Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Arti ne zi ....vdiq Ismail Kadare

...

-
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
48,388

Ismail Kadare​

Ismail Kadare


Shkrimtari më i madh shqiptar, Ismail Kadare, ka vdekur nw orët e para të mëngjesit të sotëm.
Kadare ka vdekur në moshën 88-vjeçare. Ai ka lindur në Gjirokastër, më 28 janar të vitit 1936.

Ishte akademik, politikan, ish-deputet i Kuvendit Popullor (1970-’82), zv/kryetar i Frontit Demokratik dhe një ndër shkrimtarët më të mëdhenj bashkëkohorë.

Si shkrimtar u shqua kryesisht për prozë, por kontributi i tij u shtri edhe në dramaturgji, poezi dhe përkthime. Nisi të shkruajë kur ishte ende i ri, fillimisht poezi, me të cilat u bë i njohur, e më pas edhe prozë, duke u bërë prozatori kryesor shqiptar. Veprat e tij janë përkthyer në rreth 45 gjuhë të ndryshme, duke qenë kështu përfaqësues kryesor i letërsisë shqipe nëpër botë.

/TCH
 
I lehte qofte dheu qe do e mbart......

Jam shume e vogël qe te flas apo te shprehem rreth këtij shkrimtari të madh qe e patën frikë për vdekje... përjetësinë e tij.

Pena e atij shpirti që i dha... mish.. përjetim.. ndjenjë dhe puls qindra personazheve

Iku nje person qe vlersoj emrin Shqiptar duke qene disa here kandidat per çmimin Nobel

Ashtu si Dritëroi jane dy Emblemat e Shqieprise
 
Përjetësisht mbete i gjallë avangardë e letërsisë!
Prehu ne paqe!
 
Shkrimtar me vlera ndoshta po si njeri gjithe e dine qe ska pas asnji vlere dhe ka qen njeri negativ.
 
Shkrimtar me vlera ndoshta po si njeri gjithe e dine qe ska pas asnji vlere dhe ka qen njeri negativ.
mendoj njejte
ka qene me talent po ai talent zbehet kur je njeri qe perkrah sistemin e diktatures.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.