Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Fjalë të urta për miqësinë

Kresha

A pretty face can never trick me
STAFF
S-Mod
Regjistruar më
Mar 17, 2021
Mesazhe
33,979
Një person që ka mundur të krijojë një miqësi të qëndrueshme, i merr goditjet e fatit shumë më mirë. Në fund të fundit, ata gjithmonë do ta mbështesin atë dhe do të gjejnë fjalë për t'i dhënë zemër.

Të gjithë njerëzit që u bënë të famshëm për bëmat e tyre ushtarake, arritjet krijuese dhe zbulimet shkencore e dinë gjithashtu vlerën e miqësisë. Në fund të fundit, ata nuk e arritën të gjithë këtë vetëm. Aty ishte gjithmonë dikush që jepte këshilla të mençura dhe tregonte rrugën e duhur. Ne sugjerojmë të lexoni citate nga mendjet e mëdha për këtë temë, të cilat do të jenë veçanërisht të dobishme për të rinjtë.


525 fraza dhe citate për miqësinë​


  1. Një mik është pasuria më e madhe në jetë. (Elena Gilber)
  2. Një mik është dikush që di për të sa herë që keni nevojë për të. (Jules Renard)
  3. Një mik është ai, tradhtia e të cilit shkakton habinë më të madhe. (Bernard Werber)
  4. Një mik është një person që vëren gjithçka dhe na fal gjithçka - madje edhe virtytet tona. (Francis Bacon)
  5. Një mik është një person që di gjithçka për ne dhe megjithatë na do. (Elbert Hubbard)
  6. Një mik është një person që ndan iluzionet, frikën dhe bestytnitë tuaja. (Henry Louis Mencken)
  7. Një mik është një mur i lartë, një kështjellë e pathyeshme, një kështjellë e furnizuar në mënyrë të besueshme me ujë. (Sulkhan Orbeliani)
  8. Një mik është si një I dytë. (Cicero Mark Tullius)
  9. Një mik është një shpirt që jeton në dy trupa. (Aristoteli)
  10. Një mik është, para së gjithash, ai që nuk merr përsipër të gjykojë. (Antoine de Saint-Exupery)
  11. Një mik është dikush që mund ta telefononi në orën 4 të mëngjesit. (Marlene Dietrich)
  12. Një mik është një person që di gjithçka për ju dhe nuk ndalet së dashuruari me ju në të njëjtën kohë. (Elbert Hubbard)
  13. Një mik është ai që, në një shoqëri të madhe të zhurmshme, vuri re që je larguar. (Elena Gilber)
  14. Një mik është personi që i besohet më shumë kur flet keq për ne. (Barney Stinson)
  15. Një mik është një person që di gjithçka për ju - dhe megjithatë ju do! (Mikhail Litvak)
  16. Një mik është dikush që njeh melodinë e zemrës tënde dhe mund ta këndojë atë kur harron fjalët. (L.N. Tolstoi)
  17. Një mik i të gjithëve nuk është mik i askujt. (Aristoteli)
  18. Miku duhet të jetë mik, armiku duhet të jetë armik, që të dini saktësisht se kujt nuk duhet t'i kthejë shpinën dhe kush do të qëndrojë pas tij si një mur guri. (Olga Gromyko)
  19. Një mik duhet të jetë si gjaku që rrjedh menjëherë në plagë, pa pritur që të tërhiqet. (Antonio Perez)
  20. Ne duhet të kemi gjithmonë një mik në shpirtin tonë dhe shpirti ynë është gjithmonë me ne: të paktën çdo ditë mund të shohë kë të dojë. Lucius Anney Seneca (i riu)
  21. Miku duhet të marrë përsipër një pjesë të pikëllimit të shokut. (Erasmus i Roterdamit)
  22. Një mik mbetet mik derisa të përfshihen paratë. (I.A. Goncharov)
  23. Miku njihet nga dashuria, prirja, fjala, vepra. (Mikhail Litvak)
  24. Mik është ai që, duke të njohur, nuk u bë armik. (Gennady Malkin)
  25. Një mik di të hamendësojë se çfarë ka në shpirtin e një personi, edhe nëse thotë të kundërtën. (Mark Levy)
  26. Një mik që është i padobishëm për mikun e tij bëhet i huaj për të. (Paul Henri Holbach)
  27. Një mik është një person me të cilin mund të jem i sinqertë. Në praninë e tij, unë mund të mendoj me zë të lartë. (Ralph Waldo Emerson)
  28. Miqësia është një gjë misterioze, si dashuria. Këtu nuk mund të flitet për ndonjë interes personal. Vetëm se dy njerëz kanë nevojë për njëri-tjetrin. (Mikhail Litvak)
  29. Miqësia është një gjë e mirë kur është dashuri midis një të riu dhe një gruaje, ose një kujtim dashurie midis të moshuarve. Por Zoti na ruajt nëse është miqësi nga njëra anë dhe dashuria nga ana tjetër. (Ivan Goncharov, "Oblomov")
  30. Miqësia është porti për të cilin njeriu përpiqet, ajo sjell gëzim dhe qetësi shpirtërore, është pushim në këtë jetë dhe fillimi i jetës qiellore. (Torquato Tasso)
  31. Miqësia është një duet në të cilin, si rregull, vetëm një këndon. (Ya.L. Vishnevsky)
  32. Miqësia nuk është lojë. Kjo nuk është vetëm një fjalë. Nuk fillon në mars, por përfundon në maj. Kjo është nesër, sot dhe çdo ditë. (I.A. Goncharov)
  33. Miqësia është një lule delikate. Një prekje e pakujdesshme - dhe lulja u tha. (Sun Li)
  34. Miqësia është një nga gëzimet më të mëdha në jetë; një nga gëzimet më të mëdha të miqësisë është të kesh dikë të cilit mund t'i besohet një sekret. (Alessandro Manzoni)
  35. Miqësia është një nga themelet më të forta për një familje të suksesshme. Në fund të fundit, është ndjenja e miqësisë ajo që i mban të bashkuar bashkëshortët, i ndihmon ata të mbijetojnë çdo lloj krize. (Francis Bacon)
  36. Miqësia është më e nevojshme për jetën, pasi askush nuk do t'i dëshirojë vetes një jetë pa miq, edhe sikur të kishte të gjitha përfitimet e tjera. (Aristoteli)
  37. Miqësia është vëllazëri dhe në kuptimin e saj më të lartë është ideali i saj më i mirë. (Silvio Pellico)
  38. Miqësia është besnikëri deri në fund. (Elena Gilber)
  39. Miqësia është gjithçka. Miqësia është më shumë se talent. Është më shumë se fuqi. Kjo është pothuajse e njëjtë me familjen. (Mario Puzo, Kumbari)
  40. Miqësia është një yll, dhe dashuria është vetëm një qiri. (Francis Bacon)
  41. Miqësia është edhe oaz edhe kështjellë. (Barney Stinson)
  42. Miqësia është si biznesi, investimet e këqija janë të shtrenjta. (Mikhail Litvak)
  43. Miqësia është kur idetë budallaqe vijnë në dy koka në të njëjtën kohë ... (Dmitry Emets)
  44. Miqësia është kur mund të vish te një person pa arsye dhe të jetosh me të. (David Samoilov)
  45. Miqësia është kur njëri është gjithmonë i gatshëm të sakrifikojë veten dhe tjetri nuk është kurrë i gatshëm ta pranojë atë. (Francis Bacon)
  46. Miqësia është kur është mirë me një person të tillë. (Yuri Nagibin)
  47. Miqësia është kur idetë e kota vijnë në dy koka në të njëjtën kohë. (Barney Stinson)
  48. Miqësia është dashuri pa krahë. (George Noel Gordon Bajron)
  49. Miqësia është dashuri e bazuar në besimin e ndërsjellë ... (Mikhail Litvak)
  50. Miqësia nuk është një akt i madh heroik, por shumë lëshime të vogla. (I.A. Goncharov)
  51. Miqësia është ta trajtosh tjetrin si veten. Dashuria është një marrëdhënie më e mirë me një tjetër sesa me veten. (Barney Stinson)
  52. Miqësia është, para së gjithash, pajtim dhe komunikim i madh shpirtëror, megjithë vogëlsitë e parëndësishme. (Antoine de Saint-Exupery)
  53. Miqësia është një koncept i fortë, por, për fat të keq, është gjithashtu një fjalë boshe për shumicën. (Mikhail Litvak)
  54. Miqësia është një dashuri e qetë dhe e qetë, e udhëhequr dhe e përforcuar nga zakoni, që lind nga shoqërimi i gjatë dhe angazhimi i ndërsjellë. (David Hume)
  55. Miqësia ka ndryshuar aq shumë sa lejon tradhtinë, nuk ka nevojë për takime, korrespondencë, biseda të nxehta, madje lejon praninë e një shoku. (Mikhail Mikhailovich Zhvanetsky)
  56. Miqësia e dy grave, gjithmonë një komplot kundër të tretës. (Elena Gilber)
  57. Miqësia është e kënaqur me të mundshmen, pa kërkuar atë që duhet. (Aristoteli)
  58. Miqësia duhet të jetë pafundësisht më e durueshme se dashuria. (Madeleine Felicite Jeanlis)
  59. Miqësia duhet të jetë një gjë solide, e aftë t'i mbijetojë të gjitha ndryshimeve të temperaturës dhe të gjitha goditjeve të asaj rruge me gunga, përgjatë së cilës njerëzit e arsyeshëm dhe të denjë bëjnë udhëtimin e tyre të jetës. (Ya.L. Vishnevsky)
  60. Miqësia dhe besimi nuk blihen e as shiten. (Gabriel Troepolsky, "White Bim Black Ear")
  61. Miqësia dhe bashkësia lindin te njerëzit kur ka një armik të përbashkët. (Percy Bysshe Shelley)
  62. Miqësia përfundon aty ku fillon mosbesimi. (Seneca Annay)
  63. Miqësia e njerëzve të këqij është e pabesueshme; zgjat vetëm për aq kohë sa i shërben përfitimit reciprok. (Oliver Goldsmith)
  64. Miqësia mes dy grave është një konflikt për më vonë. (I.A. Goncharov)
  65. Miqësia midis një burri dhe një gruaje është e mundur ... me një sasi të caktuar neverie fizike. (Friedrich Wilhelm Nietzsche)
  66. Miqësia midis një burri dhe një gruaje dobësohet shumë gjatë natës. (Otto von Schönhausen Bismarck)
  67. Miqësia mund të zgjasë vetëm me pjekurinë mendore dhe moshën. (Cicero Mark Tullius)
  68. Miqësia mund të përfundojë vetëm nëse nuk ka qenë kurrë e vërtetë. (Diana Jessup)
  69. Miqësia mund të bashkojë vetëm njerëz të denjë. (Cicero Mark Tullius)
  70. Miqësia nuk matet me numrin e drekës së bashku... Edhe pse darkat sigurisht që nuk e dëmtojnë miqësinë, kushdo që debaton. (Maks Fry)
  71. Miqësia nuk është një flakë aq e dhimbshme që të shuhet në ndarje. (Johann Friedrich Schiller)
  72. Miqësia nuk është një shërbim, nuk bëhet asnjë falënderim për të. (Dmitry Emets)
  73. Miqësia i bashkon njerëzit shumë më tepër se dashuria. (Marlene Dietrich)
  74. Miqësia zakonisht shërben si një kalim nga njohja e thjeshtë në armiqësi. (Vasily Klyuchevsky)
  75. Miqësia e një personi të arsyeshëm është më e dashur se miqësia e të gjithë të paarsyeshmëve. (Democritus)
  76. Miqësia bazohet në ngjashmërinë e personazheve dhe interesave në një biznes të përbashkët, dhe jo në kënaqësinë që dikush merr nga personaliteti i tjetrit. (Georg Wilhelm Friedrich Hegel)
  77. Miqësia është si një thesar: nuk mund të mësosh më shumë prej saj sesa të investosh në të. (Osip Mandelstam)
  78. Miqësia është mbi të gjitha ndjenjat e tjera, sepse gjithçka fillon me miqësinë. (Elena Gilber)
  79. Miqësia shumëfishon gëzimet dhe dërmon pikëllimet. (Henry George Bon)
  80. Miqësia depërton në jetën e të gjithë njerëzve, por për ta ruajtur atë, ndonjëherë duhet të durosh ankesat. (Cicero Mark Tullius)
  81. Miqësia lind në momentin kur një person i thotë tjetrit: “Po edhe ti? Dhe mendova se isha i vetmi i tillë.” (C.S. Lewis)
  82. Miqësia ngroh shpirtin, veshja ngroh trupin dhe dielli dhe soba ngrohin ajrin. (Kozma Prutkov)
  83. Miqësia është më tragjike se dashuria - ajo vdes shumë më gjatë. (Oscar Wilde)
  84. Miqësia dyfishon gëzimet dhe përgjysmon dhimbjet. (F. Bacon)
  85. Miqësia forcon muret dhe dashuria forcon kupolat. (Mikhail Litvak)
  86. Miqësia rrit lumturinë dhe dobëson pakënaqësinë, duke dyfishuar gëzimin tonë dhe duke e përgjysmuar pikëllimin tonë. (I.A. Goncharov)
  87. Miqësia shpesh përfundon në dashuri, por dashuria rrallë përfundon në miqësi. (Charles Caleb Colton)
  88. Miqësia është si një pavdekësi: megjithëse është një lule e zbehtë, ajo nuk thahet kurrë. (Barney Stinson)
