Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

LGBT? TABU APO ....Dicka qe duhet pranuar gjeresisht ne shoqerin shqiptare!!

Po rri me se dua mendimin e dikujt qe ka vite qe e ka bere studime ne teresi per kte teme.
 
@Aimilius me thuaj dicka, si e mendon ti kush eshte mbrojtja me e mire?
nuk ka zgjidhje te shpejte, as te menjehershme pasi ky nuk eshte fenomen lokal por global, edhe shqiperia e ka lluksin te jete "liberale" pasi nuk eshte prekur nga kjo gje nese bie gripi i derrave ne bangladesh edhe 40% vdesin, pune e madhe ne bangladesh eshte, por nese eshte ne maqedoni dhe greqi, caaak e mbedh mendjen dhe merr masa.
masa te mos tju trumpetojne paradave gej/trans/lesbo sikur qenka krenari.
dhe perderisa ka 1 parade per gej te kete 10 parada per te qenurit normal.
te ndalohen martesat, te rikthehen vlerat e familjes,
(prape te zoti do kthehemi por po e leme per nje moment)
te kete mireinformim te media se te qenurit trans eshte problem.
akoma dhe gejte jane problem por deri aty mund te tolerojme
se ka vetem dy gjini, dhe nuk mund te identifikohesh ca te te doje qejfi ty.
(supozoj se je i informuar tani se psh ne new york jane nja 30+ gjini, fluid etj, apo per gender pronouns)
te sugjeroj te shikosh Jordan Peterson, eshte mjek psikiater dhe po perpiqet per keto ceshtje te mos vene keq e mos me keq
 
Mbrojtja me e mire eshte sulmi ?????????
shaka shaka por eshte e vertete. jemi popull pasiv ne pergjithesi, prandaj duket sikur jemi tolerante.
nese dikush rregullon shtepine nga e para mbetjet i hedh 10metra larg shtepise. kjo pasi shtepine e tij e ka ne rregull dhe nuk e vret mendjen qe ato mbetje kane pasoja per ate dhe te tjeret. e them kete se duhet te na intersojne keto probleme jo vetem kur behen tonat, se atehere eshte shume vone. prandaj parandalimi eshte me i mire se trajtimi
 
nuk ka zgjidhje te shpejte, as te menjehershme pasi ky nuk eshte fenomen lokal por global, edhe shqiperia e ka lluksin te jete "liberale" pasi nuk eshte prekur nga kjo gje nese bie gripi i derrave ne bangladesh edhe 40% vdesin, pune e madhe ne bangladesh eshte, por nese eshte ne maqedoni dhe greqi, caaak e mbedh mendjen dhe merr masa.
masa te mos tju trumpetojne paradave gej/trans/lesbo sikur qenka krenari.
dhe perderisa ka 1 parade per gej te kete 10 parada per te qenurit normal.
te ndalohen martesat, te rikthehen vlerat e familjes,
(prape te zoti do kthehemi por po e leme per nje moment)
te kete mireinformim te media se te qenurit trans eshte problem.
akoma dhe gejte jane problem por deri aty mund te tolerojme
se ka vetem dy gjini, dhe nuk mund te identifikohesh ca te te doje qejfi ty.
(supozoj se je i informuar tani se psh ne new york jane nja 30+ gjini, fluid etj, apo per gender pronouns)
te sugjeroj te shikosh Jordan Peterson, eshte mjek psikiater dhe po perpiqet per keto ceshtje te mos vene keq e mos me keq
Sa per dijeni ligji i martesa gay les eshte anullu ne shqiperi.....po ben krahasime palidhje
 
Nese me kujtohet mire ne nje nga shkrimet e tua te mesiperme ke shkruar qe dikur mendoje ndryshe. Cfar te beri ose me mire po e themi te shtyu te ndryshosh mendim dhe te behesh protektues i vlerave familjare?
Ne teori me germa mund te besh edhe teza ti por ne praktike i nderuar ndryshon puna, sepse mesa lexova une ti pothuajse cdo argument qe ke shkruar ktu e ke lidhur ngushte me fene. :)

@Aimilius
 
Sa per dijeni ligji i martesa gay les eshte anullu ne shqiperi.....po ben krahasime palidhje
krahasimi eshte me lidhje pasi tregon sesi reagon nje shoqeri ne krahasim me nje tjeter, perderisa jemi indiferente per gjera te dukshme, qe i kemi ne dore, dhe qe rregullohen brenda dites, si mund te rregullojme problme me komplekse se hedhja e mbetjeve ne vendin e duhur
 
