Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

A ndikojnë paragjykimet në vendimet që marrim?

mockingbird

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Dhj 14, 2018
Mesazhe
5
Po pyes sepse e di që për shkak të paragjykimeve ne ndonjëherë nuk marrim vendimet që ne duam,dhe detyrohemi të bëjmë gjëra që ndoshta nuk do ti kishim bërë kurrë
 
Ndikojnë që çke me të.
Për shkak të këtij apo atij/ kësaj dhe asaj marrim vendime jo serioze që më vonë pendohemi. Sado që përpiqemi të jemi të emancipuar " opinionet" e të tjerëve ndikojnë tek ne dhe na vrasin.
Kot nuk thonë që fjala vret më shumë se guri.
 
Dori paragjykimi eshte dicka negative,linde pergjethesisht tek njerzit qe skane dije,formim apo kane natyre skuthe.
Opinioni eshte tjeter gje ,tjeter rang mendimi qe nuk demton.
Pra ne duhet te leme ne nje ane paragjykuesit pasi mund te behemi pjese e rendomte e tyre duke i degjuar apo shkuar pas avazit.
Prandaj njeriu lufton me veten me rrethin shoqeror,statusin social etj etj,per te pasur nje pavarsi mendimi individual si rrjedhoje dhe nje vendim individual te ti/sajin.
Tani; Linde pyetja nese cdo njeri paragjykon sadopak?
-Po!
Por shkalla e cila paragjykon ndryshon dhe ketu behet ndryshimi.
Ka paragjykime qe jane shkaterruese nese hyne ne vorbullen e tyre.
 
Ndikojne ne 80% te rasteve. Vetem njerezit me karakter te forte dhe qe mendojne gjithmone pozitivisht nuk i marrin per baze kur marrin vendim!
Paragjykimet lindin nga persona te papune qe skan bagazh per kreativitet por merren me punet e te tjerve sidhe me e rendesishma eshte se kerkojne vemendje pra kane mungese te theksuar vemendjeje dhe paragjykojne te tjeret.
 
E drejtë kjo që thua Ale por prapë mendoj se sado që tregohemi menefregistë na ' ngacmon' paragjykimi i tjetrit. Sado të përpiqesh ti qëndrosh larg këtij fenomeni të prek deri diku dhe mbase është në dorën tonë të mos e lejojmë të deportojë tek ne..
Vendimet e mia me kokën time i kam martë qoftë mirë apo keq por dua të theksoj që ndonjë veprim edhe se kam bërë për hir të " dikujt" që ai dikush të mos më thonte ma nxive faqen. Se di a më kupton.
 
E drejtë kjo që thua Ale por prapë mendoj se sado që tregohemi menefregistë na ' ngacmon' paragjykimi i tjetrit. Sado të përpiqesh ti qëndrosh larg këtij fenomeni të prek deri diku dhe mbase është në dorën tonë të mos e lejojmë të deportojë tek ne..
Vendimet e mia me kokën time i kam martë qoftë mirë apo keq por dua të theksoj që ndonjë veprim edhe se kam bërë për hir të " dikujt" që ai dikush të mos më thonte ma nxive faqen. Se di a më kupton.
Degjo mua. :)
Me rendesi eshte te rritemi ne nje familje pa pargjykime,dhe njerzit qe kemi afer zemres te mos jene paste e paragjykimeve ndaj nesh.
Sepse shpesh ndodhe kjo.
Sidomos ne nje shoqeri qe ka element patriarkal ne te.Vendi jone i dashur fatekeqsisht ka mjafte element te tille.
Pra e gjejme paragjykimin ne thelb ne rrenje,qe tek ambjenti shpesh here ku rritemi,pse jo dhe ne familje.
Cdo mentalitet qe vret ne baze ka paragjykimin.
Te dal ne nje shesh tjeter rangu tani,pra ne duhet perkujdesemi te sqarojme tjemi ok me ato pak kokerra qe kane rendesi ne jeten tone.
Por duhet te ndjesh kenaqesi me veten kur ti ben dicka qe thyen paragjykimet e tufes.
Me sinqeritet gjate jetes sime shpesh kam perdore shprehjen.
Te lire te thone cte duan,te mendojne cte duan,thjeshte mos me dilni para syshe,dhe mos me merrni asnje minut nga koha ime me rrefime idiote paragjykuese,dhe le te jem une prehi i paragjykimeve te tyre,aq me mire. Thjesht ata sduhet te jene konsumues as i mendimeve te mija as kohes sime ndaj tyre ,kaq!
Sepse ne te kundert te asimiluan.
Ndryshimi nuk eshte i lehte,por ama nuk eshte as i pamundur.
PAragjykimet duhet ti luftojme sic luftohet nje insekt.
 
