Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

 • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Instalimi i LAMP ne server DEBIAN 8 (Jessie)

MasterMind

VIP
Nt2 V.I.P
Regjistruar më
Kor 14, 2017
Mesazhe
12
Cfare eshte LAMP?
Lamp eshte shkurtimi i fjaleve: Linux , Apache , Mysql , Php qe na mundesojne krijimin e nje WebServeri ku mund te punojme me scripte te ndryshme PHP , Web Aplikacioneve HTML CSS PHP MYSQL, sidhe shum gjera te tjera.

Per te instaluar LAMP ne Debian 8 veprojme keshtu:

Fillimisht bejm update & upgrade dependencies te OS-s qe te sigurohemi qe jemi up-to-date me te gjitha.
Code:
sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade

Instalojme Apache2:
Code:
sudo apt-get install apache2
Hapim dhe modifikojme nje linje tek apache2.conf
Code:
/etc/apache2/apache2.conf
Bejme: KeepAlive off

Modifikojme:
Code:
/etc/apache2/mods-available/mpm_prefork.conf
Code:
<IfModule mpm_prefork_module>
    StartServers       4
    MinSpareServers      20
    MaxSpareServers      40
    MaxRequestWorkers     200
    MaxConnectionsPerChild  4500
</IfModule>
Bejm enable 2 module:
Code:
sudo a2dismod mpm_event
sudo a2enmod mpm_prefork

Bejm Restart Apache2:
Code:
sudo systemctl restart apache2
INSTALIMI I MYSQL:
1: sudo apt-get install mysql-server
2: sudo mysql_secure_installation
(VENDOSIM PASSWORD PER root USER)

INSTALIMI I PHP:
1: sudo apt-get install php5 php-pear
2: sudo apt-get install php5-mysql
3: sudo systemctl restart apache2


Ketu perfundon instalimi i LAMP ne Server Debian 8 (Jessie).
Ne Tutoriale tjera do ju tregoj sesi te shtoni web ne LAMP.

Faleminderit.

--
NUK LEJOHET SHPERNDARJA NE FORUME/WEBE TE TJERA PA SHKRUAJTUR AUTORIN DHE LINK TE FORUMIT NE FUND TE ARTIKULLIT!
--
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.