Nese me kujtohet mire ne nje nga shkrimet e tua te mesiperme ke shkruar qe dikur mendoje ndryshe. Cfar te beri ose me mire po e themi te shtyu te ndryshosh mendim dhe te behesh protektues i vlerave familjare?
Ne teori me germa mund te besh edhe teza ti por ne praktike i nderuar ndryshon puna, sepse mesa lexova une ti pothuajse cdo argument qe ke shkruar ktu e ke lidhur ngushte me fene. :)

@Aimilius
nuk me vejn mire ta pranoj por puna eshte se nuk ka asnje arsye tjeter qe njeriu te jete e te sillet si njeri, nese heqim aspektin fetar, pasi te liberalet/komunistet qe e luftuan, u perpoqen ta zevendesojne ate me kultin e njeriut, rigjernimin e paganizmave etj.
besome se dhe une isha aty ku je ti me mendime. pse eshte gabim te bejme dicka te keqe, psh vrasim nje njeri. sepse e denon ligji
por mire nese nuk kapem pse eshte gabim, cte keqe ka , kush eshte ai qe te thote mua qe eshte gabim, kush? kush e ka kete te drejte.
shtetin nuk e dua, nuk e kam votuar, dua te marr hak, apo me beri keq. jane shume pyetje pa pergjigje...
kurse kur futet zoti ne ekuacion qofte edhe figurant, ndryshon puna. pasi ke nje rregullore qe nuk e ve ne diskutim, zoti eshte ai qe shikon cdo gje dhe qe nuk i fshihesh dot, ja pse duam apo nuk duam atje do perplasemi.
 
@Aimilius prap si ktheve prgj pyetjes time :)
Nuk kam shprehur akoma mendimin tim 100%
Mos u bazo ne ato qe ke menduar ti dhe domosdoshmerisht i mendoj dhe une.
Ne ditet e sotme njeriu po Han njeriun, po vret po sakaton po vdesin e po shuhen popullata ne teresi. Do ishte me humane te mbroje dicka te tille per mendimin tim se sa te kapeshe me ane te fese tek nje fenomen qe do ti apo sdo esht i pranishem.
Un jetoj ne nje vend ku liria per te jetuar jeten tende pa cenuar te tjetrit esht me e karta ne bote. Kam pare e kam degjuar shume. Jan njerzit me mendje te ngushte qe e shikojn si problem per tu zgjidhur e jo si dicka qe edhe mund te bashkejtosh ne nje bote ku po i vjen fundi humanizmit. :)
 
Suedi ka qene mbrekulli qe po ka shkuar per lesh, pasi feminaziztet jane ne pushtet qe jo vetem po sulmojne cdo gje qe bota perendimore ka arritur por po mbjellin radikalizmin islamik atje. Per perdhunimet ne mase atje, apo sulme me bomba akoma dhe ne stacionet e policise, nuk flet kush, pasi e verteta rrezon perrallen e diversitetit dhe ektremizmit liberal. Pseudo argumenta? hahaha. informohu me mire, rri disa dite merru me kerkime se cfare po ndodh ne suedi ne gjermani apo dhe ne angli & france
ku ka NO GO ZONE (zona qe nuk futet as polica) apo lagje ku zbatohet ligji sharia.
dhe te gjitha kete nga frika se mos quhen rasiste...
Mos me beso mua bej kerkimet e duhura dhe nxirr konkludimet e tua.

vlersimeve te expertve te mos ju besoj, tash e tutje do te besoj VETEM TY se cfar vlersimeve ju jap ti shteteve si p.sh. Suedia.
keto No-Go-Zonat tash e kuptova se paskan te bejne VETEM me homoseksualizmin, OK cdo gje u kjartesua.

i permenda une. pasi cdo gje po promovohet, po pranohet dhe po normalizohet
e di ti ti mo, qe tani trasnseksualet po ankohen tani pse meshkujt kur mesojne se jane traseksuale nuk duan te bejne seks me to.
dhe jo tani por mbase me vone sic po vene punet nga ligjet kundra diskriminimit mund te jete e denueshme me ligj nese nje mashkull
nuk shkon me nja transeksual pasi eshte diskriminues...
paske shume gjera per te mesuar. eshte si puna e ferres dhe hardhise. e di ti historine e ferres dhe hardhise?

te lutem, leri keto pollavra., askush nuk mund te obligohet me "ligj antidiskriminues" vetem pse nuk deshiron te kete mardhenje me nje transe. e shef se sa banal u be ky diskutim?



keto nuk kane lidhje fare me njera tjeten
ne youtube gjen gjera te televizionet nuk i prekin me dore. per momentin derisa te bllokohen dhe atje

...qe nuk dmth qe kane te bejn me ndonje te vertete reale.

