Welcome to the forum 👋, Visitor

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

Chat Shqip

Chati më i madh Shqipëtar Takohu.com

Futu në Chat !

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Miqësia virtuale

Zeus

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Maj 16, 2021
Mesazhe
4,316
Pëlqime
4,108
Miqësitë virtuale ekzistojnë.?!
foto2.jpg
Ato janë të rralla, duhet thënë, por mund të ndodhin dhe të jenë të çmuara. Kjo është ajo që disa besojnë fort në fuqinë e internetit e mendojnë si një vend për marrëdhënie(përfshirë dashurinë) dhe miqësi të reja. Në rrjet në fakt, mund të ndash pasione dhe interesa dhe të gjesh veten mes njerëzve me ndjeshmëri të ngjashme.

Ndryshe nga bota “reale”, në ueb është e mundur të thellojmë njohuritë me përqendrim më të madh dhe të kërkojmë atë që na tërheq më shumë kureshtjen duke na marrë kohën e duhur. Ata që besojnë në këtë lloj miqësie janë të bindur se shijet e përbashkëta janë frutdhënse. Dhe atëherë, pse jo, gjithmonë mund të largoheni nga ekrani dhe të gjeni veten në një tavolinë kafeje për t'u njohur personalisht.

Pyetjet, që ti japim një drejtim temës, mund të jenë mjaft të larmishme, ndaj po jua lë të lirë të përgjigjeni vetë....sa i besoni kësaj miqësie, sa reale mund të jenë të gjitha ato gjëra që postohen e na bëjnë të krijojmë një kuadër mbi një përson përtej monitorit.. (karakteri mendimet fotot etj.
Keni një histori, shëmbull, eksperiencë konkrete të ndani me publikun këtu?
By⚡⚡
 
Dhe ka Miqesi Virtuale, po ka njerez te mire shume dhe te dobet e Histerik, sdo te thote asgje Virtual apo Real se e njejt eshte , por qe kur i njef te ka lezet e pastaj te kur njxerrin veten behen qe urren veten qe i ke njohur.
 
Temat qe bisedojme me shoqerine reale nuk i bej dot me ate virtaule. Jo se nuk kam respekt per keta te fundit, por thjeshte aq pak njihemi sa bisedat arrijne deri ne ate pike sa te dikskutosh per shkollen, punen, jeten qe bejme po pa kaluar ne ndarje gezime, hidhrime e halle. :D Do ishte e kot t'i shprehesh nje mikut ne virtualitet sa do qe pretendon se e njeh. Gjithsesi miqesi virtualiteti kam dhe i respektoj ketu ne forum.
 
Temat qe bisedojme me shoqerine reale nuk i bej dot me ate virtaule. Jo se nuk kam respekt per keta te fundit, por thjeshte aq pak njihemi sa bisedat arrijne deri ne ate pike sa te dikskutosh per shkollen, punen, jeten qe bejme po pa kaluar ne ndarje gezime, hidhrime e halle. :D Do ishte e kot t'i shprehesh nje mikut ne virtualitet sa do qe pretendon se e njeh. Gjithsesi miqesi virtualiteti kam dhe i respektoj ketu ne forum.
E ndaj mendimin tënd plotësisht.
E kam si parim edhe unë këtë: ti mbaj të ndara këta dy botë, realen me virtualen. Gjërat e mia përsonale preferoj t'i mbajë për vete.
Gjithsesi, nuk e përjashtoj mundësinë e një miqësie të vertetë të lindur nga virtualiteti.....ka njerëz të mirë dhe të sinqertë.
Por ka edhe mjaft, dhe mbizotërojnë, ata që shtiren ndryshe ngaqë janë realisht.
 