  89. Miqësia është një balsam shërues për plagët e zhgënjimit të dashurisë. (Elena Gilber)
  90. Miqësia që zhvillohet mes njerëzve ndihmon për të përballuar pengesat. (Kyle Treeger)
  91. Miqësia është si një diamant - është e rrallë, e shtrenjtë dhe ka shumë falsifikime! (I.A. Goncharov)
  92. Miqësia, ashtu si jeta, është një gjë e vështirë. Por nëse jeta kalon, atëherë miqtë e vërtetë mbeten. (Elena Gilber)
  93. Miqësia, si dashuria, nuk është vetëm një buqetë me ndjenja të këndshme, por edhe shumë punë. Të heqësh dorë, duke e konsideruar të vështirën si të pamundur, është gjëja më e lehtë. (Elchin Safarli)
  94. Miqësia që mori fund nuk filloi kurrë. (Publius)
  95. Miqësia është si martesa - si në pikëllim ashtu edhe në gëzim. (Anna Gavrilova)
  96. miqësi. Fillon kur dy njerëz zgjedhin njëri-tjetrin. (Elchin Safarli)
  97. Miqësia e bën të pandashëm dhe sharmi i saj dyfishon ndjenjën që i mungon dashurisë: besimi. (Honore de Balzac)
  98. Miqësinë e njoh nga mungesa e zhgënjimeve, dashuria e vërtetë nga pamundësia për t'u ofenduar. (Antoine de Saint-Exupery)
  99. Nuk ka miqësi pa dëshmi besimi, dhe një prej tyre është sinqeriteti. (Mark Levy)
  100. Bëni miq me një të zgjuar, sepse një mik budalla ndonjëherë është më i rrezikshëm se një armik i zgjuar. (Xhelal ad-Din Rumi)
  101. Të jesh miq është të duash më shumë sesa të të duan. (Robert Bridges)
  102. Miqtë nuk mund të blihen dhe dashuria nuk mund të shitet. (Elena Gilber)
  103. Nuk mund të ketë shumë miq. (Aleksandër Duma)
  104. Do të njihni miqtë tuaj në vështirësi. Në telashet e miqve, ju e njihni veten. (Aleksandër Leshek)
  105. Mos i numëroni miqtë tuaj si miq, sepse ata janë miqtë tuaj, jo miqtë tuaj. (Unsur al-Maali)
  106. Miqtë janë hajdutë të kohës. (Francis Bacon)
  107. Miqtë janë armiq të mundshëm sepse dinë shumë për njëri-tjetrin. Bota më mësoi këtë. (Kim Tan)
  108. Miq janë vetëm ata që, duke u mbajtur pas një litari, ngjiten kolektivisht në një majë mali dhe në këtë gjejnë afërsinë e tyre. (Antoine de Saint-Exupery)
  109. Miqtë janë lloji i njerëzve që ndajnë gjërat më intime me ju. (Maks Fry)
  110. Miqtë janë ata njerëz që ju njohin dhe janë në gjendje t'ju kuptojnë dhe mbështesin në ato momente kur të tjerët nuk kuptojnë. Ju ndani jetën tuaj me ta. (Mikhail Litvak)
  111. Miqtë nuk duhet të ushqejnë dhe strehojnë fare trupin tonë - ka mjaft fqinjë për këtë, jo, ata duhet të kujdesen për shpirtrat tanë. (Francis Bacon)
  112. Miqtë rriten shumë më mirë se prindërit, sepse nuk kanë mëshirë. (André Maurois)
  113. Miqtë kanë vite që e kërkojnë të dashurin tënd dhe kur më në fund e gjen, të bëjnë menjëherë ta lëshosh. (Bridget Jones)
  114. Miqtë e bëjnë shpirtin tim më të fortë. Për hir të atyre që dua, nuk do të pendohem për veten time! (Maks Fry)
  115. Miqtë e fëmijërisë, edhe kur nuk na pushtojnë me virtyte të jashtëzakonshme, kanë një fuqi mbi shpirtin tonë që rrallëherë shkon te miqtë e viteve të mëvonshme. (Mary Shelley)
  116. Miqtë ekzistojnë për të ndihmuar njëri-tjetrin. (Romain Rolland)
  117. Miqtë nuk na urojnë pakënaqësi, por zbulojnë se ne jemi tashmë të lumtur. (Auy Lezhandre)
  118. Miqtë nuk i manipulojnë miqtë. Ata ndihmojnë njëri-tjetrin. (Barney Stinson)
  119. Miqtë nuk duhet të jenë të përsosur, mjafton që në kohë të vështira janë aty. (Elena Gilber)
  120. Miqtë njihen në telashe, nëse, sigurisht, mund të gjenden në të njëjtën kohë. (Mikhail Mikhailovich Zhvanetsky)
  121. Miqtë njihen jo vetëm në telashe, por edhe në gëzim. Ata njerëz që nuk mund të jenë sinqerisht të lumtur për ju nuk janë miqtë tuaj. (Osho)
  122. Miqtë shfaqen kur njerëzit kanë gjuhë të përbashkët, kur i bashkon diçka. (Ute Erhardt)
  123. Miqtë kontrollohen kur ju vizitojnë në një spital, burg ose varrezë. (Arturo Perez-Reverte)
  124. Miqtë respektojnë vendimet e njëri-tjetrit, edhe nëse nuk pajtohen me to. Kjo quhet devotshmëri. (Francis Bacon)
  125. Miq, nëse do të vdisja për ju, nuk do ta bëja kurrë një marrëzi të tillë. Për shkak se ju nuk jeni në botën tjetër, unë kam kontrolluar tashmë ... (Max Fry)
  126. Miqtë janë ata që me të vërtetë dinë disa gjëra të vërteta të këqija për ju. (Don Aminado)
  127. Në miqësi, ka një pikë kthese, pas së cilës kupton se pavarësisht nga rrethanat, gjithmonë do të komunikoni me një person. (Nika Gardot)
  128. Në miqësi i japim njëri-tjetrit pjesë nga vetja, pa menduar për çfarë, për çfarë. Duhet të ketë diçka që nuk kërkon reciprocitet. (Elchin Safarli)
  129. Në miqësi, njeriu duhet të mësojë të jetë njeri. Dhe megjithëse askush nuk është i imunizuar nga gabimet, gjëja kryesore është të jeni në gjendje t'i vini re ato në veten tuaj. (Francis Bacon)
  130. Në miqësi disa gjëra nuk thuhen, hamendësohen. (Mark Levy)
  131. Në miqësi nuk ka debitorë apo dashamirës. (Romain Rouyan)
  132. Në miqësi, nuk ka përllogaritje dhe konsiderata të tjera, përveç vetvetes. (Michel de Montaigne)
  133. Në miqësi, si në dashuri, lumturia jepet më shpesh nga ajo që nuk dimë, sesa nga ajo që dimë. (Francois de La Rochefoucauld)
  134. Në jetën time, kam zbuluar se të flasësh me miqtë është gjëja që kërkon më shumë kohë dhe nuk vërehet. Rezulton se miqtë janë grabitës të mëdhenj të kohës. (F. Petrarch)
  135. 99 për qind e miqve largohen me paratë e tyre. (Françesko Petrarka)
  136. Pa miqësi, asnjë komunikim mes njerëzve nuk ka vlerë. (Sokrati)
  137. Pa miq, jeta është si një shkretëtirë, po aq e zbrazët. (Vransis Bacon)
  138. Pa miqësi të vërtetë, jeta nuk është asgjë. (Ciceroni)
  139. Faleminderit fatit për miqtë që keni, në vend që të ëndërroni për të rinj. (Emily Brontë)
  140. Komunikimi i ngushtë është vendi ku buron miqësia më e butë dhe urrejtja më e fortë. (Dmitry Emets)
  141. Afërsia të çon në miqësi. Dhe miqësia sjell rehati. (Elena Gilber)
  142. Zoti na jep të afërmit, dhe miqtë, falë Zotit, ne zgjedhim vetë. (Dmitry Emets)
  143. Të mashtruar nga miqtë, mund të pranojmë me indiferentizëm manifestimet e miqësisë së tyre, por duhet t'i simpatizojmë në fatkeqësitë e tyre. (Francois de La Rochefoucauld)
  144. Jini të sinqertë me miqtë tuaj, të moderuar në nevojat tuaja dhe vetëmohues në veprimet tuaja. (Alexander Vasilievich Suvorov)
  145. Ka raste kur një person duhet të shkëputet nga miqtë për të kuptuar kuptimin e miqësisë. (Henry Miller)
  146. Të jesh miq nuk do të thotë të jesh njësoj. (Terry Goodkind)
  147. Ndoshta, për të vlerësuar plotësisht miqësinë, së pari duhet të përjetoni dashurinë. (Nicola Sebastian Chamfort)
  148. Të jesh i aftë për miqësi të qëndrueshme ose dashuri të qëndrueshme do të thotë të jesh një person jo vetëm me zemër të madhe, por edhe me mendje të fortë. (William Hazlitt)
  149. Në telashe do të njohësh një mik. (Petronius Guy)
  150. Unë zgjedh për miq të ngushtë njerëzit e bukur, miq njerëz me reputacion të mirë, bëj vetëm armiq të zgjuar. (I. A. Goncharov)
  151. Në jetë, një mik i vërtetë është një. Pjesa tjetër janë, në një mënyrë ose në një tjetër, thjesht njohës të mirë dhe njerëz që janë vetëm rreth jush për momentin. (Elena Gilber)
  152. Ka kaq pak miqësi, dashuri, dashuri të vërtetë në jetë, humbja e të cilave do të linte gjurmë të pashlyeshme. (Antoine de Saint-Exupery)
  153. Në jetën e njeriut duhet të ketë një mik, qoftë edhe një, por më të mirën. (Barney Stison)
  154. Në ndërtimin e lumturisë njerëzore, miqësia ndërton mure dhe dashuria formon një kube. (Kozma Prutkov)
  155. Në miqësinë e vërtetë qëndron një bukuri e pakuptueshme për njerëzit e zakonshëm. (Mikhail Litvak)
  156. Në fund të fundit, nuk do të kujtojmë fjalët e armiqve tanë, por heshtjen e miqve tanë. (Martin Luther King)
  157. Miqësia e fortë është forca jonë, miqësia është lavdi dhe lavdërim. (J. L. Vishnevsky)
  158. Ka pak miqësi në botë - dhe më së paku midis të barabartëve. (Francis Bacon)
  159. Nuk ka asgjë më të mirë dhe më të këndshme në botë se miqësia, dhe të përjashtosh miqësinë nga jeta është njësoj si të privosh botën nga rrezet e diellit. (Mark Tullius Cicero)
  160. Në marrëdhëniet me miqtë, këshillojini të bëjnë vetëm atë që janë në gjendje të bëjnë dhe drejtojini drejt së mirës, pa shkelur mirësjelljen, por mos u përpiqni të veproni aty ku nuk ka shpresë për sukses. Mos e vendosni veten në një pozicion poshtërues. (Barney Stinson)
  161. Në dritën tonë, ne kemi tre lloje miqsh: disa na duan, të tjerët na urrejnë, të tjerët thjesht nuk i mbajnë mend. (Nicola Shamfort)
  162. Në mikun tuaj duhet të keni armikun tuaj më të mirë. (Niçe)
  163. Në pleqëri, numri i miqve nuk rritet: atëherë të gjitha humbjet janë të pakthyeshme. (Francis Bacon)
  164. Në ngutje dhe nxitim të kësaj bote, miqësia është e vetmja gjë që ka rëndësi në jetën personale. (Karl Marks)
  165. Në lumturi është e lehtë të gjesh një mik, në pakënaqësi është jashtëzakonisht e vështirë. (Democritus)
  166. Është e vështirë të gjesh një mik në këtë botë, është akoma më e vështirë të humbasësh një armik. (Elena Gilbar)
  167. Është e rëndësishme të jesh mik me një person sa është gjallë dhe jo kur ka vdekur tashmë. (Francis Scott Fitzgerald)
  168. Miqtë e rëndësishëm janë për gjëra të rëndësishme... Prandaj, të kesh miq të rëndësishëm dhe të jesh në gjendje t'i shpëtosh është më e rëndësishme se të kesh para. (Mikhail Litvak)
  169. Miqtë e rëndësishëm janë për gjëra të rëndësishme... Prandaj, të kesh miq të rëndësishëm dhe të jesh në gjendje t'i shpëtosh është më e rëndësishme se të kesh para. (Balthazar Gracian y Morales)
  170. Armiku yt dhe miku yt punojnë së bashku për të të goditur në zemër: njëri thotë gjëra të këqija për ty, tjetri të jep fjalët e tij. (Mikhail Litvak)
  171. Arritja më e madhe e miqësisë nuk është t'i tregojmë mikut të metat tona, por t'i hapim sytë për të tijat. (Francois de La Rochefoucauld)
  172. Nuk mund të gjesh një mik besnik për para. (Ya.L. Vishnevsky)
  173. Besnikëria është urdhri i miqësisë, gjëja më e çmuar që mund t'i jepet një personi. (Telman Ernst)
  174. Kjo është ajo që do të thotë të jesh miqtë më të mirë. Për këtë janë ata. Për të ndihmuar që të mos bini në humnerë. (Lauren Oliver)
  175. Armiqtë bëhen miq shumë më rrallë sesa miqtë bëhen armiq. Ky është ligji i natyrës. Gjithçka në botë priret nga e ndërlikuara tek e thjeshta. (Sergey Lukyanenko)
  176. Koha forcon miqësinë, por dobëson dashurinë. (Jean de La Bruyere)
  177. Të gjithë e dinë se familja dhe të afërmit nuk zgjidhen, por miqtë mund të zgjidhen! (Elena Gilber)
  178. Të gjithë ne përjetojmë lumturi të dyfishtë kur mund ta ndajmë atë me miqtë. (Barney Stinson)
  179. Të gjitha problemet që armiku juaj më i keq mund të shfryjë në fytyrën tuaj nuk është asgjë në krahasim me atë që miqtë tuaj më të mirë thonë për ju pas shpine. (Alfred de Musset)