per te mos e banalizuar me teper kete teme, po e le me kaq.
Cdo te mire
 
Last edited:
@Aimilius prap si ktheve prgj pyetjes time :)
Nuk kam shprehur akoma mendimin tim 100%
Mos u bazo ne ato qe ke menduar ti dhe domosdoshmerisht i mendoj dhe une.
Ne ditet e sotme njeriu po Han njeriun, po vret po sakaton po vdesin e po shuhen popullata ne teresi. Do ishte me humane te mbroje dicka te tille per mendimin tim se sa te kapeshe me ane te fese tek nje fenomen qe do ti apo sdo esht i pranishem.
Un jetoj ne nje vend ku liria per te jetuar jeten tende pa cenuar te tjetrit esht me e karta ne bote. Kam pare e kam degjuar shume. Jan njerzit me mendje te ngushte qe e shikojn si problem per tu zgjidhur e jo si dicka qe edhe mund te bashkejtosh ne nje bote ku po i vjen fundi humanizmit. :)
ok ndoshta supozova gabim se cmendon ti, se supozimi hedhje monedhe eshte. dhe eshte e pranueshme besoj.
problemi tani nuk eshte se po e zgjidhin problemin por po e perhapin me shume. mund te vesh cfaredolloj etikete racist, supemacist, etj ska gje.
puna edhe njehere qendron ketu, eshte problem per tu zgjidhur.
se ne teori eshte bukur ehehehej sa mire jemi te lire, bejme cte duam, nuk i biem njeri ne qafe...
por kjo eshte teoria, pasi kjo gje nuk eshte thjesht seksuale, eshte idealizem, politike rryme qe gradualisht po rrenon dhe shkaterron shoqerine.
shiko kete video sesi edukohen femijet ne kaliforni me mesime pilote

e di ti qe femijet minorene po ju japim hormone seksuale
 
Te ta kap nga nje ane tjeter une kte qe quan ti ‘problem’ nga ana fetare them.
Me cfar kam lexuar une dhe me diturine qe kam mbi fene asgje dhe askush nuk lind dhe jeton ne kte bote pa lejen e Zotit. Te uroj gjithe te mirat ne udhetimin tend ne perhapjen e ideve dhe ‘luften tende’ kundrejt nje fenomeni te tille. :)
 
vlersimeve te expertve te mos ju besoj, tash e tutje do te besoj VETEM TY se cfar vlersimeve ju jap ti shteteve si p.sh. Suedia.
keto No-Go-Zonat tash e kuptova se paskan te bejne VETEM me homoseksualizmin, OK cdo gje u kjartesua.

Vleresimi im per Suedine eshte ZERO! sapo kane firmosur vendimin me vdekje. Uroj qe te zgjohen shpejt pasi me pelqente vertet ai vend.
No zona nuk ka lidhje direkt me kete teme, po ka lidhje me tolerancen e ekzagjeruar qe kane vendet evropiane me politikat ektreme liberale, me getot e imigranteve qe po e kthejne evropen ne vende e popuj. Pse e permenda une une, e permenda pasi edhe kjo eshte pjese e liberalizimit. ne suedi psh te parkosh keq makinen, e ha gjoben dhe ta merr karrotreci, por kur arabet ne NO GO ZONE sulmojne policine me bomba, perdhunojne gra suedeze, oops le ti tolerojme pasi do na thone raciste.

te lutem, leri keto pollavra., askush nuk mund te obligohet me "ligj antidiskriminues" vetem pse nuk deshiron te kete mardhenje me nje transe. e shef se sa banal u be ky diskutim?

Nuk thashe se eshte ligj, por mos u habit se per 30-40 vite mund te behet.


...qe nuk dmth qe kane te bejn me ndonje te vertete reale.
per te mos e banalizuar me teper kete teme, po e le me kaq. Cdo te mire

hahaha, suedia nga frika se mos deli nami se 90% e perdhunesve jane refugjatet, kur behet denoncimi
nuk e regjistron shtetesine apo perkatesine e personave.

ciao, shpresoj te shikosh se keto qe them jane rreziqe serioze
kush e do te verteten e gjen
nuk ke pse e degjon mua, nese te interesojne nese keto qendrojne apo jo bej kerkimet e tua
 
Te ta kap nga nje ane tjeter une kte qe quan ti ‘problem’ nga ana fetare them.
Me cfar kam lexuar une dhe me diturine qe kam mbi fene asgje dhe askush nuk lind dhe jeton ne kte bote pa lejen e Zotit. Te uroj gjithe te mirat ne udhetimin tend ne perhapjen e ideve dhe ‘luften tende’ kundrejt nje fenomeni te tille. :)