Ekziston dhe kam .....i rrespektoj dhe me respektojne ....kane hyre e ne rrealitetin tim se i kam lejuar une sepse dhe ato me kane lejuar ne rrealitetin e tyre ...eshte nje miqesi e mirfilltë dhe ne baza te shendosha
 
Padiskutim qe egziston miqsia virtuale. Ne virtualitet ka katigori te ndryshme te njerzve dhe duhet thjesht te seleksionosh personat e duhur pavarsisht se virtualiteti nuk te ofron mundesin e kuptimit te tipareve te karakterit te cdo personi por dhe ata qe jan ne jeten reale nuk eshte se e kemi aftesin per te kuptuar 100% e tyre.
Dua ta theksoj qe ne teori jam mjaft e mire sepse ne praktik jam teper mosbesuese per shoqerin jashte dhe brenda virtualitetit.
 
jam i sigurt ne ate qe them sepse per mua shoqeria esht dicka e veqant,dhe e rrall...ktu te sot je neser sje ..e thjesht!
Miqesi virtuale nuk besoj se askush nga ne e ka fjalen per ata qe thon nje mgjes dhe naten e mire. Por jan personat qe perfshihen mes tyre me teper akoma lidhin mes tyre disa gjera qe jo me te gjithe i krijojn. Nejse mendime personale jan ato padiskutim.?
 
Miqesi virtuale nuk besoj se askush nga ne e ka fjalen per ata qe thon nje mgjes dhe naten e mire. Por jan personat qe perfshihen mes tyre me teper akoma lidhin mes tyre disa gjera qe jo me te gjithe i krijojn. Nejse mendime personale jan ato padiskutim.?
ti personalisht ke gjetur miqsi te paster ktu? me qen se ra llafi!!
 
Po, sigurisht qe ekziston!
Une ne realitet kam vetem shoqerine e shkolles, nuk bej lehte shoqeri, ndoshta e kam te pamundur.
Por, e kam nje mik ne virtualitet, qe i kam besuar dhe besoj duke i treguar dhe pyetur per cdo gje, kam mesuar shume nga keshillat e tij dhe gjithmone e falenderoj?
Sa here kam dicka eshte i pari ne mendjen time qe do ta pyes e nuk dyshoj kurre ne pergjigjet e Tij.
Prandaj dhe dua mos ta humbas.
E sa per besimin varet nga personi qe zgjedh ti thuash gjerat e jetes.
Nuk do te thote real apo virtual, por do te thote qe ti gjen veten.
Ka plot ne realitet qe sa kthen krahet, te ka vrare, pak mos tu vije mire te therrmojne kushdoqofte.
E njerez tille ka dhe ne vurtualitet, ku thua nje dhimbje a nje buzeqeshje dhe e bejne qimen tra dhe e shperndajne si vaji ne lakra.
Por, uroj qe gjithkush te kete nje mik/e qe te kete mundesi te lehtesoje shpirtin me mirebesim??
 
Per mua personalisht nuk ndryshon asgje nga realja .. pervecse identitetit se fshehur dhe privacise, dicka qe e respektoj dhe nuk me bezdis per sa kohe qe njerezit jane kush dhe c’fare shkruajne .

So do te ishte hipokrizi te them qe nuk egzistojne… por per sa kohe qe njerezit jane vetvetja dhe nuk e teprojne ?.. ndersa tek ato qe kam dyshime ju rri larg ne pergjithesi dhe nuk jane ne interesin tim .?

Ps.. They are called “ Pen friends “ . ?
 
Pjeserisht...por kur e sheh sa shpejt ikin miqesite virtuale e kupton qe jane vetem shoqeri. Miqesi une vet quaj dicka me te madhe sesa thjesht shoqeri. Ne virtualitet veshtire ta gjesh shpesh here
 
Pjeserisht...por kur e sheh sa shpejt ikin miqesite virtuale e kupton qe jane vetem shoqeri. Miqesi une vet quaj dicka me te madhe sesa thjesht shoqeri. Ne virtualitet veshtire ta gjesh shpesh here
Kot s'them unë,që ju jeni gjith tru????? jo si disa që e kanë plloçkë fare?????
 

Welcome to the forum 👋, Visitor

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

  • Wide/Narrow view

    You can control a structure that you can use to use your theme wide or narrow.

    Grid view forum list

    You can control the layout of the forum list in a grid or ordinary listing style structure.

    Picture grid mode

    You can control the structure where you can open/close images in the grid forum list.

    Close sidebar

    You can get rid of the crowded view in the forum by closing the sidebar.

    Fixed sidebar

    You can make it more useful and easier to access by pinning the sidebar.

    Close radius

    You can use the radius at the corners of the blocks according to your taste by closing/opening it.

  • Choose the color combination that reflects your taste
    Background images
    Color gradient backgrounds
Back