Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Fenomeni i jashtëzakonshëm i 11 janarit, Hëna më e ndriçuar e vitit.

Qatipi

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Jan 8, 2024
Mesazhe
2,289
1704962505999.png


Hënës së re të 11 janarit “do t’i mungojë” dielli në kupolën qiellore në një distancë relativisht të madhe: 4,99 gradë. Kjo është rreth 10 herë më e madhe se gjerësia e diellit në qiell. Si rezultat, kjo do të jetë gjithashtu Hëna e re më e ndriçuar e vitit 2024. Ora e saktë e hënës së re është 11:57 UTC dhe do të ndriçohet me 0.19%.

Pjesa e ndezur e gjysmëhënës është, sigurisht, një pamje e shkurtër e anës së ditës së Hënës. Pra, në vend që dita e saj të jetë krejtësisht larg nga Toka – Hëna e re do të shfaqet si një gjysmëhënë e hollë që po zhduket.

Kur është eklips?

Për të pasur një eklips diellor, hëna duhet të jetë në fazën e re. Në përgjithësi, themi se Hëna e re është kur Hëna kalon midis Tokës dhe Diellit.

Kjo është përafërsisht ajo që ndodh … por jo saktësisht. Nëse Hëna e re kalon saktësisht midis Tokës dhe Diellit çdo muaj, ajo do të prodhonte një eklips diellor çdo herë. Por Hëna normalisht kalon pak, mbi ose nën Diell, në qiell. Në Hënën e re të 11 janarit 2024, Hëna është afër distancës së saj më të largët nën rrafshin e orbitës së Tokës.

N24
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.