

Abate: “E qeshura vret frikën dhe pa frikë nuk mund të ketë besim. Ai që nuk i frikësohet djallit nuk ka më nevojë për Zotin”.

Nga libri "Emri i trëndafilit"

Umberto Eco.

@TopBoy t'a sygjeroj t'a lexosh
 
Abati i verbër pyet detektivin Uilliam: "Çfarë doni vërtetë?"
Ai përgjigjet: “Unë dua librin grek, atë që, sipas jush, nuk është shkruar kurrë. Një libër që merret vetëm me komedinë. Është ndoshta i vetmi shembull i ruajtur i një libri me poezi të Aristotelit.
Ka shumë libra që kanë të bëjnë me komedinë. Pse është ky libër kaq i rrezikshëm?"

Abati; “Sepse është i Aristotelit dhe do të të bëjë të qeshësh”.

Uilliam: "Çfarë është e frikshme që njerzit të jenë në gjendje të qeshin?"

Abate: “E qeshura vret frikën dhe pa frikë nuk mund të ketë besim. Ai që nuk i frikësohet djallit nuk ka më nevojë për Zotin”.

Nga libri "Emri i trëndafilit"

Umberto Eco.

@TopBoy t'a sygjeroj t'a lexosh
Do e provoj ta lexoj, sepse e di sa me pertes e mor te lexoj sinqerisht te jem kshu i sinqert fare hahaha
 
Pjekuria shpirtërore :është?

1. Është kur ndalon së përpjekuri për të ndryshuar të tjerët dhe fokusohesh në ndryshimin e vetvetes.

2. Është kur i pranojmë njerëzit ashtu siç janë.

3. Është kur kuptojmë se secili ka të drejtë sipas këndvështrimit të tij.

4. Është kur mëson të “lëre të shkojë”.

5. Është kur je në gjendje të mos kesh “pritshmëri” në një marrëdhënie, dhe të japësh nga vetja për kënaqësinë e dhënies.

6. Është kur kuptojmë se atë që bëjmë, e bëjmë për paqen tonë.

7. Është kur ndalon së treguari botës se sa të zgjuar jemi.

8. Është kur ne ndalojmë së kërkuari miratimin nga të tjerët.

9. Është kur ne ndalojmë së krahasuari veten me të tjerët.

10. Është kur je në paqe me veten.

11. Pjekuria shpirtërore është kur ne jemi në gjendje të bëjmë dallimin midis "nevojës" dhe "dëshirës" dhe jemi në gjendje të heqim dorë nga ajo dëshirë...

E fundit dhe më e rëndësishmja!

12. Pjekuria shpirtërore fitohet kur ndalojmë së lidhuri “lumturinë” me gjërat materiale, apo me tjerėt!
 
Temat u bashkuan !



“Asnjë teknikë tjetër për sjelljen e jetës nuk e lidh individin aq fort me realitetin sa vënia e theksit te puna; sepse puna e tij të paktën i jep një vend të sigurt në një pjesë të realitetit, në bashkësinë njerëzore.
Mundësia që ofron për të zhvendosur një sasi të madhe të komponentëve libidinalë, qofshin narcistikë, agresivë apo edhe erotikë, në punën profesionale dhe në marrëdhëniet njerëzore që lidhen me të, i jep atij një vlerë aspak të dytë pas asaj që gëzon si diçka e domosdoshme për ruajtjen dhe justifikimin e ekzistencës në shoqëri”.
Sigmund Freud, '...Ligshtimi në Qytetërim'
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.