Senseo senpai po shprehi mendimet e tua se sikur i le ne mes. :p
Perkufizim teper i pergjithshem se ashtu futen dhe kriminelet qe Zoti i lejon te lindin e te jetojne. Dmth me ca llogjike e ke llafin ketu. :p

Ps: mos harrro porosin time. Lol
 
Senseo senpai po shprehi mendimet e tua se sikur i le ne mes. :p
Perkufizim teper i pergjithshem se ashtu futen dhe kriminelet qe Zoti i lejon te lindin e te jetojne. Dmth me ca llogjike e ke llafin ketu. :p

Ps: mos harrro porosin time. Lol


Si nuk me le nje teme pa e bere lemsh bohhh.
Jam kundra dhunes ne cdo kuptim te mundshem :)

Ps: Kur te mos shkruash ate lol ne fund te cdo postimi maybe just maybe When hell is frozen mund te ndodh porosia :p
 
QUOTE="Senseo, post: 108370, member: 239"]Si nuk me le nje teme pa e bere lemsh bohhh.
Jam kundra dhunes ne cdo kuptim te mundshem :)

Ps: Kur te mos shkruash ate lol ne fund te cdo postimi maybe just maybe When hell is frozen mund te ndodh porosia :p[/QUOTE]

We are not saying or promoting violence, to the best of my knowledge. (si lexova se ca shkruajne keta tipat, lol)

Ps: do u believe in hell? :p
 
Te ta kap nga nje ane tjeter une kte qe quan ti ‘problem’ nga ana fetare them.
Me cfar kam lexuar une dhe me diturine qe kam mbi fene asgje dhe askush nuk lind dhe jeton ne kte bote pa lejen e Zotit. Te uroj gjithe te mirat ne udhetimin tend ne perhapjen e ideve dhe ‘luften tende’ kundrejt nje fenomeni te tille. :)

edhe pse feja ka lidhje puna eshte se me fe nuk mund tju imponojme gje njerzve.
nuk eshte aq kollaj. une thjesht analizova temen, nuk eshte se jam fetar. nuk ka zgjidhje te lehte dhe nevojiten breze ne do rregullohet ndonjehere.
Qe cdo qe te rregullohet duhet te behet shume keq deri sa te kape piken e ndryshimit (turning point)

dhe mos e ver ne thonjeza problemin pasi eshte problem.
(nje burre transeskual 40 vjec mund te veje ne nje banje per femra ku shkon nje nxenese shkolle, se ka shtete qe lejohet)
 
Njeriu eshte njeri, homoseksual apo jo, zezak apo jo, sakat apo jo, bjond apo brun, sy kaf apo sy jeshil, rendesi ka qe eshte njeri.

Dhe c'do njeri ka te drejta te garantuara te cilat asnje njeri apo institucion nuk mund t'i mohoje.

Tani, sigurisht, mentaliteti i njerezve ndryshon nga personi ne person. Ka njerez fanatike edhe te mbyllur te cilet kane pasur eksperienca te limituara dhe kane frike te pranojne ndryshimet, nderkohe qe ka edhe njerez qe e kane jetuar jeten edhe e kane shijuar boten...dhe kane nje edukate me te avancuar.

Njerez qe influencohen nga injoranca e tyre per tolerim, apo njerez te tjere qe influencohen nga kishat e xhamite, profetet apo shtojzovallet...sigurisht qe nuk pranojne te tilla gjera. Kjo eshte e kuptueshme, por eshte ne demin e tyre sepse e shohin jeten si nje gje unike dhe uniforme.....madje te stilit Nazist i cili ishte fanatik per rracat perfekte.

Mirepo eksperienca i tregon njerezimit se te gjithe jemi te ndryshem. Te gjithe kemi preferencat tona, dhe deshirat tona...dhe duhet te jemi te lire t'i ushtrojme ato pa cenuar te drejtat e te tjereve.

Por edhe njehere, gjithcka varet nga perceptimi i njerezve dhe nga niveli i tyre i eksperiences, keshtuqe gjithmone do te kete kundershtare.
 
Mos na fshini komentet !
 
Njeriu eshte njeri, homoseksual apo jo, zezak apo jo, sakat apo jo, bjond apo brun, sy kaf apo sy jeshil, rendesi ka qe eshte njeri.
jam totalisht dakort por ektresmismi i majte po na con te kemi biseda te ketij lloji.
edhe nje here shqiperia eshte larg ketyra fenomeneve. por ngagale keto fenomene do vijne edhe tek ne
psh. evropa po plaket, ndersa ne vitet 90 ne ishim populli me i ri. tani e kemi filluar plakjen edhe ne
eshte ceshtje kohe
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.