Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Magjirica

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731
lg.php

Magjirica​


D3b8117e 2068 462d B87d E9d441c6cb05

lg.php


Përbërësit
1 mëlçi qengji
2 qepë të mëdha
100 ml vaj ulliri
50 ml verë e bardhë
1 tufë qepë të njoma
1 tufë sallatë jeshile
1 tufë kopër
100 gr oriz
Kripë
Piper
Lëngun e 2 limonave
2 vezë


Përgatitja
Mëlçinë e lajmë mirë dhe e presim në copëza. Në vaj të bollshëm skuqim qepët e thata deri sa të fillojnë të shkëlqejnë. Më pas shtojmë mëlçitë. I lëmë të gatuhen dhe i shuajmë me verë. Sapo të avullojë alkoli, shtojmë qepën e njomë dhe koprën. I skuqin dhe shtojmë ujë që të ziejnë. Shtojmë orizin dhe sallatën jeshile dhe kur të jenë gatuar bëjmë gati lidhjen me limon. Ndajmë të bardhat nga të verdhat. Të bardhat i rrahim mirë. Shtojmë të verdhat dhe lëngun e limonit. Më pas shtojmë lëng nga supa te vezët për të bërë lidhjen. Masën ia shtojmë supës dhe e rregullojmë me kripë dhe piper.

(BalkanWeb)
 
lg.php

Magjirica​


D3b8117e 2068 462d B87d E9d441c6cb05

lg.php


Përbërësit
1 mëlçi qengji
2 qepë të mëdha
100 ml vaj ulliri
50 ml verë e bardhë
1 tufë qepë të njoma
1 tufë sallatë jeshile
1 tufë kopër
100 gr oriz
Kripë
Piper
Lëngun e 2 limonave
2 vezë


Përgatitja
Mëlçinë e lajmë mirë dhe e presim në copëza. Në vaj të bollshëm skuqim qepët e thata deri sa të fillojnë të shkëlqejnë. Më pas shtojmë mëlçitë. I lëmë të gatuhen dhe i shuajmë me verë. Sapo të avullojë alkoli, shtojmë qepën e njomë dhe koprën. I skuqin dhe shtojmë ujë që të ziejnë. Shtojmë orizin dhe sallatën jeshile dhe kur të jenë gatuar bëjmë gati lidhjen me limon. Ndajmë të bardhat nga të verdhat. Të bardhat i rrahim mirë. Shtojmë të verdhat dhe lëngun e limonit. Më pas shtojmë lëng nga supa te vezët për të bërë lidhjen. Masën ia shtojmë supës dhe e rregullojmë me kripë dhe piper.

(BalkanWeb)

E kam pas bere kete per krishtlindje ?? shume gjelle e shijshme
 
lg.php

Magjirica​


D3b8117e 2068 462d B87d E9d441c6cb05

lg.php


Përbërësit
1 mëlçi qengji
2 qepë të mëdha
100 ml vaj ulliri
50 ml verë e bardhë
1 tufë qepë të njoma
1 tufë sallatë jeshile
1 tufë kopër
100 gr oriz
Kripë
Piper
Lëngun e 2 limonave
2 vezë


Përgatitja
Mëlçinë e lajmë mirë dhe e presim në copëza. Në vaj të bollshëm skuqim qepët e thata deri sa të fillojnë të shkëlqejnë. Më pas shtojmë mëlçitë. I lëmë të gatuhen dhe i shuajmë me verë. Sapo të avullojë alkoli, shtojmë qepën e njomë dhe koprën. I skuqin dhe shtojmë ujë që të ziejnë. Shtojmë orizin dhe sallatën jeshile dhe kur të jenë gatuar bëjmë gati lidhjen me limon. Ndajmë të bardhat nga të verdhat. Të bardhat i rrahim mirë. Shtojmë të verdhat dhe lëngun e limonit. Më pas shtojmë lëng nga supa te vezët për të bërë lidhjen. Masën ia shtojmë supës dhe e rregullojmë me kripë dhe piper.

(BalkanWeb)
Kjo esht recet e vjeter jona, zones ersekes.
 
Ça emri? Si magjar..?
 
lg.php

Magjirica​


D3b8117e 2068 462d B87d E9d441c6cb05

lg.php


Përbërësit
1 mëlçi qengji
2 qepë të mëdha
100 ml vaj ulliri
50 ml verë e bardhë
1 tufë qepë të njoma
1 tufë sallatë jeshile
1 tufë kopër
100 gr oriz
Kripë
Piper
Lëngun e 2 limonave
2 vezë


Përgatitja
Mëlçinë e lajmë mirë dhe e presim në copëza. Në vaj të bollshëm skuqim qepët e thata deri sa të fillojnë të shkëlqejnë. Më pas shtojmë mëlçitë. I lëmë të gatuhen dhe i shuajmë me verë. Sapo të avullojë alkoli, shtojmë qepën e njomë dhe koprën. I skuqin dhe shtojmë ujë që të ziejnë. Shtojmë orizin dhe sallatën jeshile dhe kur të jenë gatuar bëjmë gati lidhjen me limon. Ndajmë të bardhat nga të verdhat. Të bardhat i rrahim mirë. Shtojmë të verdhat dhe lëngun e limonit. Më pas shtojmë lëng nga supa te vezët për të bërë lidhjen. Masën ia shtojmë supës dhe e rregullojmë me kripë dhe piper.

(BalkanWeb)
Dy pyetje profesionale :

1. Per sa persona eshte kjo receta ?
2. Sa uje ti hedh melçis per te zier pasi i kam skuqur ?

Ps. Me duket pa sens te harxhoj vere gatimi per sup.
Eshte me e thjesht se kaq receta.
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.