Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Instalimi i FirewallD ne RHEL/CentOS

centos

🅵🅾🆁🆄🅼🆂🅷🆀🅸🅿.🅲🅾🅼
ANETAR ✓
Regjistruar më
Dhj 13, 2004
Mesazhe
41,072
Esht e rendesishme te perdorim firewallD ne vend te iptables sepse ka me shum avantazhe. Gjithsesi iptables dhe Firewalld nuk funksionojne se bashku kshuqe duhet te zgjidhni njeren..

Code:
yum install firewalld -y

Ndalojme funksionimin e iptables..

Code:
# systemctl status iptables
# systemctl stop iptables
# systemctl mask iptables
Disable-Iptables-Service.png


Shikojme zonat:
Code:
# firewall-cmd --get-zones
Find-Available-Zones.png


Marrim konfigurimet qe perdoren me se shumti nga te gjithe..
Code:
# firewall-cmd --get-default-zone
Firewalld-Default-Zone.png

Shikojme te gjitha zonat:
Code:
# firewall-cmd --list-all-zones

./tutoriali origjinal nga tecmint dot com
 
Last edited by a moderator:

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.