  180. Të gjitha nderimet e kësaj bote nuk vlejnë për një mik të mirë. (Volteri)
  181. Të gjithë simpatizojnë fatkeqësitë e miqve të tyre dhe të paktë janë ata që gëzohen për sukseset e tyre. (Oscar Wilde)
  182. Çdo gjë e vështirë është edhe më e vështirë nëse nuk keni një mik të ngushtë në krah. (Mikhail Litvak)
  183. Është gjithmonë më mirë kur miqtë nënvlerësojnë pikat tuaja të forta dhe armiku juaj ekzagjeron dobësitë tuaja. (Elena Gilber)
  184. Të gjithë duan të shohin si mik një person besnik dhe të sinqertë, të pasur shpirtërisht dhe të zhvilluar plotësisht. (Barney Stinson)
  185. Pyetja është nëse është ndonjëherë e mundur të preferoni miqtë e rinj ndaj atyre të vjetër. (Mikhail Litvak)
  186. Gjatë gjithë jetës suaj mund të kërkoni miq pa dyshuar se ata janë pranë jush. (Ya.L. Vishnevsky)
  187. Kushdo mund të thotë lehtësisht se sa dele ka, por jo të gjithë mund të emërojnë sa miq ka - aq shumë ata nuk kanë vlerë. (Sokrati)
  188. Ju mund të bëni më shumë miq në dy muaj duke u interesuar për njerëz të tjerë sesa do të kishit fituar në dy vjet duke u përpjekur të interesoni të tjerët për specialitetin tuaj. (Dale Carnegie)
  189. Zgjidhni një mik ngadalë, aq më pak nxitoni ta ndryshoni atë. (Benjamin Franklin)
  190. Zgjidhni miqtë tuaj më me kujdes dhe armiqtë do t'ju zgjedhin vetë. (Robert Lynn Asprin)
  191. Mos nxitoni të zgjidhni miqtë, t'i ndryshoni ata - aq më tepër. (Benjamin Franklin)
  192. Zgjedhja e miqve në jetën tonë mund të jetë shumë specifike. Një pengesë e zakonshme do t'ju lidh më me besueshmëri sesa një duzinë avantazhesh ... (Andrey Belyanin)
  193. Kudo që jemi, me miqtë ndihemi gjithmonë si në shtëpinë tonë. (Henry Drummond)
  194. Sytë e miqësisë rrallëherë gabohen. (François-Marie Aruet Voltaire)
  195. Thonë se miqtë njihen në fatkeqësi, por sipas meje njihen edhe në lumturi. (Chingiz Torekulovich Aitmatov)
  196. Miqtë janë të pavlefshëm nëse nuk i beson. (Francis Bacon)
  197. Edhe nëse merr rrugë të ndryshme, është gjithmonë mirë të kesh një mik. (Dmitry Emets)
  198. Dy njerëz mund të shpëtojnë njëri-tjetrin aty ku njëri vdes. (Honore de Balzac)
  199. Mbajini miqtë tuaj afër jush dhe armiqtë tuaj më afër. (Sun Tzu)
  200. Fëmijët kanë nevojë për miq, ata duhet të rriten së bashku për të mësuar për jetën dhe veten së bashku. (Cecilia Ahern)
  201. Një kusht është i nevojshëm për miqësi të lartë - aftësia për të bërë pa të. (Ralph Waldo Emerson)
  202. Për miqësinë, çdo barrë është e lehtë. Universi është i përjetshëm, takimet me miqtë janë të shkurtra. (Nikolay Ivanovich Lobachevsky)
  203. Nuk mund të bëhet kurrë shumë për një mik të përkushtuar. (Henrik Ibsen)
  204. Për të jetuar gjatë, ruani verën tuaj të vjetër dhe mikun tuaj të vjetër për veten tuaj. (Pitagora)
  205. Nuk duhet të jesh qen për të qenë mik. (Mikhail Zadornov)
  206. Jini të suksesshëm dhe do të zbuloni sa miq keni. (Mikhail Litvak)
  207. Besimi është kushti kryesor i miqësisë. (Jean de La Bruyere)
  208. Besimi, durimi dhe reciprociteti janë themeli i një marrëdhënieje vërtet miqësore. (Mikhail Litvak)
  209. Mendimi i njëjtë krijon miqësi. (Democritus)
  210. Mënyra e vetme për të pasur një mik është të jesh vetë i tillë. (Ralph Waldo Emerson)
  211. Nëse bashkëshortët e duan njëri-tjetrin për shumë vite, atëherë rënia në dashuri kthehet në mënyrë të padukshme në një zakon të ëmbël dhe pasioni i zjarrtë zëvendësohet nga miqësia e butë. (Mikhail Litvak)
  212. Nëse takoheshim në një vend dhe në një kohë tjetër, do të bëheshim miq. (Elena Gilber)
  213. Nëse një mik është i vërtetë, atëherë ai nuk do të heqë dorë. Dhe nëse nuk është e vërtetë, atëherë nuk ka asgjë për t'u shqetësuar. (I.A. Goncharov)
  214. Nëse një mik ju largon dashnoren tuaj, nuk duhet të grindeni plotësisht me të në mënyrë që të takoheni me të kur t'i ndiheni mirënjohës për këtë. (Elena Gilber)
  215. Nëse një mik po mbytet, ju duhet të bëheni një ishull për të. Një ishull miqësie, ku ai mund të pushojë, të gjejë ngushëllim, të fitojë forcë dhe durim - dhe të kthehet përsëri në oqean. (Barney Stinson)
  216. Nëse një mik ju qorton për ndonjë të metë, gjithmonë mendoni se ai nuk ju ka thënë gjithçka. (Thomas Fuller)
  217. Nëse miqësia ka mbaruar, atëherë nuk ka ndodhur kurrë. (Mark Twain)
  218. Nëse miqësia shpërbëhet pas shtytjes së parë, pengohet në përplasjen e parë gjatë rrugës, shkërmoqet në pluhur nga era - kjo nuk është miqësi. Dhe kështu, një përkëdhelje, miqësi - dhe jo më shumë. (Dmitry Emets)
  219. Nëse bëni miq të rinj, mos harroni për të vjetrit. (M.M.Dostojevski)
  220. Nëse miqtë e mi janë të shtrembër, i shikoj në profil. (Joseph Joubert)
  221. Nëse nuk bëhemi më shumë se miq, është e vështirë të jemi thjesht miq. (Elena Gilber)
  222. Nëse fati është veçanërisht i favorshëm për një person dhe dëshiron t'i japë atij lumturinë më të madhe në botë, ai do t'i japë atij miq besnikë. (Epikuri)
  223. Nëse miqtë tuaj qëndrojnë me ju, atëherë ju jeni me fat, sepse kjo nuk më ka ndodhur kurrë. (Ronnie James Dio)
  224. Nëse miku juaj ju tregon sekretet e miqve të tjerë të tij, kjo do të thotë se edhe sekretet tuaja po ju tregojnë atyre. (Dmitry Emets)
  225. Nëse miku yt bëhet armik, atëherë duaje atë, që pema e miqësisë, dashurisë dhe besimit të lulëzojë përsëri, e tharë për faktin se ai nuk u vadizua me ujin e miqësisë dhe nuk u kujdes për të. (Es-Samarkandiu)
  226. Nëse nuk e kuptoni nevojën për dashuri apo miqësi, si mund të jeni të vetmuar? (Laurel Hamilton)
  227. Nëse një person ka një mik të përkushtuar, ai ka, si të thuash, dy jetë për të përmbushur dëshirat e tij. (Francis Bacon)
  228. Nëse doni të mbani një mik, mos e provoni kurrë. (John Steinbeck)
  229. Nëse doni të mbani miqtë tuaj, përpiquni të mos i shihni ata. (Mikhail Litvak)
  230. Ka miq, si sëmundje, ata vetë po të kërkojnë. (I.A. Goncharov)
  231. Miqtë janë si ushqimi - ju keni nevojë për ta çdo ditë. (Adams Henry)
  232. Ka miq, si mjekësi, i kërkon kur ndihesh keq. (Mark Fry)
  233. Ekziston edhe një anë pozitive e rënies së lirë - ju u jepni miqve tuaj një shans për t'ju kapur. (Elena Gilber)
  234. Ka njerëz që i falim dhe ka njerëz që nuk i falim. Ata që nuk i falim janë miqtë tanë. (Henri Vendlindja)
  235. Ka shumë që dua, por nëse miqtë e mi janë në anën tjetër të peshores, nuk kam nevojë për asgjë nga këto. (Barney Stinson)
  236. Ka njerëz të çuditshëm që i trajtojnë miqtë si me një fustan: e përdorin atë derisa të konsumohet dhe më pas e hedhin. (M. Lermontov)
  237. Ka miq si ajri - ata nuk janë të dukshëm, por ata janë gjithmonë me ju ... (Francis Bacon)
  238. Gratë, megjithëse i kushtojnë shumë rëndësi miqësisë, e harrojnë atë; burrat dyshojnë për të, dhe të dashuruarit janë xhelozë. (Paul Charles Joseph Bourget)
  239. Jetoni me njerëzit që miqtë tuaj të mos bëhen armiq, dhe armiqtë të bëhen miq. (Pitagora)
  240. Të bësh miq nuk është e vështirë. Do të jetë e vështirë t'i humbni ato. (L.N. Tolstoi)
  241. Fitoni miqtë tuaj jo me përtaci boshe, por me fjalë të sinqerta dashurie. (Sokrati)
  242. Ligji i miqësisë parashikon të duash një mik jo më pak, por jo më shumë se veten. (Aurelius Augustini)
  243. Abuzimi me miqësinë është më i keqi nga të gjitha mëkatet. (Dmitry Emets)
  244. E dini, edhe miqësia kthehet nëse është miqësi. Edhe nëse papritmas keni ndërprerë komunikimin, nuk ka rëndësi pse, atëherë herët a vonë do të komunikoni përsëri si më parë. Në fund të fundit, miqësia nuk është vetëm kaq, është për një kohë të gjatë dhe seriozisht. (I.A. Goncharov)
  245. Njihuni vetëm me njerëz të denjë për miqësi, mos njihni të poshtër, mos e turpëroni veten. (Mikhail Litvak)
  246. Të njohurit vijnë dhe shkojnë, por miqtë më të mirë janë përgjithmonë. Sepse edhe kur nuk e dini se ku po shkoni, ato ju ndihmojnë të kuptoni se nuk po shkoni vetëm atje. (Elena Gilber)
  247. Shumë nga fatkeqësitë tona janë më të durueshme sesa komentet e miqve tanë për to. (Dmitry Emets)
  248. Nga gjithë ajo që urtësia e siguron veten për lumturinë e gjithë jetës, gjëja më e rëndësishme është zotërimi i miqësisë. (Epikuri)
  249. Miqtë janë zakonisht armiqtë më të rrezikshëm. (Elena Gilber)
  250. Të kesh një mik në jetën tënde është tashmë shumë, dy - shumë, tre - vështirë se është e mundur. (Adams Henry)
  251. Të kesh shumë miq është të mos kesh asnjë. (Erasmus i Roterdamit)
  252. Ndonjëherë edhe miqtë më të mirë nuk kanë nevojë për ju, sepse diçka më e rëndësishme se miqësia ndodh në jetën e tyre. (Elena Gilber)
  253. Ndonjëherë miqësia lind nga një vështrim, një gjest, një prekje që kapërcen dallimet dhe mposht frikën. Mjafton t'i shtrish një dorë një personi dhe fytyra e tij mbetet përgjithmonë në kujtesën e tij. (Barney Stinson)
  254. Ndonjëherë miqtë janë njerëzit e fundit që mund t'i besoni. (Irwin Welch)
  255. Ndonjëherë miqtë janë shumë më të rrezikshëm se armiqtë. (Elena Gilber)
  256. Sinqeriteti i marrëdhënies, e vërteta në komunikim - kjo është miqësia. (Alexander Vasilievich Suvorov)
  257. Miqësia e sinqertë bazohet në afërsinë e mendjeve dhe ligjet e fshehta, jo në shenja të dukshme. (Es-Samarkandiu)
  258. Përmbushja e detyrave të miqësisë është disi më e vështirë sesa ta admirosh atë. (Gothold Efraim Lessing)
  259. Fjala e vjetër është e vërtetë se barazia krijon miqësi. (Platoni)
  260. Miqësia e vërtetë është një bimë me rritje të ngadaltë që duhet të përjetohet në fatkeqësi dhe fatkeqësi përpara se të meritojë emrin e saj. (Xhorxh Uashinton)
  261. Miqësia e vërtetë është një nga ato gjëra që, si gjarpërinjtë gjigantë të detit, nuk dihen, nëse janë të trilluar apo ekzistojnë diku. (Arthur Schopenhauer)
  262. Miqësia e vërtetë duhet të jetë e sinqertë dhe e lirë nga pretendimet dhe marrëveshjet. (Mark Tullius Cicero)
  263. Vetëm ata njerëz që dinë të falin të metat e vogla të njëri-tjetrit mund të lidhen me miqësinë e vërtetë. (Jean de La Bruyere)
  264. Miqtë e vërtetë janë ata që kanë një shpirt në dy trupa. (Michel de Montaigne)
  265. Një zotëri i vërtetë nuk është kurrë një mik i zemrës. (Edmund Burke)
  266. Një mik i vërtetë është ai që nuk të pengon të jesh absolutisht i lirë, të jesh vetvetja dhe, më e rëndësishmja, të ndihesh. (Elena Gilber)
  267. Një mik i vërtetë duhet të jetë vetvetja jonë e dytë; ai kurrë nuk do të kërkojë asgjë nga një mik, përveçse të bukurës morale; miqësinë na e jep natyra, si ndihmës në trimëri dhe jo si shoqërues në vese. (Ciceroni)
  268. Një mik i vërtetë është bekimi më i madh dhe në të njëjtën kohë ai bekimi, përvetësimi i të cilit mendohet më së paku. (Francois de La Rochefoucauld)
