Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

E Hena E Paster!!!!

Niko

Kontributor
Regjistruar më
Shk 23, 2020
Mesazhe
26,722
Sot komuniteti ortodoks feston diten e hapjes se agjerimit qe zgjat 40 dite dhe eshte sipas deshires kush do agjeron kush sdo nuk agjeron gjate ktyre 40 diteve nuk hajme mishra dhe produkte mishi si dhe produkte qumeshti e bulmeti pihet cdo gje dhe prioritet kane ushqimet e ziera pa yndyre . Flitet paster dhe pa sharje agjerimi ska orar . Kjo feste shoqerohet me.hedhjen e balonave . Kaq saper ide .
 
Agjerim te lehte e lutje te pranuara per gjithe komunitetin ortodoks shqiptar! Zoti u ruajte!
 
Sot komuniteti ortodoks feston diten e hapjes se agjerimit qe zgjat 40 dite dhe eshte sipas deshires kush do agjeron kush sdo nuk agjeron gjate ktyre 40 diteve nuk hajme mishra dhe produkte mishi si dhe produkte qumeshti e bulmeti pihet cdo gje dhe prioritet kane ushqimet e ziera pa yndyre . Flitet paster dhe pa sharje agjerimi ska orar . Kjo feste shoqerohet me.hedhjen e balonave . Kaq saper ide .
Agjerim te leht edhe per komunitetin ortodoks
 
Quhet Kreshmim e di une, jo agjerim.
Agjerimi eshte term per fene islame.
Me vrau syrin si term se spara jam tifoz i fese dhe datave te shenuara te tyre.

Gjithsesi per te qene i sigurt gugellova pak dhe:

E Hëna e bardhë -KreshmaE hëna e bardhë (ose e hëna e pastër sic quhet ndryshe ) është dita e parë e kreshmës së Pashkës së Madhe .
U quajt "e bardhë ose e hëna e pastër" sepse për të krishterët ortodoks fillon periudha e “pastrimit ” shpirtëror dhe trupor.
E hëna e bardhë nuk është festë e qëndrueshme sepse varet nga data që bie Pashka e Madhe çdo vit.
E hëna e bardhë kremtohet pikërisht 48 ditë para Pashke.

Kreshma.
Kreshma është një ndërmjetëse dhe një armë shpirtërore gjatë së cilës nuk mjafton vetëm kufizimi ndaj ushqimeve, por veçanërisht kërkohet pjesmarrja shpirtërore.

Shën Joan Gojarti na thotë : "Tregoje kreshmimin nëpërmjet veprave. Nëse shikon dikë me të cilin je armik, pajtohu me të!
Nëse shikon një të varfër jepi lëmosh!
Të kreshmojnë edhe duart, duke mbetur të pastra nga vjedhjet ose lakmitë!
Të kreshmojnë edhe këmbët, duke mos ecur në rrugët që të çojnë drejt mëkatit!
Nuk ha mish?! Atëherë mos “ha” papastërti as me sy!

Le të kreshmojë edhe dëgjimi yt!
Kreshmim i dëgjimit do të thotë të mos pranosh të dëgjojnë veshët e tu sharje dhe thashetheme!
Le të kreshmojë edhe goja nga fjalët e këqija, sepse çfarë dobie kemi kur kreshmojmë dhe nuk hamë mish e peshk por kafshojmë dhe hamë vëllezërit tanë ?!"

Le të kreshmojmë me trup dhe me shpirt dhe të jetë për ne kjo përpjekje një ndërmjetim për t'u afruar më pranë Perëndisë!

Kreshëm të mbarë!
 
Urime agjerim te leht per komunitetin ortodoks respekte 👌👍
Ne fakt Niko e ka perkthyer egzakt nga greqishtia qe eshte Nistia-Agjerim por ortodokset nuk eshte se agjerojn ne menyre te mirfillt ata vec nuk konsumojn mishin dhe bulmetin.
 
Ne fakt Niko e ka perkthyer egzakt nga greqishtia qe eshte Nistia-Agjerim por ortodokset nuk eshte se agjerojn ne menyre te mirfillt ata vec nuk konsumojn mishin dhe bulmetin.
Quhet Kreshmim pra mooooooo.
Infot qe solla ishin ne faqen e kishes Orthodokse.
 
Ne fakt Niko e ka perkthyer egzakt nga greqishtia qe eshte Nistia-Agjerim por ortodokset nuk eshte se agjerojn ne menyre te mirfillt ata vec nuk konsumojn mishin dhe bulmetin.
E diii e dii migg kam komshij ktu po ato edhe han edhe pijn uje po kshtu ju uroj komunitetit ortodoks😘
 
Quhet Kreshmim pra mooooooo.
Infot qe solla ishin ne faqen e kishes Orthodokse.
Po un ca po them tani,???
Po mundohem te tregoj dallimin e agjerimit me kreshmimin e ortodokseve dhe te ve ne dukje qe kurrsesi sakrifica e nje agjeruesi nuk krahasohet me mungesen e disa produkteve
 
Po un ca po them tani,???
Po mundohem te tregoj dallimin e agjerimit me kreshmimin e ortodokseve dhe te ve ne dukje qe kurrsesi sakrifica e nje agjeruesi nuk krahasohet me mungesen e disa produkteve
Dallim te madh ka agjerimi jon me agjerimin ortodoks
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.