Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Ndryshimet që ndodhin në trup kur hani supë çdo ditë

Kresha

A pretty face can never trick me
STAFF
S-Mod
Regjistruar më
Mar 17, 2021
Mesazhe
30,927
1711627506529.png

Nuk mund të ketë asgjë më të kënaqshme dhe komode se një pjatë e nxehtë me supë, veçanërisht në një ditë të ftohtë vjeshte ose dimri.

Supa gjithmonë mund të ofrojë njëfarë rehatie kur ju nevojitet më shumë. Por, ata që e konsumojnë rregullisht këtë ushqim mund të pyesin nëse supa është e shëndetshme, apo nëse ka edhe disa efekte anësore të mundshme.


Për të gjithë dashamirët e supave, ne do të shtjellojmë brenda këtij artikulli se çfarë ndodhë nëse e hamë çdo ditë.

Sigurisht, çdo supë është e ndryshme në varësi të përbërësve të saj dhe nëse është e blerë në dyqan, nga një restorant apo e bërë në shtëpi.

Shëndeti juaj i zorrëve mund të përmirësohet

supa.png


Supa e mbushur me plot perime, do t’i jepte zorrëve një nxitje shëndetësore.


“Supa e mbushur me perime është e mrekullueshme për zorrën tuaj për një sërë arsyesh”, thotë nutricionistja Maggie Michalczyk.

Ajo thekson më tej se supat shtojnë më shumë fibra në dietë, e cila është e mrekullueshme për tretjen dhe ngopjen, dhe shumë nga perimet që gjenden zakonisht në to, si preshi dhe qepa, përmbajnë fibra prebiotike që ushqejnë bakteret e mira në zorrë.

Mund të merrni proteina shtesë

supeproteina.png


“Supa mund të jetë një burim i rëndësishëm proteinash, veçanërisht nëse është bërë me lëng kockash”, thotë Elizabeth Ward, bashkëautore e Planit të Dietës së Menopauzës. Ajo beson se shtimi i mishit si pula rrit përmbajtjen e proteinave.

Disa supa mund të kenë veti medicinale

medicinale.png


A keni menduar ndonjëherë nëse supa me petë pule mund t’ju ndihmojë të ndiheni më mirë kur jeni të sëmurë ose nëse nuk është asgjë më shumë se një vakt? Disa studime konfirmojnë se kjo supë ka edhe një efekt anti-inflamator.


Një studiues në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Nebraskës zbuloi se supa klasike e pulës ka përfitime të shumta për shëndetin tuaj.

Pra, herën tjetër që të jeni të sëmurë, mos hezitoni dhe hani një supë të nxehtë me petë pule.

Do të hani një porcion me perime të pasura me antioksidantë

antioksidante.png


Hulumtimet tregojnë se supa me perime është supa më e shëndetshme që mund të hani.

Supat me perime janë plot me minerale, vitamina dhe komponime bimore bioaktive. Këto supa gjithashtu nxisin hidratimin dhe ngopjen. //Telegrafi
 
Bobo po une qe se ha dot,ha nga halli dmthn se ma japin te shtepis me zor se jam anemike🙄
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.