Welcome to the forum 👋, Visitor

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

Chat Shqip

Chati më i madh Shqipëtar Takohu.com

Futu në Chat !

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Cili eshte anetari me i zgjuar ne forum?

  • Thread starter Thread starter Pansophia
  • Data e fillimit Data e fillimit
O bisha ti merr shume serioz une me sportivitet!
Chill hajde pime i birre
Prz bisha ska lidhje Serioziteti por dhe ne jemi pjese e Forumit .
Na gjeni ndonje Pseudonim qe e kemi psh Kanoce po jo direkt budalla. Nejse njeriu i lire te flas cte doje
 
Mire qe e njihni veten cfare dhe si jeni bre?

"Një zemër e dobët"
nga Fjodor M. Dostojevski thërrisje në ndihmë tërë dinjitetin tënd, për të mos e ulur veten me një camarok të tillë. Po e pranoj se, ndër të tjera, duhej të kishe edhe një mirësjellje e hijeshi të lindur, të vërtetë, pikërisht ato veti me të cilat madam Lëruja e priti shpërthimin e Vasjes. Ajo e fali dhe diti jo vetëm me zgjuarsi, por edhe me hir të dilte nga situata që u krijua. Pse, vërtet mund të zemëroheshe me Vasjen?! - Madam Lëru, sa e ka çmimin? - Kjo kushton pesë rubla argjendi, u përgjigj ajo me një buzëqeshje tjetër, si rregulloi pak flokët. - Po kjo, madam Lëru? - e pyeti Arkadi Ivanoviçi, si i tregoi atë që kishte...


Miti i sizifit"
nga Albert Camus...miqësi sa të forta aq të ndrojtura të njerëzve midis tyre, këto janë pasuri të vërteta.
Në gjirin e tyre, mendja ndien me lehtë pushtetet dhe kufizimet e saj. Domethënë efikasitetin e saj. Disa kanë folur për gjenialitet. Më duket se janë shpejtuar, unë do të flisja për zgjuarsi. Duhet thënë se atëherë ajo mund të jetë madhështore. Ajo ndriçon shkretëtirën duke e dominuar atë. Ajo i njeh detyrimet e saj dhe i ilustron. Ajo do të vdesë në një kohë me këtë trup. Por liria e saj është dituria. Në e dimë, se të gjitha kishat janë kundër nesh. Një zemër e tendosur i shmanget...
 
Per zgjuarsi s'di ta them, por nje gje e di me siguri se te gjithe kemi "derrasa" mangut!??
 
Më i/e zgjuar!
Me çfar matet zgjuarsia? Me IQ test, me heshtje apo veprime ekstraordinare?

Ipse se nihil scire id unum sciat” parafrazë e Paradoksit Sokratian: “E di që asgjë nuk di”.
Kjo thënie është gjithashtu e lidhur ose e ndërlidhur me përgjigjen e një pyetje që Sokrati (sipas Ksenofonit) ose Chaerephon (sipas Platonit) thuhet se i ka paraqitur Pitisë, Orakullit të Delfit, në të cilën orakulli deklaroi se "Sokrati është më i mençuri."

E ka lexuar kush një verzion alternativ se si erdhi Sokrati te ky konkludim?
Shkoi një ditë Sokrati dhe trokiti te dera e fqinjes për të huazuar pak prush se i mungonte. E hap derën një vajzë e vogël dhe e pyet Sokratin se a ka ndonjë enë për prushin. Ai kishte haruar të mar me vete, por vajza i thot: nuk është problem, zgjati duart të ti mbuloj me hi dhe pastaj e vendoj prushin mbi hi, e kështu nuk të digjen duart. Nga ai moment, Sokrati hoqi mbishkrimin që kishte te dera si njeriu më i mençur dhe erdhi te konkludimi: E di që asgjë nuk di!
Pra zgjuarsia nuk ka as moshë, as gjini e as kufi. Ndaj nuk mund të thuhet se një njeri i vetëm është më i/e zgjuar.
 
Ne forma dhe menyra te ndryshme mendoj se ka shume te zgjuar ktu ne qarkullim .

Ndersa per veten e di qe sjam e zgjuar mjaftueshem per faktin se jam ne progres cdo dite duke mesuar gjera te reja .
 
ka thane mirditorja zot me jep men sa menlidh ushkurin brekve se te tjerat i baj vete ???
 
Per mua i Zgjuarsia ska moshe as Fund.
Mencuria eshte gjerat e cmuara te tuajat ti mbash per vete e jo ti hedhesh sheshit.
 

Welcome to the forum 👋, Visitor

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

  • Wide/Narrow view

    You can control a structure that you can use to use your theme wide or narrow.

    Grid view forum list

    You can control the layout of the forum list in a grid or ordinary listing style structure.

    Picture grid mode

    You can control the structure where you can open/close images in the grid forum list.

    Close sidebar

    You can get rid of the crowded view in the forum by closing the sidebar.

    Fixed sidebar

    You can make it more useful and easier to access by pinning the sidebar.

    Close radius

    You can use the radius at the corners of the blocks according to your taste by closing/opening it.

  • Choose the color combination that reflects your taste
    Background images
    Color gradient backgrounds
Back