  269. Kërkoni një takim me një mik sa herë që keni kohë për të jetuar. (Ya.L. Vishnevsky)
  270. Kërkimi i një shoku ideal për veten e tij do të mbetet pa miq. (Elena Petrovna Blavatsky)
  271. Secili nga miqtë tanë është një botë e tërë për ne, një botë që mund të mos kishte lindur dhe që lindi vetëm falë takimit tonë me këtë person. (Anais Nin)
  272. Të gjithë duan të kenë një mik, por askush nuk dëshiron të jetë mik. (Alphonse Jean Carr)
  273. Sa e rrallë është dashuria e vërtetë, miqësia e vërtetë është edhe më e rrallë. (Francois de La Rochefoucauld)
  274. Sado që njeriu ta dojë vetminë, është shumë e vështirë pa miq. (Francis Bacon)
  275. Sa pak miq do të mbeteshin miq nëse do të mund të njihnin plotësisht mendimet e njëri-tjetrit. (Elena Gilber)
  276. Sa pak miqësi do të kishte mbijetuar nëse të gjithë do të merrnin vesh papritmas se çfarë thonë miqtë pas shpinës së tij, megjithëse pikërisht atëherë ata janë të sinqertë dhe të paanshëm ... (Blaise Pascal)
  277. Sa shumë bëjmë për miqtë tanë që nuk i kemi bërë kurrë për veten tonë! (Axel Gustafson Oxensherna)
  278. Sa bukuri do të kishte humbur lumturia jonë nëse askush nuk do t'i gëzohej asaj me ne! Sa e vështirë do të ishte të duronim fatkeqësitë tona pa një mik që i përjeton ato edhe më fort se ne. (Cicero Mark Tullius)
  279. Sa e rrallë është dashuria e vërtetë, miqësia e vërtetë është edhe më e rrallë. (Francois La Rochefoucauld)
  280. Si mund t'u thuash miqve të vërtetë? Miqtë e vërtetë ju thërrasin gjithmonë me mbiemrin tuaj. (Frederic Beigbeder)
  281. Betimet e dashurisë vërtetojnë paqëndrueshmërinë e saj: miqësia besnike nuk i shqipton ato. (Maks Fry)
  282. Kur një miqësi fillon të dobësohet dhe të ftohet, ajo gjithmonë përdor mirësjellje të shtuar. (William Shakespeare)
  283. Kur miqësia bëhet dashuri, atëherë bashkohen, si dy lumenj, nga të cilët më i madhi përthith më të voglin. (Madeleine de Scudery)
  284. Kur miqtë që ju besoni mblidhen rreth jush, shpresa bëhet e prekshme dhe e dukshme. (Mikhail Litvak)
  285. Të dish se për çfarë të flasësh me një person është një shenjë e simpatisë së ndërsjellë. Kur keni diçka për të cilën të heshtni së bashku, ky është fillimi i miqësisë së vërtetë. (Maks Fry)
  286. Kur suksesi na vjen, ne mund të habitemi vetëm nga numri i njerëzve që befas rezultojnë të jenë miqtë tanë. (Barney Stinson)
  287. Kur befas lind një miqësi midis një qeni dhe një mace, ajo nuk është gjë tjetër veçse një aleancë kundër kuzhinierit. (Stefan Cvajg)
  288. Kur miqësia është ecur rrallë përgjatë rrugës, ajo rritet me durim. (Francis Bacon)
  289. Kur duhet të zgjedhësh midis dashurisë dhe miqësisë, është shumë e vështirë, por në shumicën e rasteve, për disa arsye ne zgjedhim dashurinë - në fund të fundit, miqtë e vërtetë do ta kuptojnë. (Elena Gilber)
  290. Kur e dini gjithmonë se për çfarë të flisni me një person, kjo është një shenjë e simpatisë së ndërsjellë. Kur keni diçka për të cilën të heshtni së bashku, ky është fillimi i miqësisë së vërtetë. (Barney Stinson)
  291. Kur të ngjiteni, miqtë do ta dinë se kush jeni. Kur bie, e di kush janë miqtë. (Mike Tyson)
  292. Kur kemi një mik, vetmia tërhiqet dhe vjen epoka e fjalës "së bashku". Ju jeni konstant, ndjeni një zemër të ngrohtë pranë jush, jeta juaj ndryshon përgjithmonë. (Mikhail Litvak)
  293. Kur kuptova se nuk do të gjeja një person si unë, thjesht pushova së bërë miq me njerëzit. (Kurt Cobain)
  294. Kur lind mosbesimi, miqësia zhduket. (Labis)
  295. Konfliktet zgjidhen vetvetiu kur kujtoni pse jeni bërë miq ... Në fund të fundit, nuk ka rëndësi se si, por gjëja kryesore është që ju ende u bëtë miq ... (Ya.L. Vishnevsky)
  296. Ata që kërkojnë miq janë të denjë t'i gjejnë; ai që nuk ka miq nuk i ka kërkuar kurrë. (Gothold Efraim Lessing)
  297. Ai që është aq i shurdhër sa nuk dëshiron as të dëgjojë të vërtetën nga një mik është i pashpresë. (Elena Gilber)
  298. Ai që është vetë një mik i mirë ka shumë miq të mirë. (Niccolo Machiavelli)
  299. Ai që nuk kërkon miq për veten e tij është armiku i tij. (Shota Rustaveli)
  300. Kushdo që filloi të miqësohej me ju për të fituar përfitime nuk është miku juaj i besueshëm, por armiku juaj më i tmerrshëm. (Tupac Shakur)
  301. Do të zbuloni se kush është miku juaj i vërtetë kur të futeni në një skandal. (Elizabeth Taylor)
  302. Ai që dëshiron të ketë një mik pa të meta, mbetet pa miq. (paragjykim)
  303. Ai që dëshiron të ketë miq duhet të jetë vetë miqësor; dhe ka një shok që është më i lidhur se një vëlla. (Dhjata e Vjetër. Fjalët e urta të Solomonit)
  304. Ai që është njeri u jep të tjerëve mbështetje, duke dashur ta ketë vetë dhe i ndihmon ata të arrijnë sukses, duke dashur ta arrijnë vetë. (Konfuci)
  305. Është e lehtë të gjesh miq të gatshëm të na ndihmojnë. Është e vështirë të fitosh miq që kërkojnë ndihmën tonë. (Antoine de Saint-Exupery)
  306. Pjesa më e mirë e jetës sonë përbëhet nga miqtë. (Elena Gilber)
  307. Më mirë të godasësh miqtë sesa të puthësh armiqtë. (Gjon Chrysostom)
  308. Është më mirë që njeriu të jetë pa vëlla sesa pa miq. (Unsur al-Maali)
  309. Miku më i mirë është një person që do t'ju shprehë para syve gjithçka që nuk i pëlqen tek ju - dhe do t'u tregojë të gjithëve se ju jeni personi më i mrekullueshëm në botë. (I.A. Goncharov)
  310. Mënyra më e mirë për të mbajtur miqtë tuaj është të mos i tradhtoni ata ... (Wilson Misner)
  311. Dashuria është më e fuqishme e ndjenjave njerëzore, ndërsa miqësia është shtesa më fisnike dhe më delikate e dashurisë. (Francis Bacon)
  312. Dashuria është miqësi! Nëse ajo nuk bëhet shoqja ime, si mund ta dua? (Elena Gilber)
  313. Dashuria pa nderim dhe kënaqësi është vetëm miqësi. (Barney Stinson)
  314. Dashuria mund të jetë e pashpërblyer. Miqësia kurrë. (Janusz Wisniewski)
  315. Dashuria kërkon pafundësisht më pak se miqësia. (George Nathan)
  316. Dashuria është egoiste, ajo thërret miqësinë për ndihmë vetëm në ditët e vuajtjes. (Georges Sand)
  317. Çdo veprim juaj në jetë nuk do të bëhet kurrë legjendar nëse miqtë tuaj nuk janë me ju. (Dmitry Emets)
  318. Ata që duan të fajësojnë të tjerët janë të paaftë për miqësi. (Democritus)
  319. Njerëzit zgjedhin miq të caktuar për veten e tyre, sepse duan të jenë me ta në këtë moment, dhe jo sepse janë të gjatësisë, moshës ose ngjyrës së duhur të flokëve. (Cecilia Ahern)
  320. Njerëzit në tokë duhet të jenë miq ... Unë nuk mendoj se është e mundur të detyrosh të gjithë njerëzit të duan njëri-tjetrin, por do të doja të eliminoja urrejtjen mes njerëzve. (Isaac Asimov)
  321. Njerëzit lindin për të ndihmuar njëri-tjetrin, si dora ndihmon dorën, këmba ndihmon këmbën dhe nofulla e sipërme ndihmon atë të poshtme. (Marcus Aurelius)
  322. Njerëzit me karakter të zjarrtë rrallëherë janë konstant në miqësi. (Mikhail Litvak)
  323. Mirësjelljet e vogla çojnë në miqësi të shkëlqyera! (Romain Gary)
  324. Më mjafton që mund të mbroj miqtë e mi. Për hir të tyre, madje jam gati të shkëmbej forcën time me dobësi. (Francis Bacon)
  325. Më duket se marrëdhëniet më të besueshme rriten nga miqësia. (Ya.L. Vishnevsky)
  326. Nuk kam nevojë për një mik që, duke qenë dakord me mua në gjithçka, të ndryshojë pikëpamjet e tij me mua, duke tundur kokën, sepse hija bën të njëjtën gjë më mirë. (Plutarku)
  327. Askush nuk ka shumë miq. Ka vetëm një mik! Dhe nëse ai është, atëherë kjo është tashmë lumturi. (Mikhail Sergeevich Boyarsky)
  328. Ju nuk keni shumë miq. Ka miq, të njohur të mirë. Por jo miq. (Daniel Radcliffe)
  329. Miqësia ime është shumë e matur, përveç nëse rreziku i mikut tim më bën të harroj rrezikun tim. (Denis Diderot)
  330. Një mik i mençur nuk do ta braktisë mikun e tij, pavarësisht nga të gjitha vështirësitë. (Shota Rustaveli)
  331. Burrat dhe gratë nuk mund të jenë miq. Mundësia e seksit gjithmonë i pengon. (Elena Gilber)
  332. Ne kërkojmë miq të rinj kur të vjetrit na njohin shumë mirë. (Barney Stinson)
  333. Ne i duam miqtë për të metat e tyre. (William Hazlitt)
  334. Nuk duhet të jemi të varur nga njëri-tjetri. Varësia vret miqësinë. (Elchin Safarli)
  335. Ne jemi veçanërisht të kënaqur me miqtë tanë, nëse ata, vlerësojnë tonën cilësi të mira, lejojmë vetes të vërejmë edhe të metat tona. (I.A. Goncharov)
  336. Bëhemi si njerëzit me të cilët komunikojmë. Zgjidhni mjedisin tuaj - pavarësisht se sa unik jemi, ai ende ndikon tek ne. (Mikhail Litvak)
  337. Miqësia bazohet në dhurata të vogla, dashuria në të mëdha. (Elena Gilber)
  338. Një mik i besueshëm njihet në një biznes jo të besueshëm. (Fjalët e urta dhe thëniet latine)
  339. Shijimi i komunikimit është shenja kryesore e miqësisë. (Aristoteli)
  340. Miqësia e vërtetë është kur heshtja mes njerëzve nuk krijon shqetësim. (David Tyson)
  341. Miqësia e vërtetë nuk njeh zili, dhe dashuria e vërtetë është flirtim. (Francois de La Rochefoucauld)
  342. Miqësia e vërtetë do të zgjasë çdo grindje dhe çdo konkurrencë. Dhe përkushtimi jep forcë në telashe dhe në situata të vështira. (Kyle Treeger)
  343. Miqësia e vërtetë është e vërtetë dhe e guximshme. (Johann Friedrich Schiller)
  344. Miqtë e vërtetë janë një parakusht thelbësor për një perceptim pozitiv të botës dhe çdo gjë që promovon një këndvështrim optimist është e rëndësishme për sukses. Asnjëherë mos kini frikë të zgjeroni rrethin tuaj të miqve. (Dmitry Emets)
  345. Miqtë e vërtetë janë si diamantet - të shtrenjtë dhe të rrallë. Miqtë e rremë janë si gjethet e vjeshtës - ata janë kudo. (Bruce Lee)
  346. Miqtë e vërtetë nuk e gjykojnë kurrë njëri-tjetrin. Ata gjykojnë njerëzit e tjerë. Së bashku. (Francis Bacon)
  347. Miqtë e vërtetë dinë të respektojnë vetminë e të tjerëve! (Dmitry Emets)
  348. Miqtë e vërtetë duan që ju të jeni më të bukurit dhe më të sigurt në veten tuaj. (Ya.L. Vishnevsky)
  349. Një mik i vërtetë është dikush që do të besoja në gjithçka që më shqetëson, më shumë se veten time. (Michel de Montaigne)
  350. Një mik i vërtetë është dikush që do të të mbajë për dore dhe do të ndjejë zemrën tënde. (Gabriel Marquez)
  351. Një mik i vërtetë është kudo Besnik, në lumturi dhe telashe, trishtimi yt e shqetëson, Ti nuk po fle - ai nuk mund të flejë, dhe në çdo gjë, pa fjalë të largëta, Ai është i gatshëm të të ndihmojë. Po, ata janë të ndryshëm në veprime, mik besnik dhe lajkatar i papërshtatshëm. (William Shakespeare)
  352. Një mik i vërtetë është me ju kur e keni gabim. Kur të keni të drejtë, të gjithë do të jenë me ju. (Elena Gilber)
  353. Një mik i vërtetë është me ju kur e keni gabim. Kur të keni të drejtë, të gjithë do të jenë me ju. (Mark Twain)
  354. Konsideroni një mik të vërtetë atë person që heq gurët dhe gjembat nga rruga juaj. (Saadi)
