Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Folës të nivelit botëror zbarkojnë në Prishtinë për Kampin e Inteligjencës Artificiale “AI Startup”

Kresha

A pretty face can never trick me
STAFF
S-Mod
Regjistruar më
Mar 17, 2021
Mesazhe
33,158
1716460665304.png

Nga 27-30 Maj, Prishtina dhe Innovation Centre Kosovo (ICK) do të jenë nikoqire të edicionit të parë të AI Startup, Kampit Rajonal për Inteligjencë Artificiale. Në ngjarjen më të madhe të kohës, 30 kompanive pjesëmarrëse nga Ballkani Perendimor ju bashkohen 12 ekspertë global të AI, liderë të industrisë së TIK, mentorë dhe folës të kalibrit botëror.

Ngjarja rajonale e cila organizohet për herë të parë në Kosovë, ka bërë bashkë Innovation Centre Kosovo me kompanitë/organizatat prestigjoze amerikane Special Competitive Studies Project – SCSP dhe Plug and Play Tech Center (akseleratori numër 1 në botë), ndërsa “AI Startup” mbështetet edhe nga Programi Compete i USAID Kosovo.


Screenshot-2024-05-22-at-10.52.15.png


Innovation Centre Kosovo ka prezantuar 12 ekspertët, folësit dhe mentorët, të cilët do të jenë pjesë edicionit të parë të programit “AI Startup – Regional Accelerator Camp”.


Nga ish-udhëheqësi i Inovacionit në Mercedes-Bez, Dr. Philipp Gneiting (Open Innovation Partner në Plug and Play), themeluesi i DAVINCE, Robin Pilling, Profesorët e Inteligjencës Artificiale dhe Shkencëtarët, Tristan Post – Technische Universität München (TUM) e Visar Berisha (Arizona State University), z. Patrik Riazzoli, me përvojë në fushën e AI me kompanitë Volvo, Polestar & Nintendo, tek Vijaykant Nadadur (themelues dhe CEO i Stride.ai), Gustav Elveros (ekspert në GenAI). Listën e plotë të folësve e gjeni më poshtë.

picture_1716323755313-1024x1024-1.png


picture_1716323908152-1-1024x1024-1.png


picture_1716323973128-1-1024x1024-1.png


Nisma për programin “AI Startup” i ka fillet në vitin 2023, si bashkëpunim mes Innovation Centre Kosovo dhe Special Competitive Studies Project – SCSP, inicuar nga z. Uranik Begu (Anëtar i Bordit të ICK) dhe z. Ylli Bajraktari, Drejtor Ekzekutiv i SCSP.

Pjesë e kësaj jave do të jetë edhe një ngjarje e hapur për publikun, të martën më 28 Maj, nga ora 14:00. ICK dhe USAID Kosovo Compete Activity ju ftojnë të merrni pjesë në diskutimin “GenAI: The Enemy or Savior for Contact Centers”, me folës Patrik Riazzoli dhe Gustav Elveros. Më shumë informata për ngjarjen i gjeni KËTU.


GEN-AI-Post-1-1024x1024-1.jpg
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.