Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Probleme me lëkurën, kruajtje e shqetësime të tjera: E gjitha vjen nga rrobat e lara në një rrobalarëse me myk

Kresha

A pretty face can never trick me
STAFF
S-Mod
Regjistruar më
Mar 17, 2021
Mesazhe
30,927
1711627344245.png

A e kishit menduar ndonjëherë se një herë në kaq kohë duhet të pastroni dhe kazanin e rrobalarëses?

Nëse ndjeni që rrobat pas larjes kanë një si erë të çuditshme (jo detergjenti) kjo do të thotë që goma e makinës larëse është e mbuluar nga myku.


Nëse vëreni njolla të zeza në unazat e gomës të rrobalarëses ajo që po shihni është myk shumë i dëmshëm që shkakton disa sëmundje tek njerëzit.

Lagështia, ngrohtësia e shndërrojnë gomën e rrobalarëse në një terren ideal për shumimin e biosporeve, të cilat mund të depërtojnë shumë lehtë në pëlhurat e rrobave.

Por mos u shqetësoni, myku në rrobalarëse nuk do të thotë se duhet ta ndërroni këtë të fundit.

1711627364799.png

Në të vërtetë mund të pastrohet lehtë dhe Living do ju tregojë më poshtë mënyrën:

Në një enë shtoni 5 litra ujë, 1 litër lëng limoni dhe 1 litër ujë të oksigjenuar. Më pas veproni në këtë mënyrë. Njomni një sfungjer në përzierjen e mësipërme dhe pastroni gomën rrethuese derisa të hiqni të gjitha njollat e mykut.

Përveç gomës së derës, një tjetër habitat ku rriten mikrobet është kazani i rrobalarëses. Merrni një shishe spërkatëse dhe mbusheni me lëngun e mësipërm. Spërkatni të gjitha vrimat e kazanit dhe lëreni të veprojë.

Të njëjtën gjë bëni edhe në vendin ku hidhni detergjentin. Pas një ore bëni një proces shpëlarjeje pa kurrfarë rrobash brenda.

Mos harroni që pas çdo larjeje të lini hapur derën e rrobalarëses që të ajroset dhe të thahet. /Telegrafi/
 
View attachment 166811

A e kishit menduar ndonjëherë se një herë në kaq kohë duhet të pastroni dhe kazanin e rrobalarëses?

Nëse ndjeni që rrobat pas larjes kanë një si erë të çuditshme (jo detergjenti) kjo do të thotë që goma e makinës larëse është e mbuluar nga myku.


Nëse vëreni njolla të zeza në unazat e gomës të rrobalarëses ajo që po shihni është myk shumë i dëmshëm që shkakton disa sëmundje tek njerëzit.

Lagështia, ngrohtësia e shndërrojnë gomën e rrobalarëse në një terren ideal për shumimin e biosporeve, të cilat mund të depërtojnë shumë lehtë në pëlhurat e rrobave.

Por mos u shqetësoni, myku në rrobalarëse nuk do të thotë se duhet ta ndërroni këtë të fundit.

View attachment 166812

Në të vërtetë mund të pastrohet lehtë dhe Living do ju tregojë më poshtë mënyrën:

Në një enë shtoni 5 litra ujë, 1 litër lëng limoni dhe 1 litër ujë të oksigjenuar. Më pas veproni në këtë mënyrë. Njomni një sfungjer në përzierjen e mësipërme dhe pastroni gomën rrethuese derisa të hiqni të gjitha njollat e mykut.

Përveç gomës së derës, një tjetër habitat ku rriten mikrobet është kazani i rrobalarëses. Merrni një shishe spërkatëse dhe mbusheni me lëngun e mësipërm. Spërkatni të gjitha vrimat e kazanit dhe lëreni të veprojë.

Të njëjtën gjë bëni edhe në vendin ku hidhni detergjentin. Pas një ore bëni një proces shpëlarjeje pa kurrfarë rrobash brenda.

Mos harroni që pas çdo larjeje të lini hapur derën e rrobalarëses që të ajroset dhe të thahet. /Telegrafi/
Une e kam pa si e mban mami im rrobalaresen…Cdo jave i hedh anti kalker te perzier me sode buke dhe limon
 
Une e kam pa si e mban mami im rrobalaresen…Cdo jave i hedh anti kalker te perzier me sode buke dhe limon
Une ne fakt kete se dija
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.