Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Ndahet nga jeta bashkëshorti i mbretëreshës së Anglisë në moshën 99-vjeçare

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Ndahet nga jeta bashkëshorti i mbretëreshës së Anglisë në moshën 99-vjeçare​



Screenshot_10-6.jpg



Princi Philip, bashkëshorti i mbretëreshës Elisabetë e II dhe bashkëshorti më jetëgjatë i një monarkeje britanike, është ndarë nga jeta në moshën 99 vjeçare.

Philip kaloi 65 vite duke mbështetur mbretëreshën, ai u tërhoq nga roli i tij publik në 2017-ën dhe qëndroi kryesisht larg vëmendjes që atëherë. Në vitet e tij aktive, ai ndihmoi në përcaktimin e një kursi të ri për monarkinë nën një mbretëreshë të re, duke mbrojtur Britaninë, kauzat ambientaliste, shkencën dhe teknologjinë.
Marrëdhënia e princit Philip me princeshën e re Elisabetë, nisi si një histori dashurie të rinjsh.
“Ne duket sikur i përkasim njëri tjetrit prej vitesh”, shkruante Elizabetha në një letër drejtuar prindërve të saj pasi u martuan. Me kalimin e viteve, mbretëresha pranoi që princi Philip ka patur shumë ndikim tek ajo, duke e quajtur atë forca dhe vullneti i saj, në një fjalim në përvjetorin e 50 të martesës së tyre.
I lindur më 10 qershor 1921, në ishullin grek të Korfuzit, Princi Filip ishte djali i vetëm i princit Endriu të Greqisë dhe Danimarkës, dhe princeshës Alice të Battenbergut.
Mbreti i Greqisë, xhaxhai i Philip, u detyrua të abdikonte kur Philip ishte foshnje dhe familja u vendos në Paris, me Philip që u shpëtua pasi ishte futur në një lloj djepi të bërë me një kuti portokalli. Në moshën 7 vjeçare ai u vendos në Angli, ku jetoi në pallatin e Kensingtonit, tani shtëpi e princit Uilliam. Philip jetoi atje me gjyshen e tij dhe më vonë iu bashkua marinës mbretërore.


Screenshot_9-8.jpg




Screenshot_12-2.jpg



Top Channel
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.