  355. Miqtë e vërtetë i lidh shumë: situata të sikletshme me të cilat mund të qeshësh, telashet kur mund të qash me jelek, falja e shumëpritur e mëkateve të vjetra, por mbi të gjitha miqtë i lidh një mister që ndryshon gjithçka! (Elena Giober)
  356. Mësoni të dalloni miqtë nga ata me të cilët pini birrë në fundjavë. (Mikhail Litvak)
  357. Miqësia jonë është një vlerë konstante! Nuk varet nga feja dhe nuk kërcen si kursi i dollarit. Ti je miku im, pa marrë parasysh se çfarë, përderisa më lë në shpirtin tënd dhe më jep një ndjenjë të mahnitshme se jemi një! (I.A. Goncharov)
  358. Miqësia jonë është më e fortë se çdo zinxhir. Nuk varet nga fjalët dhe veprimet tona. Ajo është një urë mbi një humnerë, një batanije e ngrohtë në të ftohtë. As largësia nuk do ta thyente. Ti ruan zemrën time. Dhe unë jam juaji ... (Barney Stinson)
  359. Miqtë tanë janë pjesë e lumturisë sonë... (Elchin Safarli)
  360. Mos kini frikë nga armiqtë, kini frikë nga miqtë. Miqtë tradhtojnë, jo armiqtë! (Johnny Depp)
  361. Mos i tregoni mikut tuaj atë që armiku juaj nuk duhet të dijë. (Arthur Schopenhauer)
  362. Të mos u besosh miqve është më e turpshme sesa të mashtrohesh prej tyre. (Francois La Rochefoucauld)
  363. Të mos vëresh ftohjen e miqve do të thotë pak për të vlerësuar miqësinë e tyre. (Francois de La Rochefoucauld)
  364. Mos e shqetëso shokun tënd të të lexojë moralin: po sikur të zgjohet ndërgjegjja nga kjo. (Absalom Underwater)
  365. Nuk mund të ketë miqësi afatgjatë, nënshtrim, shoqëri ku njëri nuk përshtatet me tjetrin. (Francesco Guicciardini)
  366. Nuk mund të ketë gjysmë miq. Gjysma mik është gjithmonë gjysmë armik. (Arkady dhe Boris Strugatsky)
  367. Mos e lini mikun tuaj të vjetër, sepse i riu nuk mund të krahasohet me të; një mik i ri është njësoj si vera e re: kur të vjetrohet, do ta pish me kënaqësi. (Dhiata e Vjetër. Sirach)
  368. Mos e këputni me vrazhdësi fillin e miqësisë, sepse nëse duhet ta lidhni përsëri, atëherë do të mbetet një nyjë. (Proverb indian)
  369. Miqësia nuk vuloset nga mendja - marrëzia gjithashtu e tret lehtësisht atë. (William Shakespeare)
  370. Nuk është e vështirë të vdesësh për një mik. Është më e vështirë të gjesh një mik për të cilin ia vlen të vdesësh ... (Mikhail Litvak)
  371. Mos u mundo të zbukurohesh për një mik: sepse duhet të jesh një shigjetë dhe një aspiratë për Mbinjeriu për të. (Friedrich Nietzsche)
  372. Nuk duhet ta kaloni pjesën më të madhe të jetës tuaj duke e kultivuar veten në gënjeshtra. Më mirë ta kaloni jetën duke kultivuar aftësitë tuaja të miqësisë. (Elena Gilber)
  373. Mos u largoni nga shoku juaj për një shaka të vogël dhe mos u ofendoni, sepse kjo është një shenjë marrëzie. (Es-Samarkandiu)
  374. Mos e gjykoni një person nga miqtë e tij. Juda i kishte pa të meta. (Paul Verlaine)
  375. Mos e gjykoni një person vetëm nga miqtë e tij. Mos harroni se miqtë e Judës ishin të patëmetë. (Ernest Hemingway)
  376. Nuk është aq e vështirë të vdesësh për një mik, sa është të gjesh një mik për të cilin ia vlen të vdesësh. (Edward George Bulwer-Lytton)
  377. Nuk duhet vdekur për hir të miqve, duhet jetuar për hir të tyre. (Barney Stinson)
  378. Mos e frekuentoni shtëpinë e mikut tuaj, se mos ju mërzit dhe ju urrejë. (Dhjata e Vjetër. Fjalët e urta të Solomonit)
  379. Nuk ka rëndësi se kush ju ka thyer zemrën dhe sa kohë duhet për ta ngjitur së bashku - nuk mund ta mbijetoni atë pa miqtë tuaj ... (Dmitry Emets)
  380. Miqtë jobesnikë janë dallëndyshet që i takoni vetëm në verë; është një orë diellore, e cila është e dobishme vetëm për sa kohë që dielli shkëlqen. (Theodor Gottlieb Hippel)
  381. Mosbesimi ndaj miqve është kulmi i çnderimit. (Joanne Rowling)
  382. Ju mund t'i ankoheni një të huaji për gjëra që nuk mund t'i ankoheni një shoku, dhe një miku për gjëra që nuk mund t'i ankoheni gruas suaj. (Elena Gilber)
  383. Disa armiq mund të jenë po aq krenarë sa miqtë. (Sergey Lukyanenko)
  384. Urrejtja për të njëjtën temë ju afron njëqind herë më e fortë se dashuria, miqësia dhe respekti së bashku. (Ya.L. Vishnevsky)
  385. Inferioriteti i miqve tanë na jep kënaqësi të madhe. (Philip Dormer Stanhope Chesterfield)
  386. Një mik i paarsyeshëm do të bëjë nga miqësia atë që njëqind armiq racional nuk do të bëjnë nga armiqësia. (Unsur al-Maali)
  387. Nuk ka shkretëtirë më të zymtë se jeta pa miq; miqësia shumëfishon bekimet dhe lehtëson problemet; gëzimi i shpirtit, është i vetmi kurë për një fat armiqësor. (Balthazar Gracian y Morales)
  388. Nuk ka më gëzim se sa të shohësh miqtë, nuk ka pikëllim më të hidhur se ndarja nga miqtë. (Roodaki)
  389. Nuk ka miqësi pas dashurisë. Ai që dashuron kërkon të mbeten miq. (Mikhail Litvak)
  390. Nuk ka asgjë më të çmuar se miqtë; prandaj mos e humbisni mundësinë për t'i marrë ato sa herë që të mundeni. (Francesco Guicciardini)
  391. Nuk ka asgjë më të rrezikshme se një mik ********. (Jean de La Fontaine)
  392. Nuk ka grindje më të rëndësishme se miqësia. (Elena Gilber)
  393. Nuk ka miq të mirë, nuk ka miq të këqij, ka vetëm njerëz me të cilët dëshiron të jesh, me të cilët duhet të jesh dhe që janë vendosur në zemrën tënde. (Stephen King)
  394. Nuk ka armiq më të keq se miqtë më të mirë të ofenduar. (Mikhail Litvak)
  395. Duket se nuk ka asgjë për të cilën natyra do të na shtynte më shumë sesa drejt komunikimit miqësor. (Michel de Montaigne)
  396. Më kujto pa pushim se ne jemi vetëm miq. Epo, nëse nuk harroni edhe ju. Edhe miqtë më të mirë mund të harrohen. (Janusz Leon Vishnevsky)
  397. Unë nuk gjej një lumturi të tillë në asgjë si në shpirtin që ruan kujtesën time miq të mirë... (William Shakespeare)
  398. Ne nuk e përdorim ujin apo zjarrin aq shpesh sa e përdorim miqësinë. (Mark Tullius Cicero)
  399. Miqësia nuk ka nevojë për skllav apo zotëri. Miqësia e do barazinë. (Ivan Goncharov)
  400. Me shpirt të ulët është ai që ka turp për miqësinë e tij me njerëz, të metat e të cilëve janë bërë të njohura për të gjithë. (Luc de Clapier Vovenart)
  401. Asnjë miqësi nuk mund të konsiderohet e plotë derisa një mik t'ju drejtohet për ndihmë në momente të vështira. (Barney Stinson)
  402. Asnjë bekim i kësaj bote nuk do të jetë i këndshëm për ne nëse i përdorim vetëm, pa i ndarë me miqtë. (Erasmus i Roterdamit)
  403. Mos i lini kurrë miqtë e vjetër, nuk do të gjeni kurrë dikë që t'i zëvendësojë ata. Miqësia është si vera, sa më e vjetër aq më mirë. (Mikhail Litvak)
  404. Asnjëherë mos hyni në miqësi me dikë që nuk mund ta respektoni. (Charles Darvin)
  405. Asnjëherë mos thuaj vetëm miq. Miqtë nuk janë aspak të lehtë... (Francis Bacon)
  406. Asnjëherë mos kërkoni falje për miqtë tuaj të tmerrshëm, sepse ne të gjithë jemi miqtë e tmerrshëm të dikujt. (Elena Gilber)
  407. Asnjëherë mos bëni justifikime. Miqtë tuaj nuk kanë nevojë për të, dhe armiqtë tuaj nuk do ta besojnë gjithsesi. (Elbert Green Hubbard)
  408. Asnjëherë mos lejoni që një grindje e vogël të prishë një miqësi të madhe! (Barney Stinson)
  409. Askush nuk bëhet mik i një gruaje nëse mund të bëhet i dashuri i saj. (Mikhail Litvak)
  410. Asgjë nuk mund t'i frymëzojë dhe ndihmojë njerëzit si miqësia. (Ba Jin)
  411. Asgjë nuk është më shumë shprehje e vullnetit tonë të lirë sesa dashuria dhe miqësia. (Michel de Montaigne)
  412. Miqësia mund të gjykohet vetëm në lidhje me njerëzit e moshës së pjekur dhe shpirtit të pjekur. (Cicero Mark Tullius)
  413. Një person gjykohet nga miqtë e tij. (Balthazar Gracian y Morales)
  414. Ai që komunikon me të mençurit do të jetë i urtë, por kush është mik me budallenjtë do të korruptohet. (Dhjata e Vjetër. Fjalët e urta të Solomonit)
  415. Sigurohuni që të jeni miq me ata që janë më të mirë se ju. Do të vuani, por do të rriteni. (Vera Polozkova)
  416. Një nga detyrat e para të miqësisë është të parashikojë kërkesat nga miqtë. (Izokrati)
  417. Një nga sfidat më të mëdha në jetën tonë është të kuptojmë se kush është shoku juaj. (Mark Levy)
  418. Një nga përfitimet e miqësisë është të jesh pranë dikujt që dashuron. (Elena Gilber)
  419. Një ndeshje shuhet më lehtë se 3. Në të njëjtën mënyrë, njerëzit: zjarri i një personi do të shkëlqejë për një kohë shumë të shkurtër - pa mbështetjen e miqve, ai do të shuhet. (Mikhail Litvak)
  420. Baza e miqësisë janë përfitimet që miqtë presin të marrin nga njëri-tjetri. Privoji ata nga këto përfitime - dhe miqësia do të pushojë së ekzistuari. (Paul Henri Holbach)
  421. Largohuni nga armiqtë tuaj dhe jini të kujdesshëm me miqtë tuaj. Një mik besnik është një mbrojtje e fortë: kushdo që e gjeti e gjeti thesarin. Një mik besnik nuk ka asnjë vlerë dhe nuk ka masë për mirësinë e tij. (Dhiata e Vjetër. Sirach)
  422. Hapi i parë në dashuri është miqësia, po kështu është edhe i fundit. Dhe midis tyre - distanca jo e mbuluar. Dhe për ta kapërcyer atë, unë ju jap gjithë jetën time ... (Mikhail Litvak)
  423. Ushqimi dhe miqësia janë mrekullitë e vogla që dashuria mund të bëjë. (Rita Schiavone)
  424. Një mik i keq është si një hije: në një ditë me diell, vrapo - nuk do të ikësh, në një ditë me re, kërko - nuk do të gjesh. (Abai Kunanbaev)
  425. Në raport me miqtë tuaj, duhet të jeni sa më pak të mundimshëm. Gjëja më delikate është të mos kërkoni asnjë favor nga miqtë tuaj. (Georg Wilhelm Friedrich Hegel)
  426. Miqësia e vërtetë maturohet ngadalë dhe lulëzon vetëm aty ku njerëzit e kanë vërtetuar atë me njëri-tjetrin. (Philip Chesterfield)
  427. Themeli i vërtetë i miqësisë është barazia; miqësia nuk lejon kurrë hierarki. (E. Boesi)
  428. Pasi të keni bërë miq, besoni, gjykoni para se të bëni miq. (Lucius Anney Seneca (i riu)
  429. Për sa kohë je i lumtur, ke shumë miq; kur kohët errësohen, mbetesh vetëm. (Ovid)
  430. Për sa kohë që ndërtojmë gardhe përreth, hajdutët duket se janë miqtë dhe fqinjët tanë. (I.A. Goncharov)
  431. Një person vërtet i sjellshëm dhe i sjellshëm mund të ketë aq miq sa të dojë, por jo gjithmonë ata që dëshiron. (Francis Bacon)
  432. Tërhiq miqtë me vepra të mira. Ky është kuptimi i miqësisë së vërtetë. (Ebu-l-Feraj)
  433. Dashuria mund të bëjë pa reciprocitet, por miqësia kurrë. (Jean Jacques Rousseau)
  434. Pyetni shokun tuaj vetëm atë që ai mund të bëjë. Mos e turpëro atë. Kjo do të thotë fundi i miqësisë ... (Julian Semenov)
  435. Një kundërshtar që zbulon gabimet tuaja është më i dobishëm për ju sesa një mik që dëshiron t'i fshehë ato. (Leonardo da Vinci)
  436. Duke shtrirë dorën te miqtë, mos i shtrëngoni gishtat në grusht. (Diogjeni i Sinopit)
  437. Me kalimin e moshës, kupton që nuk ka rëndësi numri i miqve, por cilësia e tyre. (Mikhail Litvak)
  438. Me kalimin e viteve, miqtë bëhen më pak, por falë Zotit, miqësia është më e fortë. (Elena Gilber)
