Welcome to the forum 👋, Visitor

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

Chat Shqip

Chati më i madh Shqipëtar Takohu.com

Futu në Chat !

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Sa xheloz jeni ne nje lidhje ?

...

Kontributor
Regjistruar më
Tetor 30, 2020
Mesazhe
48,386
Pëlqime
34,926

Xhelozia në një lidhje​


IMG_1716272566075.png

Ju e doni partnerin tuaj aq shumë sa nuk pranoni dot ta shikoni pranë dikujt tjetër? E njejta gje vlen edhe per te apo jo?

Epo, na lejoni t’ju themi se pak xhelozi mund ta bëjë partnerin tuaj që të duket i lezetshëm ne disa raste, por gjithmonë nëse nuk zhndërohet në diçka mbytëse. E njejta gje normalisht vlen edhe per juve ne drejtim te partnerit tuaj.

Por le te kuptojme, cfarë e shkakton xhelozinë ne nje cift?
1- Pasiguria në marredhenie dhe mungesa e vetebesimit;
2- Frika se mos partneri ju tradhëton dhe gjen dikë më të mirë se ju.

Ju duhet të mësoni se si ta largoni xhelozinë pasi në të kundërt mund ta humbisni partnerin tuaj.
Disa nga shënjat e xhelozisë janë:

1- Kontroll i tepruar duke mos i lënë tjetrit të kete hapësirën personale. Ne kete rast partneri mund te veproje duke ju ndaluar të keni një jetë sociale me miqtë apo kolegët tuaj.
2- Posesiviteti, në këto raste partneri ju dëshiron vetëm për vete dhe asnjë person tjetër nuk duhet të këtë të bëjë me ju.
3- Personat xheloze gjithashtu kërcënojnë partnerin e tyre në mënyra të ndryshme duke theksuar se do te lëndojnë veten, thyejnë gjëra përreth, madje dhe kërcënojnë se do e braktisin partnerin.
4- Personat xheloze ndihen gjithmonë në ankth dhe nuk marin kënaqesi nga aktivitete të ndryshme pasi janë gjithë kohës duke u shqetesuar për diçka.

Si mposhtet xhelozia?
1- Xhelozia eshte një një ndienjë mjaft negative dhe mund të shkaktohet nga disa arsye të cilat janë të ndryshme nga njëri çift tek tjetri. Prandaj duhet të zbuloni shkakun e kesaj xhelozie. Këtë mund ta zbuloni vetë ose duke zhvilluar një bisedë të qetë me partnerin.
2- Duhet te shprehni gjithmonë atë qe ju ndieni apo mendoni per shembull nëse ju mendoni se afrimiteti i partnerit tuaj me dikë tjetër nuk eshte diçka e mirë ateherë ju thjesht duhet t’ja thoni dhe ta vini atë në dijeni se si ndiheni.
3- Duhet t’i lini njëri tjetrit hapësirën e nevojshme, pasi nuk duhet të harroni se jeni dy persona të cilët keni jetën tuaj dhe duhet të lini partnerin të bëjë atë qe deshiron. Mos e detyroni të bëjë gjëra per te cilat nuk eshte dakord. Vetëm në këtë menyre do të ruani balancën.
4- Duhet te jeni i/e sinqertë dhe të keni besim te partneri juaj
5- Vendoseni gjithmonë veten në vendin e partnerit tuaj për te kuptuar më mirë disa veprime të caktuara.
6- Mos veproni menjehere por mendoni me qetësi dhe reflektoni sa më shumë, pasi një fjalë apo një veprim i nxituar mund të perkeqësojë situatën.
7- Kontrolloni pasigurite tuaja.
8- Mundohuni të jeni sa më shumë pozitive duke menduar momentet e bukura që keni kaluar bashkë.
9- Qetësohuni dhe tregohuni falenderues për ato që keni, mos u fokusoni tek ato qe ju mungojne.

Ja me thoni ju te dashur anetare sa xheloze jeni ne nje lidhje ?
 
Editimi i fundit:
Hiç tak
 
Sigurisht që jam për dikë që e dua dhe ja vlen por deri në një limit....!
 
Me etiketojne:”Xheloze e semure”?

Eshte e vertete!!!
Une jam shume shume xheloze!!!
 
100%
 
Si ka mundesi qe gocat e bukura jane me teper xhloze? ?

Ps: nuk ishte me spond per te bere komplimentin ?....por e kam vene re shpesh kete fakt!
Mendoj se ka të bëjë me karakter jo me paraqitje.
As vetë se shpjegoj dot pse jam, thjesht jam
 
Deri diku po po brenda normave se ndryshe quhet smundje dhe ska doktor te mari ne angazhimi.
 

Welcome to the forum 👋, Visitor

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

  • Wide/Narrow view

    You can control a structure that you can use to use your theme wide or narrow.

    Grid view forum list

    You can control the layout of the forum list in a grid or ordinary listing style structure.

    Picture grid mode

    You can control the structure where you can open/close images in the grid forum list.

    Close sidebar

    You can get rid of the crowded view in the forum by closing the sidebar.

    Fixed sidebar

    You can make it more useful and easier to access by pinning the sidebar.

    Close radius

    You can use the radius at the corners of the blocks according to your taste by closing/opening it.

  • Choose the color combination that reflects your taste
    Background images
    Color gradient backgrounds
Back