Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Adoptimi i fëmijëve....

Jeni pro Adoptimit


  • Gjithsej votues
    26
Desha te votoja po gabimisht votova jo dhe nuk e fshija dote ?
 
Femijet nuk bëhen vetem se nuk do te perfundosh me azil. Femija vazhdimesi e jetes. Ajo e fundit si ta kete bere kismet Zoti.
dakort por mos thuj I huji nuk behet kurr I joti
 
Eshte gjeja me e mire qe mu det te besh ne jete te adoptosh nje femije nese mundesh dhe une di te them se baba apo nene eshte ai/ajo qe e rrite nje femije e jo ai/ajo qe bene ?
 
Jam kunder, femija huaj nuk behet kurre i yti?
Kisha than qe sdo postoj me ktu po ma imponove.
femija Nese sja thu nuk do e kuptoj kurre se sje prindi tij biologjike.
Ta paska than dhe Stone ty qe kta ta Dijn hajrîn ma shume .
nga nip e mbesa ky qe kam rrit asht ma i miri e Nese nuk hapet biseda un harroj qe asht i biresum . ?
Sidoqoft ti befsh nje ekip e i pafsh hajrin ! ?
 
Kisha than qe sdo postoj me ktu po ma imponove.
femija Nese sja thu nuk do e kuptoj kurre se sje prindi tij biologjike.
Ta paska than dhe Stone ty qe kta ta Dijn hajrîn ma shume .
nga nip e mbesa ky qe kam rrit asht ma i miri e Nese nuk hapet biseda un harroj qe asht i biresum . ?
Sidoqoft ti befsh nje ekip e i pafsh hajrin ! ?
Flm per pjesën e fundit?

Sa per te thënë, do vij dita qe do e marre vesh, e nga ai moment, do filloj te kerkoj rrenjet e tij.. te rrofte pastaj, i gjithe mundi qe ke harxhuar per ta rritur ?
 
Flm per pjesën e fundit?

Sa per te thënë, do vij dita qe do e marre vesh, e nga ai moment, do filloj te kerkoj rrenjet e tij.. te rrofte pastaj, i gjithe mundi qe ke harxhuar per ta rritur ?
Jo gjithmone e merr vesht .
dhe femija ta garantoj un Qe don ma shume ate qe Eshte kujdes e i ka fal dashuri sesa ate qe e ka braktis. ?
 
@STONE_HEAD @Plusbellelavie @Meloo e shikoj qe e mbroni me fanatizem kete punen e PO-se
Por jeta nuke eshte vetem ndjenja...jeta seshte vetem poezi...perditsia eshte ndryshe..eshte bardhe e zi. Do te hash,vishesh etj etj @Berardi e ka kapur shume mire nje pjese dhe pse nuk ngjajn rastet . Ne jete nuk ecin vaj gjerat e adoptove(biresove me sakte)nje femije dhe mbaroi aty.
Nuk i flet dot...nuk i fut dot nji shpulle...kur trritet ME PATJETER DO I KERKOJ PRINDERIT(nqs i ka)
Si do ndihesh ti qe e ke rritur veshur lare e shplare 20 vite....do beheshe vrasese qe tmos ta mernin(instikti mbrojtes i nenes).
Prandaj duhen par me thelle gjerat...jo vetem ...romaticitet...familje lumtur ..happy ending.
Dhe ne qe themi JO nuk do te thot qe skemi zemer e nuk duam fmijet...se une kam qar dhe per fmijet e tjerve tpanjohur hic kur i kam pa keq...
 
Ne Islam, adaptimi apo biresimi eshte mekat i madh. Eshte nje thenje e Muhammedit a.s. ku thote:

“Prej shpifjeve më të mëdha është të thirret dikush në emër të atij që nuk e ka babë..”. (Transmeton Buhariu)


Duhet te theksojme qe tjeter gje eshte biresimi, tjeter gje kujdesi per jetimin apo dike qe nuk ka perkrahje. Feja na meson qe te kujdesemi per ata qe nuk kane perkrahje.

Pra, te ndihmojme dike pa perkrahje, te kujdesemi per te, ta mbajme ate financiarisht, ta edukojme, eshte nder punet me te mira qe mund te bejme ne, eshte nje pune madheshtore, por kjo nuk do t'thote qe ne ta quajme ate bir te tonin dhe te pretendojme para njerezve se kemi biresuar filanin, ai eshte biri jone, ai na njeh neve per babe apo prinder dhe ne e njohim ate si femiun tone. Ky eshte koncept i gabuar dhe duhet te eliminohet.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.