  439. Mos jini të lirshëm me miqtë tuaj, përndryshe miqtë tuaj nuk do të jenë gjë tjetër veçse jo entitete. (Hong Zicheng)
  440. Është e këndshme të komunikosh me miqtë, dhe është e dobishme të komunikosh me armiqtë. (Mikhail Litvak)
  441. Shpesh ndiheni më mirë me miq të rinj sesa me të vjetër. (Francis Scott Fitzgerald)
  442. Nderimi më i lartë që mund të më bëjnë miqtë e mi është të ndjek mësimet e mia në jetën e tyre ose të luftoj kundër tij deri në fund nëse nuk besojnë në të. (Mohandas Karamchand Gandhi)
  443. Miqësia më e thellë lind armiqësinë më të hidhur. (Michel de Montaigne)
  444. Çifti më i mirë është ai që fillon me miqësinë. (Elena Gilber)
  445. Miqësia më e fortë krijohet pothuajse gjithmonë gjatë një kohe të vështirë për miqtë. (Barney Stinson)
  446. Gjëja më e mirë për të bërë për një mik është thjesht të jesh shoku i tij. (Henry David Thoreau)
  447. Gjëja më e bukur e miqësisë është të dish se dikush ka nevojë për ty. Dhe ju keni nevojë për këtë njeri. (Mikhail Litvak)
  448. Vetmia më e keqe është të mos kesh miq të vërtetë. (Elena Gilber)
  449. Marrëdhëniet më të forta ndërtohen mbi miqësi. (Mark Levy)
  450. Armiqtë më të rrezikshëm janë miqtë e dikurshëm. (Anatoly Aleksin)
  451. Mënyra më e sigurt për të arritur lumturinë për veten tuaj është ta kërkoni atë për të tjerët. (Martin Luther)
  452. Dhurata më e mrekullueshme që u jepet njerëzve pas mençurisë është miqësia. (Francois de La Rochefoucauld)
  453. Është më e vështirë të impresiononi miqtë tuaj me një pamje frikësuese. Ata e dinë që ju nuk do t'i lëndoni vërtet. (Laurel Hamilton)
  454. E qeshura është një fillim i mirë për një miqësi dhe është një gjë e mirë ta mbyllësh atë me të qeshura. (Oscar Wilde)
  455. Kuptimi i miqësisë së vërtetë është se ajo dyfishon gëzimin dhe përgjysmon vuajtjen. (Joseph Addison)
  456. Aftësia për miqësi, aftësia për të lënë dashurinë në vetvete, për të dhënë emocione dhe veten - ky është njerëzimi. (I.A. Goncharov)
  457. Bëhuni mik kur keni nevojë për miq. Jepni shpresë kur ju nevojitet vetë. (Nick Vuychich)
  458. Shmangni me zell çdo miqësi me budallenjtë dhe mashtruesit, nëse fjala miqësi është përgjithësisht e zbatueshme në marrëdhëniet me njerëz të tillë. (Philip Chesterfield)
  459. Pasioni vjen dhe shkon, por miqësia dhe mirëkuptimi mbeten. (Nicholas Sparks)
  460. Dëshira për të paguar dashurinë me miqësi nuk do të thotë frikë nga të qenit mosmirënjohës, por vetëm frikë se mos u dukur është ajo. (Ya.L. Vishnevsky)
  461. Rrethanat e lumtura bëjnë miq, ato të trishtuara i testojnë. (Publius Cyrus)
  462. Lumturia që nuk më ka mashtruar kurrë është miqësia juaj. Nga të gjitha pasionet e mia, i vetmi që ka mbetur i pandryshuar është miqësia ime për ty, sepse miqësia ime është pasion. (Nikolay Platonovich Ogarev)
  463. Ai spontanitet dhe butësi që e bën miqësinë mashkullore kaq të këndshme, e shkatërron atë edhe në të ardhmen. (Barney Stinson)
  464. Kjo ndodh gjatë gjithë kohës: miqtë vijnë e shkojnë, por jeta vazhdon. (Stephen King)
  465. Ata që ndriçojnë jetën e të tjerëve nuk do të mbeten pa dritë vetë. (James Matthew Barry)
  466. Miqësia e ngushtë ndodh me njerëz që janë të ngjashëm me njëri-tjetrin. (Platoni)
  467. Vetëm në ato momente kur i shihni njerëzit si qesharak, e kuptoni vërtet se sa shumë i doni ata. (Mikhail Litvak)
  468. Vetëm miku juaj i vërtetë do t'ju thotë se fytyra juaj është e pistë. (Fjalët e urta dhe thëniet italiane)
  469. Vetëm dashuria dhe miqësia e ndriçojnë vetminë e ditëve tona. Lumturia nuk është e dhënë, duhet luftuar vazhdimisht për të. Dhe mendoj se kur vjen puna, është e rëndësishme të jesh në gjendje ta pranosh atë. (Orson Welles)
  470. Vetëm miqtë e vërtetë dinë se ku të godasin më fort. (Bernard Werber)
  471. Vetëm një mik i vërtetë mund të tolerojë dobësitë e mikut të tij. (William Shakespeare)
  472. Vetëm dora e mikut mund t'i shkëpus gjembat nga zemra. (Claude Adrian Helvetius)
  473. Vetëm sepse nuk mund të jemi miq, nuk na bën më pak miq. (Mikhail Litvak)
  474. Ai miku i vërtetë mes turmës së të njohurve që pa frikë nga e vërteta do të tregojë gabimin tënd. (I.A. Goncharov)
  475. Kushdo që ka frikë të krijojë armiq nuk do të bëjë kurrë miq të vërtetë. (Hazlitt W.)
  476. Ai që nuk ka kërkuar kurrë as miqësi e as dashuri është një mijë herë më i varfër se ai që i ka humbur të dyja. (Jean Paul (Johann Paul Friedrich Richter)
477. Kushdo që, për hir të përfitimit të tij, do të zhgënjejë një mik, nuk ka të drejtë për miqësi. (Jean Jacques Rousseau)
478. Kushdo që mburret se ka bërë shumë miq, nuk ka pasur kurrë një mik të vetëm. (Samuel Coleridge)
479. Është më e vështirë të përmbushësh detyrat e miqësisë sesa të kënaqesh me to. (Gothold Efraim Lessing)
480. Është e vështirë pa një mik kur ai është i humbur. Por është e vështirë edhe me një mik kur nuk është besnik. (Ajbek)
481. Është e vështirë të thuhet saktësisht se në cilin moment lind miqësia. Kur hidhni ujë në një enë pikë-pikë, ka një pikë, pika e fundit, nga e cila del 482. papritur dhe derdhet lagështia, dhe këtu, në një varg veprash të mira, njeriu vërshon papritur zemrën. (Ray Bradbury)
483. Një mik frikacak është më i tmerrshëm se një armik, sepse ti ke frikë nga armiku, por mbështetesh te një mik. (Lev Nikolaevich Tolstoy)
484. Nuk duhet të zemëroheni me një shok që, duke ju uruar mirë, do t'ju bëjë të zgjoheni nga ëndrrat e ëmbla, edhe nëse e ka bërë disi ashpër dhe vrazhdë. (Francis Bacon)
485. Ju keni shumë miq, përderisa nuk ka probleme në jetë dhe gjithçka është në rregull! Por kur vijnë vështirësi, këta njerëz pushojnë së qeni miqtë tuaj. (Barney Stinson)
486. Tek miqtë vërejmë ato mangësi që mund t'i dëmtojnë ata, dhe te të dashurit ato nga të cilat vuajmë ne vetë. (Jean de La Bruyere)
487. Keqkuptimet e miqve nuk janë kurrë serioze derisa të ketë një person të tretë mes tyre. (Romain Rolland)
488. Unë kam miq të cilëve mund t'u besoj jetën. Dhe kjo është gjithçka që më duhet! (Mikhail Litvak)
489. Unë kam tre lloje miqsh: miq që më duan, miq që nuk kujdesen fare për mua dhe miq që më urrejnë. (Barney Stinson)
490. Fituesi ka shumë miq, dhe vetëm humbësi ka miq të vërtetë. (Niccolo Machiavelli)
491. Më mirë pa miq sesa me miqtë që të urrejnë fshehurazi. (Ya.L. Vishnevsky)
492. Pasi të keni mësuar një sekret nga një mik, mos e tradhtoni duke u bërë armik: nuk do të goditni armik, por miqësi. (Democritus)
493. Dije si të jesh mik - atëherë vetë do të gjesh një mik. (Ignatius Krasitsky)
494. Të vdesësh për një mik nuk është e vështirë; është e vështirë të gjesh një mik për të cilin ia vlen të vdesësh. (Francis Bacon)
495. Të vdesësh për një mik në ndonjë rrethanë të jashtëzakonshme është më pak e lartësuar sesa të sakrifikosh veten çdo ditë për të. (Stendhal)
496. Njerëzit e rremë janë më të rrezikshëm të kesh miq sesa armiq. (Jean-Jacques Rousseau)
497. Miqtë e mirë, librat e mirë dhe një ndërgjegje e fjetur janë jeta ideale. (Mark Twain)
498. Një mik i mirë do t'ju mbështesë në momente të vështira. E shkëlqyeshme - bëni sikur nuk e vini re. (Dmitry Emets)
499. Një mik i mirë duhet të shfaqet për argëtim kur të thërret, dhe kur një mik është në vështirësi, të vijë pa telefonatë. (Democritus)
500. Një mik i mirë është ai që e bën jetën tuaj më të mirë. (Mark Levy)
501.Një mik i mirë ruan sekretet. Një mik më i mirë ndihmon në ruajtjen e sekreteve. (Lauren Oliver)
502. Ësht mirë të kesh një mik, edhe nëse do të vdesësh shpejt. (Mikhail Litvak)
503. Është mirë kur miqësia fillon me një buzëqeshje. Por është edhe më mirë nëse përfundon me të. (Oscar Wilde)
504. Armiqtë më të këqij janë miqtë e dikurshëm: ata mundin dobësitë tuaja, ata e dinë vetëm në vendin më të cenueshëm. (Balthazar Gracian y Morales)
505. Gjëja më e keqe është kur kupton mendërisht se nuk mund të jesh më miq me një person. (Ernest Hemingway)
506. Njeriu nuk është një ishull në oqean. Një person nuk mund të jetojë pa miq. (Barney Stinson)
507. Njeriu i ditur jo vetëm që duhet t'i dojë armiqtë e tij, por edhe të jetë në gjendje të urren edhe miqtë e tij. (Mikhail Litvak)
508. Një person që nuk vlerëson miqtë e tij nuk mund të vlerësojë kurrë askënd. (Ya.L. Vishnevsky)
509. Një burrë ka nevojë për një mik dhe të vetëm. Ai që rri rreth teje, pi uiski tënd, të godet në shpatull, pikturon se si të do dhe merr kohën tënde - ky nuk është ende një shok, edhe nëse keni luajtur me guralecë në shkollë dhe keni peshkuar në një rrjedhë. Derisa të keni nevojë për një mik të vërtetë, mbase ky do ta bëjë. Por një mik i vërtetë, për mendimin tim, është dikush tek i cili mund të mbështeteni ... (O. Henry)
510. Çfarë është miqësia? Një fjalë, një iluzion që na magjeps, një hije që ndjek lumturinë dhe zhduket në orët e mjerimit! (Oliver Goldsmith)
511. Për të jetuar në miqësi me ata me të cilët jetoni vazhdimisht, duhet të silleni me ta sikur të shihni njëri-tjetrin vetëm një herë në tre muaj. (Dmitry Emets)
512. Për të jetuar në miqësi me ata me të cilët jetoni vazhdimisht, duhet të silleni me ta sikur të shihni njëri-tjetrin vetëm një herë në tre muaj. (I.A. Goncharov)
513. Për të fituar favorin e miqve, duhet t'i vlerësoni shërbimet e tyre më lart se ata vetë; përkundrazi, favoret tona ndaj miqve duhet të konsiderohen më pak se sa mendojnë miqtë tanë. (Platoni)
514. Plagët e lënë nga miqtë nuk mund të shërohen. (Elena Gilber)
515. Mund të bësh shaka me miqtë, por jo me ndjenjat e tyre! (F.M.Dostojevski)
516. Është shumë e trishtueshme kur miqtë harrohen. Jo të gjithë kanë një mik. Dhe kam frikë të bëhem si të rriturit që nuk janë të interesuar për asgjë përveç numrave. (Antoine de Saint-Exupery. Princi i Vogël)
517. Unë bëj miq vetëm me shumë pak, por e vlerësoj atë. (Karl Marks)
518. Mendova se humbasin miqtë në zënka, por ata thjesht shpërndahen me kohë. (George Bernard Shaw)
519. Më në fund jam pajtuar me faktin se të mos kesh miq nuk është krim. Mungesa e miqve do të thotë vetëm se keni më pak probleme. (Whitney Houston)
520. Nuk u besoj njerëzve që pretendojnë se kanë shumë miq. Kjo thjesht do të thotë se ata nuk janë të aftë për fqinjët e tyre. (Carlos Ruiz Safon)
521. Unë nuk di asgjë të barabartë me miqësinë e vërtetë të një personi inteligjent - çfarë xhevahiri i rrallë është. (Tobias George Smollett)
522. Unë nuk jam nga ata njerëz që hedhin miqësinë e tyre dhe ua japin atyre që nuk e vlerësojnë atë. (Mario Puzo)
523. Unë kurrë nuk i gënjej njerëzit që thërrasin miq. (Mario Puzo)
524. Unë u jam borxhli miqve që më nderojnë me vizitën e tyre dhe thellësisht mirënjohës miqve që më grabitën këtë nder. (Faina Ranevskaya)
525. Unë i mposht armiqtë e mi duke i bërë miq. (Abraham Lincoln)