kam kaluar momente qe nuk mendoja so do ja dal dhe do jem ketu ku jam sote, kshu qe te jem me veten time ne rregull se ca thot mileti sme plas fare, gojat e hallkut dhe vrimat e murrit nuk mbushen kurr!
Te flesh rehat, te zgjohesh Diten tjeter me plote elan dhe motivacion dhe te vish ne shpi e rraskapitur ama e din se ke mbaru qellimet ditore kjo eshte jeta per mua :)
Nese e mer nje vendim do te sugjeroja cdo kend, mendoje mire diskutoje me njerzit qe ke per zemer ama kur ta marresh ate vendim duet te jesh i/e prere dhe ta sfidosh, jo neser kshu pasneser ashtu jeta nuk eshte loje, ka ca gjera skan mundesi te dyte!!
Varet sa ju jep ti rendesi tjerve te ndikojn te jeta jote, mirpo kemi 1 Jete dhe ajo eshte Jeta jote!
Ndertoje si eshte me mire per ty ama jo ne krahe te tjerve, duke prishur jeten dikujt :)
 
Per vendime te rendesishme mundohem te jem i drejte dhe te mos ndikohem, kjo vjen si pasoje e nje karakteri te ftohte qe kam.
 
kam kaluar momente qe nuk mendoja so do ja dal dhe do jem ketu ku jam sote, kshu qe te jem me veten time ne rregull se ca thot mileti sme plas fare, gojat e hallkut dhe vrimat e murrit nuk mbushen kurr!
Te flesh rehat, te zgjohesh Diten tjeter me plote elan dhe motivacion dhe te vish ne shpi e rraskapitur ama e din se ke mbaru qellimet ditore kjo eshte jeta per mua :)
Nese e mer nje vendim do te sugjeroja cdo kend, mendoje mire diskutoje me njerzit qe ke per zemer ama kur ta marresh ate vendim duet te jesh i/e prere dhe ta sfidosh, jo neser kshu pasneser ashtu jeta nuk eshte loje, ka ca gjera skan mundesi te dyte!!
Varet sa ju jep ti rendesi tjerve te ndikojn te jeta jote, mirpo kemi 1 Jete dhe ajo eshte Jeta jote!
Ndertoje si eshte me mire per ty ama jo ne krahe te tjerve, duke prishur jeten dikujt :)
Per fat të keq jo te gjithë janë kaq te fortë ,dhe bien shumë lehtë pre e këtyre paragjykimeve
 
Po pyes sepse e di që për shkak të paragjykimeve ne ndonjëherë nuk marrim vendimet që ne duam,dhe detyrohemi të bëjmë gjëra që ndoshta nuk do ti kishim bërë kurrë

have you ever killed a mockingbird? lol
 
@mockingbird

Po mire ca te them une, jeto pra sic te shtyne Bota beri te gjith te lumtur pervec vetes tende :)
nuk jemi rastesisht ketu njeriu vjen ne jete per nje qellim, Mission etc
cdo kush sprovohet me gjera nga me te ndryshmet mirpo mendoj se cdo gje rregullohet, riparohet, ndertohet me pake vullnet behen te gjitha.
Pervec vdekjes edhe smundjes kto ta bejn Block jeten dhe zdin nga te ja mbash!
Sa per gjerat tjera mos ta nin :)
 
Last edited:
Ndikojnë;).
Ne fakt na paragjykojne njerezit qe ne mbajme prane jo njerezit qe nuk na njohin.
Kam dashur te bej gjera te tjera,e jam detyruar te bej gjera te tjera:D.
Nuk jemi ende te emancipuar,jemi te prapambetur.
Duhet ende shume te emancipohemi.
Po e filloj qe nga forumi qe shohim.......punet.....e....tjetrit.
Jo....me...ne...jeten..reale:D.
 
Personalisht ne menyre absolute nuk ndikojne
 
Jo, ne momentin qe lejon mendimet e te tjereve dhe paragjykimet e te tjereve te ndikojne tek ti, ke deshtuar, sje me vetvetja
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.