Si përfundim për miqësinë​

Sigurisht, disa nga deklaratat mund të jenë të diskutueshme. Kjo nuk është për t'u habitur, sepse secili ka pikëpamjen e vet për miqësinë... Nuk ka nevojë të miratohen menjëherë disa ide nga lista e paraqitur. Por sidoqoftë, ato ia vlejnë vëmendjen dhe pas disa kohësh disa nga deklaratat do t'ju vijnë vërtet në jetë.
 
  • Jeta lë një numër miqsh më të mirë. Sëmundja - dërguar nga Zoti.
  • Unë nuk i zgjedh miqtë. Ky aktivitet është budalla dhe i padobishëm. Për mua është shumë më interesante të zgjedh perimet në treg. Miqtë janë dhurata e fatit.

  • Një gjë e mirë është dora e një miku. Nuk e detyron atë që e shtrin në asgjë dhe ngushëllon shumë atë që e tund ... (A. Gavalda)
  • Nëse bëni miq të rinj, mos harroni për të vjetrit. (Erasmus i Roterdamit)
  • Kërkoni miq, shpërndani armiqtë! (Ray Bradbury)

Citimet më të mira për miqtë me kuptim​

  • Ju duhet të vlerësoni miqësinë, jo vetëm të jeni në gjendje të argëtoheni së bashku.
  • Nuk kam nevojë për një mik që, duke qenë dakord me mua në gjithçka, të ndryshojë pikëpamjet e tij me mua, duke tundur kokën, sepse hija bën të njëjtën gjë më mirë. (Plutarku)
  • Kjo është ajo që do të thotë të jesh miqtë më të mirë. Për këtë janë ata. Për të ndihmuar që të mos bini në humnerë. (Lauren Oliver)
  • Citate të shkurtra për miqtë me kuptim- Asgjë nuk e forcon një miqësi si besimi se ky mik është më i mirë se tjetri. (Honore de Balzac)
  • Vetëm ata njerëz që dinë të falin të metat e vogla të njëri-tjetrit mund të lidhen me miqësinë e vërtetë. (Jean de La Bruyere)

  • Armiqtë thonë gjithmonë të vërtetën, miqtë kurrë. (Ciceroni)
  • Vetëm dora e mikut mund t'i shkëpus gjembat nga zemra. (Claude Helvetius)
  • Miqësia nuk do të thotë njohje dhe komunikim i gjatë me asnjë person. Do të thotë ta lini atë në jetën dhe shpirtin tuaj përgjithmonë.
  • 3 dhe në jetën time jam bindur se bisedat me miqtë janë humbja më e padukshme e kohës; miqtë janë grabitës të mëdhenj të kohës. Petrarka
  • Miqësia është më e nevojshme për jetën, pasi askush nuk do t'i dëshirojë vetes një jetë pa miq, edhe sikur të kishte të gjitha përfitimet e tjera. (Aristoteli)
  • Njihuni me njerëzit përmes komunikimit personal në mënyrë që të keni miq të vërtetë.
  • Një nga sfidat më të mëdha në jetën tonë është të kuptojmë se kush është shoku juaj. (Mark Levy)
  • I urti u pyet: Sa lloje miqësie ka? Katër, u përgjigj ai. Miqtë janë si ushqimi - ju keni nevojë për ta çdo ditë. Ka miq, si mjekësi, i kërkon kur ndihesh keq. Ka miq, si sëmundje, ata vetë po të kërkojnë. Por ka miq si ajri - ata nuk janë të dukshëm, por ata janë gjithmonë me ju ...
  • Miqësia nuk testohet gjithmonë nga fatkeqësitë. Lumturia ndodh.
  • Ne nuk jemi veçanërisht të kënaqur me miqtë tanë nëse ata, duke vlerësuar cilësitë tona të mira, i lejojnë vetes të vërejnë edhe të metat tona. (Vovenargue)
  • Një mik është personi që vjen kur të gjithë largohen...
  • Miqtë tanë janë pjesë e lumturisë sonë.
  • Duke kaluar sprova nga situata të vështira jetësore, në jetën tonë mbeten vetëm miqtë më besnikë. Na pranojnë kur jemi të ftohtë, mendjemprehtë, me fat. Na duan histerikë, të këqij, të dobët.
  • Nuk janë lidhjet familjare ato që krijojnë miq, por një bashkësi interesash. (Democritus)
  • Në ndërtimin e lumturisë njerëzore, miqësia ndërton mure dhe dashuria formon një kube.
  • Një mik është dikush që të jep liri të plotë për të qenë vetvetja. (Jim Morrison)
  • Citate për miqtë me kuptimin e njerëzve të mëdhenj- Miqtë njihen në telashe, por akoma më shumë në gëzim dhe fat. Është ndjenja e zilisë që më së shpeshti ndan të dashurit e dikurshëm.
  • Xhelozia miqësore është ndoshta më e keqe se çdo tjetër.
  • Gëzohuni dhe mbani mend - kur është e vështirë, merrni një libër dhe lexoni. Librat janë miq që nuk vdesin. (Konfuci)
  • Vetëm armiqtë i thonë njëri-tjetrit të vërtetën. Miqtë dhe të dashurit, të ngatërruar në një rrjet borxhi të ndërsjellë, gënjejnë pafundësisht. (Stephen King)
  • Miqësia është si një diamant. Është e rrallë, e shtrenjtë dhe ka shumë falsifikime!
  • Miqësia është një ndjenjë kaq e shenjtë, e ëmbël, e vazhdueshme dhe e qëndrueshme që mund të ruhet për një jetë, vetëm nëse nuk përpiqeni të kërkoni një hua para.

  • Të gjesh një mik të mirë është vetëm gjysma e betejës; duhet të bëhesh vetë.
  • Mos u varni në qafën e miqve tuaj kur ata ju lejojnë të mbështeteni mbi ta.
  • Më mirë të kesh një armik të vërtetë sesa një mik të rremë!
  • Statuset për miqtë e këqij - Nuk kemi aq shumë nevojë për ndihmën e miqve sesa besimin se do ta marrim atë.
  • Për të zbuluar të gjithë të vërtetën për veten, duhet t'i dehni miqtë tuaj.
  • Asnjëherë mos flisni keq për veten tuaj - ka miq për këtë!
  • Nëse shoku juaj nuk e vëren distancën dhe ftohjen tuaj, atëherë ai nuk e vlerëson miqësinë tuaj.
  • Sa më e saktë të jetë llogaritja, aq më e fortë është miqësia.

  • Ndonjëherë më duket se mund t'i besoj vetëm maces sime.
  • Nëse vendosni kushtet për miqësi, atëherë lidhni një kontratë, dhe ky tashmë është bashkëpunim.
  • Pyes veten se çfarë po bëjnë tani ish miqtë tuaj më të mirë, ata ndoshta thonë gjëra të këqija për ty me ata për të cilët dikur thoshin gjëra të këqija.
  • Nëse nuk keni gjetur një shok në kopsht, shkollë, universitet, (ushtri), punë ... atëherë ju duhet diçka tjetër nga njerëzit.
  • Mos harroni: nuk ka zgjedhje midis jetës personale dhe miqve.
  • Unë jam mirënjohës për të gjithë miqtë e mi ... Oh, po, si gjithmonë, nuk jeni aty kur duhet ...
  • Kohët e fundit vendosa të lija pirjen e birrës, pas një muaji miqtë e mi, që mendoja se ishin, pushuan së telefonuari. Sa e dhimbshme është të kuptosh se nuk kisha miq.
  • Kur një mik ka nevojë për ndihmë, ai ju kujton dhe ka nevojë për ju. Dhe kur keni nevojë për ndihmë, ai ju harron.
  • Mësoni të dalloni miqtë nga ata me të cilët thjesht pini birrë në fundjavë.
  • Muret dhe jastëku janë miq të përsosur. Ata do të dëgjojnë, do të heshtin dhe do t'i thonë asgjë askujt.
  • Miqësia përfundon aty ku fillon mosbesimi.
  • Koncepti i "miqësisë" ndonjëherë vlerësohet më shumë nga kafshët sesa nga njerëzit.
  • Mos i thuaj mikut tënd atë që ia fsheh armikut, sepse nuk ka asnjë garanci që miqësia do të zgjasë përgjithmonë.
  • Një mik i keq është si një hije: në mot me re nuk do ta gjesh, por në mot me diell nuk do ta lësh pas.
  • Asnjëherë mos gjyko një person nga miqtë e tij, Juda i kishte ata të përsosur.
  • Miqtë njihen në kohë telashe ... ose kur keni nevojë për një sponsor.
  • Ekziston një gjë e tillë si miq. Koncepti është se nuk ka miq.
  • Miqtë në punë nuk duhet të konsiderohen miq në jetë.
  • Vetëm një mik mund të ofendojë. Inati është kur plagohesh për vdekje nga ai me të cilin ke arritur të lidhesh.
  • Një mik është një person që duhet vlerësuar dhe çmuar, por, për fat të keq, në jetë rrallë hasni miq që mund të vlerësohen vërtet.
  • Të gjitha problemet që armiku juaj më i keq mund të shfryjë në fytyrën tuaj nuk është asgjë në krahasim me atë që miqtë tuaj më të mirë thonë për ju pas shpine.
Çfarë citate dimë për miqtë? Më shpesh, e gjithë vëmendja i kushtohet temës së dashurisë, por a nuk meriton miqësia një citim? Në fund të fundit, kjo është një ndjenjë e mrekullueshme që jo të gjithëve u është dhënë ta përjetojnë. Citate nga të mëdhenjtë, fjalët e të cilëve janë të mbushura me kuptim, mund të bëhen për miqtë dhe të dashurat e vërteta surprizë e këndshme duke përcjellë ndjenjat tuaja më të sinqerta. Deklaratat dhe aforizmat e mendjeve më të mira të njerëzimit për një mik të mbledhura më poshtë do të na tregojnë se miqësia është një nga nevojat e para në jetën tonë.
 
Fjalë të urta të bukura të shkurtra të mençura që mund të mësoni dhe të tregoni për citate të miqësisë gjatë pushimeve. Secili ka një tekst unik, frazat e të cilit depërtojnë në zemër. Citimet e mbledhura më poshtë për miqësinë me kuptimin janë prozë unike që na bëjnë të kuptojmë se një mik i vërtetë është një luks që nuk i jepet të gjithëve. Një citim i zgjedhur mirë për miqtë mund të jetë një urim. Dhe nuk ka rëndësi sa vjeç jeni. Citimet për një mik do të jenë gjithmonë të dobishme për të shprehur ndjenjat tuaja më të sinqerta dhe më të thella për një të dashur.


  1. Dhënia, marrja, ndarja e një sekreti, kërkimi, trajtimi, pranimi i një kënaqësie - këto janë gjashtë shenjat e miqësisë. (Dhammapada).
  2. Njerëzit në tokë duhet të jenë miq ... Unë nuk mendoj se është e mundur të detyrosh të gjithë njerëzit të duan njëri-tjetrin, por do të doja të eliminoja urrejtjen mes njerëzve. (Isaac Asimov).
  3. Sinqeriteti i marrëdhënies, e vërteta në komunikim - kjo është miqësia. (Alexander Vasilievich Suvorov).
  4. Secili nga miqtë tanë është një botë e tërë për ne, një botë që mund të mos kishte lindur dhe që lindi vetëm falë takimit tonë me këtë person. (Anais Nin).
  5. Një mik është një shpirt që jeton në dy trupa. (Aristoteli).
  6. Miqësia është e kënaqur me të mundshmen, pa kërkuar atë që duhet. (Aristoteli).
  7. Zgjidhni një mik ngadalë, aq më pak nxitoni ta ndryshoni atë. (Benjamin Franklin).
  8. Një vëlla mund të mos jetë mik, por një mik është gjithmonë një vëlla. (Benjamin Franklin).
  9. Ai që dëshiron të ketë një mik pa të meta, mbetet pa miq. (paragjykim).
  10. Mendimi i njëjtë krijon miqësi. (Demokriti).
  11. Ata që ndriçojnë jetën e të tjerëve nuk do të mbeten pa dritë vetë. (James Matthew Barry).
  12. Ndezja e qirinjve të njerëzve të tjerë nga llamba juaj nuk ju privon nga një grimcë e vetme flakë. (Jane Porter).
  13. Lumturia është e papërsosur derisa ta ndani me të tjerët. (Jane Porter).
  14. Kuptimi i miqësisë së vërtetë është se ajo dyfishon gëzimin dhe përgjysmon vuajtjen. (Joseph Addison).
  15. Miqësia e vërtetë është një bimë me rritje të ngadaltë që duhet të përjetohet në fatkeqësi dhe fatkeqësi përpara se të meritojë emrin e saj. (Xhorxh Uashinton).
  16. Kërkimi i një shoku ideal për veten e tij do të mbetet pa miq. (Helena Petrovna Blavatsky).
  17. Ai që nuk ka kërkuar kurrë as miqësi e as dashuri është një mijë herë më i varfër se ai që i ka humbur të dyja. (Jean Paul).
  18. Di si të jesh mik - do të gjesh një mik. (Ignatius Krasitsky).
  19. Mos e këputni me vrazhdësi fillin e miqësisë, sepse nëse duhet ta lidhni përsëri, atëherë do të mbetet një nyjë. (Proverb indian).
  20. Vërtet, nuk ka asgjë më të mirë në jetë sesa ndihma e një shoku dhe gëzimi i ndërsjellë. (Gjoni Damaski).
  21. Miqësia nuk është një flakë aq e dhimbshme që të shuhet në ndarje. (Johann Friedrich Schiller).
  22. Miqësia e vërtetë është e vërtetë dhe e guximshme. (Johann Friedrich Schiller).
  23. Vetëm dora e mikut mund t'i shkëpus gjembat nga zemra. (Claude Adrian Helvetius).
  24. Në ndërtimin e lumturisë njerëzore, miqësia ndërton mure dhe dashuria formon një kube. (Kozma Prutkov).
  25. Ai që është njeri u jep të tjerëve mbështetje, duke dashur ta ketë vetë dhe i ndihmon ata të arrijnë sukses, duke dashur ta arrijnë vetë. (Konfuci).
  26. Kur lind mosbesimi, miqësia zhduket. (Labui) s.
  27. Kjo është ajo që më pëlqeu sot në Hecaton: “Ju pyesni, çfarë kam arritur? Jam bërë miku im!”. Ai arriti shumë, tani për tani nuk do të jetë kurrë vetëm. Dhe dije: një person i tillë do të jetë mik për të gjithë. (Lucius Anney Seneca (I riu).
  28. Ne duhet të kemi gjithmonë një mik në shpirtin tonë dhe shpirti ynë është gjithmonë me ne: të paktën çdo ditë mund të shohë kë të dojë. (Lucius Anney Seneca (I riu).
  29. Miqësia përfundon aty ku fillon mosbesimi. (Lucius Annei Seneca (I riu
  30. Pasi të keni bërë miq, besoni, gjykoni para se të bëni miq. (Lucius Anney Seneca (I riu).
  31. Mënyra më e sigurt për të arritur lumturinë për veten tuaj është ta kërkoni atë për të tjerët. (Martin Luteri).
  32. Lërini njerëzit të shohin mirësinë që shkëlqen në fytyrën tuaj, në sytë tuaj dhe në përshëndetjen tuaj miqësore. Le të jemi të gjithë një zemër, një dashuri. (Nënë Tereza).
  33. Në miqësi, nuk ka përllogaritje dhe konsiderata të tjera, përveç vetvetes. (Michel de Montaigne).
  34. Një mik i vërtetë është dikush që do të besoja në gjithçka që më shqetëson, më shumë se veten time. (Michel de Montaigne).
  35. Duket se nuk ka asgjë për të cilën natyra do të na shtynte më shumë sesa drejt komunikimit miqësor. Michel de (Montaigne).
  36. Asgjë nuk është më shumë shprehje e vullnetit tonë të lirë sesa dashuria dhe miqësia. (Michel de Montaigne).
  37. Nuk ka përkushtim vetëmohues të barabartë me durimin, asnjë lumturi të barabartë me kënaqësinë, asnjë dhuratë të barabartë me miqësinë, asnjë virtyt të barabartë me dhembshurinë. (Urtësia e Indisë së Lashtë).
  38. Ai që është vetë një mik i mirë ka shumë miq të mirë. (Niccolo Machiavelli).
  39. Shiko nëse i do të tjerët, jo nëse të tjerët të duan. (Nikolai Vasilyevich Gogol).
  40. Dy njerëz mund të shpëtojnë njëri-tjetrin aty ku njëri vdes. (Honore de Balzac).
  41. Miqësia është si një thesar: nuk mund të mësosh më shumë prej saj sesa të investosh në të. (Osip Mandelstam).
  42. Në telashe do të njohësh një mik. (Petronius Arbiter Guy).
  43. Për të jetuar gjatë, ruani verën tuaj të vjetër dhe mikun tuaj të vjetër për veten tuaj. (Pitagora).
  44. Jetoni me njerëzit që miqtë tuaj të mos bëhen armiq, dhe armiqtë të bëhen miq. (Pitagora).
  45. Duke u përpjekur për lumturinë e të tjerëve, ne gjejmë tonën. (Platoni).
  46. Miqësia e ngushtë ndodh me njerëz që janë të ngjashëm me njëri-tjetrin. (Platoni).
  47. Mënyra e vetme për të pasur një mik është të jesh vetë i tillë. (Ralph Waldo Emerson).
  48. Një person ka nevojë për një person tjetër. (Ralph Waldo Emerson).
  49. Ushqimi dhe miqësia janë mrekullitë e vogla që dashuria mund të bëjë. (Rita Schiavone).
  50. Të jesh miq është të duash më shumë sesa të të duan. (Robert Bridges).
  51. Miqësia është vëllazëri, dhe në kuptimin e saj më sublim është ideali i saj më i mirë (Silvio Pellico).
  52. Sytë e miqësisë rrallëherë gabohen. (François-Marie Aruet Voltaire).
  53. Mrekullitë janë të bukura, por të ngushëllosh një vëlla, të ndihmosh një mik të ngrihet nga thellësia e vuajtjes, të falësh armikun për mashtrimet e tij janë mrekullitë më të mëdha në botë. (François-Marie Aruet Voltaire).
  54. Ai që refuzon të falë një tjetër, si të thuash, shkatërron urën mbi të cilën do të duhet të kalojë vetë, sepse çdo njeri ka nevojë për falje. (Edward Herbert).
  55. Nga gjithë ajo që ju sjell mençuria për lumturinë e gjithë jetës suaj, gjëja më e rëndësishme është zotërimi i miqësisë. (Epikuri).
  56. Në të gjitha mënyrat dhe mënyrat e mundshme, natyra i mëson njerëzit për harmoni. E pakënaqur me shprehjen e dashurisë së ndërsjellë me fjalë, ajo e bëri atë në mënyrë që bashkësia të bëhej jo vetëm e këndshme, por edhe e nevojshme. (Erasmus i Roterdamit).
  57. Miku duhet të marrë përsipër një pjesë të pikëllimit të shokut. (Erasmus i Roterdamit).
  58. Ne jetojmë me të vërtetë vetëm kur ua japim veten të tjerëve. (Ethel Percy Andrews).
  59. Dashuria mund të jetë e pashpërblyer. Miqësia kurrë. (Janusz Wisniewski).
  60. Vetëm dora e mikut mund t'i shkëpus gjembat nga zemra. (Claude-Adrian Helvetius).
  61. Në ngutje dhe nxitim të kësaj bote, miqësia është e vetmja gjë që ka rëndësi në jetën personale. (Karl Marks).
  62. Sinqeriteti i marrëdhënies, e vërteta në komunikim - kjo është miqësia. (Aleksandër Suvorov).
  63. Ai që nuk kërkon miq për veten e tij është armiku i tij. (Shota Rustaveli).
  64. Njerëzit mund të pinë së bashku, mund të jetojnë nën të njëjtën çati, mund të bëjnë dashuri, por vetëm aktivitetet e përbashkëta të idiotësisë tregojnë afërsi të vërtetë shpirtërore dhe mendore. (Eva Rapoport).
  65. Cila është jeta e atij që nuk e ka njohur miqësinë me shenjtorin? Është si një perlë bosh. (Alisher Navoi).
  66. Miqësia është kur është mirë me një person të tillë. (Yuri Nagibin).
  67. Miqësia shumëfishon gëzimet dhe dërmon pikëllimet. (Henri Xhorxh Bon).
  68. Duke shtrirë dorën te miqtë, mos i shtrëngoni gishtat në grusht. (Diogjeni).
  69. Ne i duam miqtë për të metat e tyre. (William Hazlitt).
  70. Zoti na dha të afërm, por, falë Zotit, ne jemi të lirë të zgjedhim miqtë vetë. (Ethel Mumford).
  71. Nuk mund të bëhet kurrë shumë për një mik të përkushtuar. (Henrik Ibsen).
  72. 3 dhe në jetën time jam bindur se bisedat me miqtë janë humbja më e padukshme e kohës; miqtë janë grabitës të mëdhenj të kohës. (Françesko Petrarka).
  73. Njerëzit lindin për të ndihmuar njëri-tjetrin, si dora ndihmon dorën, këmba ndihmon këmbën dhe nofulla e sipërme ndihmon atë të poshtme. (Marcus Aurelius).
  74. Miqësia nuk është një flakë aq e dhimbshme që të shuhet në ndarje. (Johann Shiler).
  75. Një mik i vërtetë është dikush që do të të mbajë për dore dhe do të ndjejë zemrën tënde. Gabriel Markez.
  76. Miqësia nuk ka nevojë për skllav apo zotëri. Miqësia e do barazinë. Ivan Goncharov.
  77. Ka njerëz që i falim dhe ka njerëz që nuk i falim. Ata që nuk i falim janë miqtë tanë. (Henri Vendlindja).
  78. Nuk duhet të jesh qen për të qenë mik. (Mikhail Zadornov).
  79. Është më mirë të jesh në errësirë sesa pa një mik. (Gjon Gojarti).
  80. Dashuria kërkon pafundësisht më pak se miqësia. (George Nathan).
  81. Miqësia është porti për të cilin njeriu përpiqet, ajo sjell gëzim dhe qetësi shpirtërore, është pushim në këtë jetë dhe fillimi i jetës qiellore. (Torquato Tasso).
  82. Nuk është aq e vështirë të vdesësh për një mik, sa është të gjesh një mik për të cilin ia vlen të vdesësh. (Edward Bulwer-Lytton).
  83. Dhurata më e mrekullueshme që u jepet njerëzve pas mençurisë është miqësia. (Francois La Rochefoucauld).
  84. Ligji i miqësisë parashikon të duash një mik jo më pak, por jo më shumë se veten. (Aurelius Augustini).
  85. Kënaqësia më e mirë, gëzimi më i lartë në jetë është të ndihesh i nevojshëm dhe afër njerëzve. (Maksim Gorki).
  86. Një mik i vërtetë njihet në fatkeqësi. (Ezopi).
  87. Të mos u besosh miqve është më e turpshme sesa të mashtrohesh prej tyre. (La Rochefoucauld).
  88. Ata që kërkojnë miq janë të denjë t'i gjejnë; ai që nuk ka miq nuk i ka kërkuar kurrë. (G. Lessing).
  89. Dekorimi i shtëpisë - miqtë që e vizitojnë atë. (R. Emerson).
  90. Një mik që ka arritur pushtetin është i humbur. (G. Adams).
  91. Shoku im është ai të cilit mund t'i flas gjithçka. (V.G.Belinsky).
  92. Ai që është i privuar nga miqtë e sinqertë është me të vërtetë vetëm. (F. Bacon).
  93. Në pasuri - miq me ne, në telashe - ne jemi me ta. (D.C. Collins).
  94. Gjithmonë ka shumë njerëz dhe pak miq në gjykatë. (Seneca).
  95. Kush do të më thotë të vërtetën për mua, nëse jo një mik, por të dëgjosh të vërtetën për veten nga një tjetër është e nevojshme. (V.G.Belinsky).
  96. Nuk është mirë të ndryshosh miq herë pas here. (Hesiodi).
  97. Të pakënaqurit nuk kanë miq. (D. Dryden).
  98. Pa miqësi, asnjë komunikim mes njerëzve nuk ka vlerë. (Sokrati).

Miqtë janë ato që na ndihmojnë të marrim frymë dhe të shërojmë plagët tona shpirtërore. Deklaratat e miqësisë mund të jenë të dobishme si për të rriturit ashtu edhe për fëmijët. Fjalët e urta për miqtë zbulojnë natyrën e saj të vërtetë, tregojnë se një mik i vërtetë është një mbështetje dhe një shok i besueshëm në jetë. Pra, sipër mund të zgjidhni citate për miqësinë për nder të festës, ose thjesht të shkruani fjalë të urta për miqtë për të mbyllur njerëzit në mesazh. Aforizmat rreth miqësisë do t'u tregojnë atyre për ndjenjat dhe përvojat tuaja. Në fund të fundit, çdo citim për miqësinë është një mënyrë për të treguar për mendimet që shpesh i fshehim. Ju mund të dërgoni poezi për miqësinë me kuptim për miqtë tuaj ose të postoni aforizma për miqësinë në rrjetet tuaja sociale. Në çdo rast, miqtë e citatit do të shohin dhe kuptojnë saktësisht se për kë po flasin.
Vetëm më të përzgjedhurit statuse për miqtë mbledhur në këtë seksion. Ndoshta vetëm një person shumë i pashoqërueshëm ose një mizantrop i devotshëm mund të bëjë pa miq. Komunikimi është një nga parakushtet për mbajtjen dhe ruajtjen e marrëdhënieve miqësore. Miqtë nuk janë vetëm njerëz që i dinë sekretet dhe gabimet tuaja. Miqtë janë ata që kanë qenë gjithmonë me ju, që ishin të lumtur dhe të trishtuar me ju. Thonë se një mik njihet në telashe, falë faqes së internetit Statuse-Këtu do të gjeni gjithmonë statuse për miqtë me kuptim dhe miqtë tuaj do ta dinë se si ndiheni për ta. Për të mos u ndjerë i vetmuar, duhet të komunikoni më shpesh me miqtë tanë statuse qesharake në lidhje me miqtë do t'ju lejojë të bëni paqe me një mik dhe të gjeni një arsye për të qeshur me veten. Ne nuk mund t'u kushtojmë gjithmonë kohë miqve, dhe ata shpesh janë të zënë. Statuset tona për miqtë më të mirë dhe më besnikë do t'ju ndihmojnë të shprehni ndjenjat tuaja dhe të kënaqni miqtë tuaj të ngushtë.


Me ardhjen e internetit, është bërë më e lehtë të mbajmë kontakte me njerëzit e afërt. Gjithmonë do të ketë disa minuta falas për t'i shkruar mikut ose të dashurës suaj një mesazh të vogël në internet, për t'ju kujtuar një takim, për të ndarë një mendim që sapo ju ka ardhur në mendje. Duke vendosur një status për një mik, mund t'i tregoni lehtësisht se e mbani mend, vlerësoni miqësinë me të dhe e vlerësoni atë. Shoku më i përkushtuar është ai për të cilin mund të thuash se do të shkoje në zbulim me të, një shok që do të të mbulojë kurrizin.
 
Titulli i përshtatshëm
Fjalë të urta për miqësinë
 
Miqtë e vërtetë qajnë kur ti ikën, miqtë e rremë ikin kur ti qan.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.